Toerisme wint aan belang in Veere Weinig nieuwe bedrijven deÜRVKKERY Te vroeg of te laat? 18 en 19 20 en 21 Jeugdteam maakt almanak wijk leefbaarder door Maurits Sep DOMBURG - Het toerisme wordt steeds belangrijker voor de ge meente Veere. Nergens in Zeeland zijn meer overnachtingsplaatsen per 10.000 inwoners en na Noord-Beveland werken nergens zo veel mensen in aan het toeris me verwante banen. Eén op de drie banen in Veere hangt inmiddels samen met het toerisme. Dat zijn 23.000 arbeids plaatsen: 143 meer dan in 2000, een toename van 6,5 procent. Dit blijkt uit een onderzoek naar de economie in Veere door de Ka mer van Koophandel. Ruim de helft van de banen in het toerisme zijn te vinden in cafés en restaurants. Veere staat in Zeeland op de vierde plaats wat betreft het aantal cafés en op de derde plaats bij het aantal restaurants. Maar nergens in Zeeland zijn meer toeristenbedden per 10.000 inwoners dan in Veere: 1226. En dan zijn de bedden in recreatiepar ken en de plaatsen op campings nog niet meegeteld. Nummer twee in deze rangorde is Schou wen-Duiveland met 580,4 bedden per 10.000 inwoners - nog niet de helft van Veere. „Het is een simpele optelsom. Er zijn meer banen in het toerisme en de toeristen geven meer euro's uit in de winkels", duidt Mark Vol leman van de Kamer van Koop handel het onderzoek. „En denk daarnaast ook nog eens aan de dienstverlening." Bovendien werken in Veere rela tief gezien meer mensen in de bouw dan in andere Zeeuwse ge meenten, merkt Volleman op. „Ook daar is de verklaring het toe risme, waar veel wordt gebouwd." De Kamer van Koophandel vindt dat de gemeente Veere met dit rap port in de hand recreatieonderne mers voldoende de ruimte moet bieden om hun producten kwalita tief te verbeteren. Over de kwali teit van de toeristische voorzienin gen doet het onderzoek overigens geen uitspraken. Toerisme mag dan een steeds be langrijkere werkgever worden, met de werkgelegenheid als geheel gaat het in Veere niet goed. Waar het aantal banen in Zeeland tussen 2000 en 2008 met 1,2 procent steeg, daalde dat in Veere met 2,3 procent. Dat zegt dan weer niks over het aantal werkzoekenden zonder baan, want met 2,7 procent van de beroepsbevolking is dat in Veere één van de laagste van Zeeland. Sinds het begin van de economi sche crisis in oktober 2008 is de werkloosheid in Veere met 17 pro cent gegroeid, twee procent min der dan gemiddeld in Zeeland. In Veere zijn vooral ouderen werk loos; van de niet-werkende werk zoekenden is tweederde ouder dan 45 jaar. Donderdag 4 februari 2010 Voor de Tall Sail 2013 in Vlissingen wordt al flink geoefend WERKGELEGENHEID Eén op drie banen komt voort uit recreatie Rob Duitemeijer uit Sas van Gent balsemt overledenen Tip? walcheren@pzc.nl Markt 51 Middelburg T0118 886 886 Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN - Jongeren tussen elf en zestien jaar uit het Vlissingse Middengebied die zich willen in zetten voor hun wijk, kunnen zich vanavond aanmelden voor het Jeugdwijkteam-B. In sociaal cultureel centrum De Paljas aan het Pablo Picassoplein is een bijeenkomst waar jongeren workshops kunnen krijgen in on der meer dj-en, rappen, buikdan sen. Toegang is gratis. Het feest duurt van 18.30 tot 20.30 uur. Die Walcherse garage zit er boven op. Het is immers crisis. Dus gingen deze week de brieven naar de klan ten de deur uit, waarin gewaar schuwd werd dat de datum voor de APK-keuring al weer aardig dichtbij komt. En omdat de garage nu toch de aandacht van de klant had, werd meteen van de gelegenheid gebruik gemaakt om op een leuke aanbie ding van winterhanden en een leuk prijsje voor de uitlaten te wijzen. Dat alles onder het motto: niet ge schoten is altijd mis. Het is allemaal best te begrijpen van deze nijvere on dernemer. Maar één ding had hij niet moeten doen. In hetzelfde schrij ven aan de klant werd meteen pretti ge kerstdagen en een voorspoedig 2010 gewenst. Dat geeft te denken. Waren die beste wensen te laat of juist te vroeg? En die winterhanden. Voor deze winter of misschien al weer voor volgend jaar In de Ooststraat in Domburg zijn de belangrijkste werkgevers in het toerisme goede buren: de mix van winkels, hotels, cafés en restaurants vormt een be langrijke aantrekkingskracht, foto Lex de Meester DOMBURG - In Veere worden wei nig nieuwe bedrijven opgezet. De gemeente wijkt daarmee af van de rest van Zeeland, In 2008 daalde het aantal startende ondernemers in Veere met 15,1 procent. Gemid deld was in de provincie juist spra ke van een groei met 4,1 procent. Deze ontwikkeling is opmerkelijk, omdat Veere sinds 2005 juist bezig was de achterstand in te lopen. In 2007 behoorde de gemeente, lande lijk gezien, zelfs tot de betere helft. Momenteel zijn er in Zeeland al leen in Sluis minder startende on dernemers. Veerenaren die wel een eigen be drijf beginnen, doen dat met na me in de bouw, detailhandel en ad viesbureaus. Dat zijn elders in Zee land en in het hele land ook de sec toren met de meeste nieuwko mers, maar in Veere zijn het er re latief gezien nog meer. Tegenover het lage aantal starters staat ook dat in Veere veel minder bedrijven vroegtijdig worden ge stopt. Terwijl daar in 2008 het aan tal opheffingen 11 procent lager was dan in 2007, had de provincie als geheel juist te maken met 4 pro cent meer bedrijfsbeëindigingen. Overigens was 2007 voor Veere ook wel het jaar met de meeste bedrijfsbeëindigingen sinds 2000. vrijdag 5 febr. 16.30-17.30 uur De Drvkkery Talkshow o.l.v. Rebecca van Wittene zaterdag 6 febr. 15.00-16.30 uur Going Dutch boeken bestellen? www.drukkerijmidclelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 37