maar het kan wel zo mooi mogelijk' :eeland 121 Kunsteducatie vraagt schrappen bezuiniging Balsemen is in landen al heel andere gewoon Oiittala thanatopacteur in Zeeland HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN BENE Cruyff Court in Middelburg-Zuid School haalt geld op voor Haïti HEEL WALCHEREN KRIJGT OPSLAG! donderdag 4 februari 2010 foto's Peter Nicolai door Eugéne Verstraeten Sinds begin dit jaar mogen overledenen in Nederland gebalsemd worden. Daar door kan het lichaam niet alleen langer bewaard worden, maar ziet het er ook veel mooier uit. Voor de nabestaanden lijkt het of hun dierbare overledene in een natuurlijke slaaptoestand verkeert. In Nederland is de lichte balse ming of thanatopraxie nog nieuw, maar in andere landen in Europa en in de Verenigde Staten is het de gewoonste zaak van de wereld. Rob Duitemeijer van uitvaartver zorging Mijnsbergh-De Gesloot- ene Boom uit Sas van Gent is één van de 22 ingeschreven thana- topracteurs in Nederland en de enige in Zeeland. „Tot vorig jaar moest iemand uiter lijk de vijfde dag na het overlijden gecremeerd ofbegraven worden", zegt Duitemeijer. Volgens de nieu we Wet op de Lijkbezorging is dat vanaf dit jaar zes werkdagen na het overlijden. Als daar het week end of feestdagen tussen zitten, kan een overledene wel een dag of tien opgebaard liggen. Daarom is het belangrijk dat het lichaam Al sinds de vroege bescha ving hebben mensen ge zocht naar methoden om hun dierbaren te be schermen tegen ontbinding. De Egyptenaren balsemden hun do den al. De techniek van de lichte balseming, waardoor het lichaam tijdelijk geconserveerd kan wor den, is in de negentiende eeuw ontwikkeld. De Fransman Jean Ni colas Gannal (1791-1852), officier, ontdekker en chemicus, zorgde voor een belangrijke doorbraak. Deze conserveringsmethode maak te het mogelijk om de lichamen van gesneuvelde militairen te repa triëren zodat nabestaanden waar dig afscheid konden nemen van de gesneuvelde. Het Amerikaanse leger beschikt daarom ook over een Dienst voor thanatopraxie. Tot na de Eerste Wereldoorlog werd thanatopraxie voornamelijk goed geconserveerd wordt. Met koelen alleen lukt dat niet. Daar om is er nu ook toestemming voor een lichte balseming, zodat de do de toonbaar blijft en nabestaan den tot op het laatste moment af scheid kunnen nemen." Balsemen was altijd verboden, om dat het de lijkontbinding zou hin deren en zo een capaciteitspro bleem op begraafplaatsen zou creë ren. Uitzonderingen golden alleen voor leden van het Koninklijk Huis en overledenen die naar het voerd. „Dan masseren we het lichaam om een betere doorstro ming te krijgen. Tenslotte spuiten we ook in de buik- en borstholte een vloeistof om de bacteriën te remmen." De behandeling geeft lichamen hun natuurlijke kleur meteen te rug. Vlekken en dodenkenmerken zoals blauwe oren, vingers en na gels verdwijnen. Het is voor de tha- natopracteur gemakkelijker om kneuzingen en verwondingen als gevolg van een ongeval te restaure- 'Balsemen geeft nabestaanden meer mogelijkheden om afscheid te nemen van hun dierbare overledene' buitenland moeten worden ver voerd. Bij de zogenoemde lichte balse ming wordt het ontbindingsproces van de gestorvene slechts een aan tal dagen uitgesteld. „We maken een sneetje in een slag ader", zegt Duitemeijer, „en die wordt gevuld met een vloeistof die het bloed in het vatenstelsel ver vangt. Dat kan aardbalm zijn, een jodiumoplossing, of arthyl. Dat is verdunde formaldehyde." Het bloed wordt via een buisje afge- ren. Wonden kunnen gemakkelij ker gecamoufleerd worden door make-up. „Ik zeg tegen de mensen, ik ben geen tovenaar, maar met thana topraxie kun je de nabestaanden wel het maximale beeld geven dat mogelijk is. Zodat ze hun dierba ren zo mooi mogelijk herinneren", zegt Duitemeijer. Daarnaast ver ruim je de mogelijkheid om af scheid te nemén. Overledenen kunnen thuis worden opgebaard