Margitza wil steeds nieuwe dingen leren mm Folkduo Rue Royale is gehecht aan het familiegevoel uit13 wmlMzAï. selectie donderdag 4 februari 2010 door Mischa Beckers Pianist Ivan Paduart vorm de eind jaren tachtig, al op jonge leeftijd, zijn ei gen groep en sleepte daarmee grote jazzprijzen in de wacht. Het trio is nu op tournee met de Amerikaanse saxofonist Rick Margitza. Het bijzondere gezelschap is zondag te zien in Porgy en Bess. Rick Margitza (1961) begon op viool, studeerde later piano en ho bo en maakte op de middelbare school de overstap naar zijn hoofd instrument: saxofoon. In 1988 ging de saxofonist in New York wonen en trad toe tot de groep van Miles Davis. Margitza is te horen op drie van diens albums. Daarna speelde hij onder meer bij Chick Corea en McCoy Tyner en maakte ook pla ten onder eigen naam. In 2003 ver scheen het album Still dat hij op nam met het Ivan Paduart trio. Sindsdien treden ze geregeld sa men op. Live brengen ze stukken uit beider repertoire. „Maar we kennen elkaar nu goed en er kan ook makkelijk een standard uitrol len. Werken met Ivan is altijd erg plezierig gebleken. Een nieuw al bum zou ik daarom graag met hem uitbrengen." Aan eigen ideeën daarvoor geen gebrek. „Ik werk continu aan mijn eigen muziek en heb ook genoeg materiaal voor diverse projecten. Echter, het huidige klimaat bij de platenindustrie is vandaag de dag niet gunstig. Daarom moet ik de juiste situatie afwachten om me zelf te presenteren." Als invloeden worden vaak John Coltrane, Michael Brecker en Way ne Shorter genoemd, maar Margit za past niet in een hokje. De saxo fonist is gretig en divers. Hij gaat net zo makkelijk mee in de mo dern akoestische jazz van Paduart als in de meer rechttoe-rechtaan maar geavanceerde swing en bop van het Moutin-kwartet, waarvan hij deel uitmaakt. Op zijn meest recente soloalbum, Bohemia, toont hij een andere kant. Het werk staat te boek als zijn meest persoonlijke. Margitza exploreert er zijn gypsy-wortels door de oorsprong van de Roma te traceren van India naar Oost-Eu ropa. Elk instrument en thema is een karakter in het verhaal. „Ik ga er meer gebruik van maken. Mis schien niet zo vrijuit als op Bohe mia maar die roots bepalen zo sterk wie ik muzikaal ben, dat ze er wel uit moeten komen of ik nu wil of niet." Dat illustreert zijn werkwijze. „Ik probeer steeds nieuwe dingen te le ren en te absorberen, mezelf op verschillende manieren en in ver schillende richtingen uit te druk ken." Ivan Paduart trio met Rick Margitza, zondag in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 16.00 uur. Astrosonic Het Brabantse Astrosoniq treedt op tijdens een psychedelische spacerock-avond met nummers van vooral hun laatst uitgeko men album Quadrant. Daar naast treden op-de Zeeuwse bands The Masssacrista en Capi tal Sentimental (foto). Zaterdag 6 februari, Poppodium 't Beest, Goes, 21.00 uur. Devich Trio Op uitnodiging van Stichting Kamermuziek Zeeland verzorgt het Devich Trio een programma met het Pianotrio opus 11 van Beethoven, de op Spaanse dans ritmes geïnspireerde Circulo van Joaquin Turina en het aangrij pende Tweede pianotrio opus 67 van Dmitri Sjostakovitsj. Zondag 7 februari, foyer De Mythe, Goes, 15.00 uur. Frank Groothof Hans wil rijk en beroemd wor den. Als hij beseft dat hij daar ja renlang hard voor moet werken, besluit hij naar een heks te gaan. Deze nieuwe voorstelling van Frank Groothof gaat over wat je kunt verliezen op jacht naar roem en rijkdom. Zondag 7 februari, Stadsschouw burg, Middelburg, 14.00 uur. door René de Dreu Het duo Rue Royale, mor gen te zien in De Spot in Middelburg, maakt mu ziek die klinkt zoals het is ge maakt. Eerst (2006) in een flatje in Chicago met een boze buurman die geen enkel geluid door de muur heen wilde horen, vooral geen muziek. Later (2008), nadat Ruth en Brookln Dekker de inboe del verkochten en het flatje opzeg den, trokken ze in bij vrienden, fa milie en 'op toer' bij gastgezinnen. Nieuwe nummers maken moest ook dan stil en rustig gebeuren. Ze musiceerden dan ook nog het best in een sfeervolle omgeving en daar horen kaarsjes bij. En zo pakt hun muziek ook uit; sfeervol, stil en vooral harmonieus, want Ruth en Brookln zijn als toerend echtpaar op elkaar aangewezen in een voor al zwervend leven. Dat speelt zich het laatste jaar voor al in Europa af, waar Rue Royale inmiddels de status van opmerke lijke nieuwe indie folkband heeft verworven en elk optreden meer fans op de been brengt. In januari zorgden ze voor een niet onopge merkt optreden en een oase van rust in een hectisch Eurosonic-fes- tival in Groningen. En in Duits land, Luxemburg en Frankrijk lie ten ze een spoor van lovende reac ties en recensies achter. „Er was al wat succes in de Vere nigde Staten, maar in Europa von den we een publiek dat open staat voor onze muziek", zegt Brookln Dekker. „Misschien heeft het te maken met onze invalshoek, die bestaat uit het samenkomen van onze muzikale achtergronden en invloedsferen, een soort mix van Amerikaans gospel en singer-song- writermuziek met Britpop en Brit se folk. Maar waarschijnlijk speelt ook de Europese benadering van nieuwe muziek, die veel minder met commercie te maken heeft dan in de States, een rol." Brookln zingt en speelt gitaar maar bespeelt ook een kick-drum, terwijl Ruth behalve voor zang zorgt voor een subtiele aanvulling met verschillende instrumenten. „We zijn toch een soort band en gebruiken al onze ledematen daar bij. Dat bandidee zorgt blijkbaar voor een brug tussen pop en folk. Meer muzikanten zijn welkom, maar we willen wel dat familiege voel houden." Muziek maken zoals Rue Royale dat wil, past voor Brookln meer in de categorie 'art' en heeft nauwe lijks te maken met commercieel succes. Maar herkenning en een melodieuze invulling leveren ge noeg aanknopingspunten voor hun publiek. Met hun teksten ge ven ze een kijkje in vooral gedach ten die zomaar ergens kunnen ont staan en ze pretenderen niet dat ze de enigen zijn bij wie dat ge beurt. Veel teksten gaan uit van vragen over zaken die er in het le ven toe doen. Daarmee zijn hun nummers ook een handreiking naar iedereen die ze wil horen en een uitnodiging mee te denken. „Dat verklaart wellicht de vele per soonlijke reacties die we bij onze optredens horen", meent Broolkn. „De songs zijn eerlijk en gebouwd op hoop. Vooral een positief ge luid, want er zijn toch ook mooie dingen op deze wereld." Rue Royale, morgen support-act van El Pino The Volunteers in De Spot, Middelburg. Zaal open om 21.00 uur. Saxofonist Rick Margitza: „Mijn roots bepalen wie ik muzikaal ben. foto Ursula K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31