zonder dat er een koelapparaat aan te pas moet komen." Balse ming kan het voor nabestaanden echter ook moeilijker maken om afscheid te nemen. Als een overle dene ligt opgebaard, is de lichame lijke achteruitgang goed te zien. Dan is het tijd dat de kist dicht gaat. Maar wanneer de dode gebal semd is zie je geen lichamelijke achteruitgang. Dan blijft het lichaam er mooi bij liggen. Rob Duitemeijer slaagde vorig jaar juni voor de cursus 'piëteitsvolle verzorging van overledenen' en 'make-up en camouflage'. De oplei ding thanatopraxie duurt een jaar. Het theoriegedeelte anatomie wordt gegeven door de Erasmus universiteit. Voor de praktijk lo pen de cursisten zeven weken sta ge op Ibiza, in Parijs en in Lille. „Op Ibiza zit de man met de mees te praktijkkennis", weet Duiteme ijer. „Die heeft ook het lichaam van prinses Diana behandeld. Op Ibiza zijn veel sterfgevallen die van het eiland moeten. Meer dan 80 procent wordt er gebalsemd. Dus er zijn genoeg lichamen om tij dens je stage op te oefenen. Dat geldt ook voor grote steden als Pa rijs en Lille, waar een groot aan bod is aan overledenen." uitgevoerd in de Verenigde Staten en een deel van Canada. Later werd de methode ontdekt door de Britten. Zij zagen er snel de voor delen van in. De techniek verspeid- de zich daarna vanuit Frankrijk en Engeland naar alle Europese lan den. Met uitzondering van Neder land, waar elke vorm van balse men sinds 1955 verboden is. Met de nieuwe Wet op de Lijkbe zorging is thanatopraxie nu dus ook in Nederland mogelijk. In 2007 werd het Nederlands Insti tuut voor Thanatopraxie opgericht en startte Docendo opleidingen in Geldermalsen met een cursus tha natopraxie. Begrafenisondernemers verwach ten dat de balsemingspraktijk die in landen als Belgïe, Frankrijk en Engeland al jaren heel gewoon is, nu ook in Nederland navolging zal krijgen. Bij thanatopraxie wordt een sneetje gemaakt in de huid en de slagader blootgelegd. Vervolgens wordt het bloed vervangen door een vloeistof. door Theo Ciele middelburg - Kunsteducatie Wal cheren doet een dringend beroep op de Middelburgse gemeenteraad om de voorgenomen bezuiniging van 66.000 euro (20 procent van het totaal) terug te draaien. Voor de raadscommissie Maat schappelijke Zaken waarschuwde directeur Danie le Due gisteravond voor de neerwaartse spiraal die de bezuiniging in gang zet. De stich ting zou de cursusgelden fors moe ten verhogen wat weer zou leiden tot minder cursisten en dus weer tot minder inkomsten. En dat ter wijl in Middelburg de kunsteduca tie de laatste jaren in de lift zit. Meer cursisten, volwassenen en kinderen, hebben de weg naar Kunsteducatie weten te vinden. In middels doen ook alle scholen mee. „We zijn gestegen tot de zevende verdieping, we willen naar de hoogste, de tiende; maar door de ze bezuiniging dreigen we in de kelder te belanden", zei Le Due. Be zuinigingen in Vlissingen leidden volgens Le Due daar eerder tot een forse daling van het aantal cursis ten. Ook vreest ze voor kunstedu catie op de basisscholen. Daar steekt de stichting relatief veel geld in. Geld dat er straks niet meer is. TEEMA platte borden a26 cm, platte borden 021 cm, diepe borden o21 cm, schaaltjes 015 cm 20% KORTING >MIIIW||||»B I iiMiy I IIlil C (zotefig de voorraad strekt) middelburg - Het speciale Cruyff Court komt in Middelburg-Zuid. De stichting Arduin had dit mo derne 'trapveldje' gewonnen door haar uitverkiezing als sportiefste middelburg - De Algemene Basis school in Middelburg heeft met de inzameling van lege flessen, de ver koop van onder meer noten en te keningen en het doen van klusjes 719,80 euro opgehaald voor Haïti. opruitv&n. verhuizen en bedaren zorginstelling van Nederland. Wet houder Albert de Vries zei gisteren dat het Cruyff Court ergens in Middelburg-Zuid komt. Waar pre cies wordt later bekend gemaakt. 0118 61 61 90

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41