De strao heeft in elke kern een eigen karakter 3 eelandhallen Goes Paranormaal- Sieradenbeurs Thuis&TuinTrends Stoffenspektakel 0 tijd wat te beleven in AGENDA Modelbouwshow donderdag 4 februari 2010 6 7 maart Handgemaakte sieraden, workshops sieraden ontwerpen, zoetwaterparels en Swarovski kristal: het is allemaal te vinden op de Sieradenbeurs in Zeelandhallen Goes. Tegelijkertijd vindt de Paraview Paranormaalbeurs plaats met alles op het gebied van new age en alternatieve geneeswijzen. Het combitoegangskaartje is voor beide beurzen geldig. Kijk voor meer informatie op www.zeelandhallen.nl. 12, 13 14 maart Exclusieve tuin- en woonideeën, de nieuwste trends en advies van professionele binnenhuis- en tuinarchitecten vind je op Thuis&TuinTrends. Tijdens hun shows vol groene tips en interieurideeën geven Rob en Romeo, bekend van het SBS6- programma De Tuinruimers, persoonlijk advies aan alle tuin en interieurliefhebbers. Kijk voor meer informatie op www.thuisentuintrends.nl. 17 maart Hét evenement op het gebied van modestoffen, interieurstoffen én hobbystoffen. Nederlands bekendste stoffenhandelaren presenteren op meer dan 4.000 m2 van 09.30 tot 16.30 uur de nieuwste herfst- en wintercollectie. Toegang is gratis. Kijk voor meer events, concerten en beurzen op www.zeelandhalleAil! Zelf een evenement organiseren? Bel 0113-221020. Zeelandhallen Zeelandhallon Goos is onderdeel van Libëma 20 21 februari Van minitrein tot miniboot en van lijm tot precisiegereedschappen: alles is aanwezig op de grootste modelbouwshow van de Benelux. Naast vele modelbouwers is ook De Bouwsteen, vereniging van LEGO bouwers en verzamelaars, aanwezig met de nieuwste modellen van LEGO. Kijk voor meer informatie op www.zeelandhallen.nl. Binnenkort in Zeelandhallen Goes o.a.: 10 april Pink Floyd Tribute 22 mei 70's, 80's 90's Party In Renesse wordt sinds een paar jaar ook een voetwassing voor mensen gehouden. Dominee Piter Goodijk gaat, met een houten stokpaard in de hand, voor in dit ritueel van (zoals hij het ooit zelf betitelde) zelfre- flexie en zelfspot. Renesse onderscheidt zich in nog een opzicht van de overige straofees- ten. Er is een lange en een korte route. Die laatste is ingevoerd omdat daar vraag naar was. Nu kunnen ook minder gedreven ruiters een ritje maken. Menselijke voetwassing Schróösels Schröösels en appelsienen zijn onlosmakelijk met de strao verbonden. Schröösels is platte dunne kruidenkoek die traditio neel met de strao wordt gegeten. Dit jaar introduceert Kampen Destillateurs uit Bruinisse tijdens de strao in Renesse een nieuw likeur gebaseerd op de smaakvan door Esme Soesman Het is op Schouwen-Duive- land het ultieme teken van de naderende lente. Met het 'straö-rieën' zaterdag in Renesse wordt de aftrap gegeven van een zesdelige serie folkloris tische feesten. Na Renesse (8 weken voor Pasen) volgen Burgh-Haamstede, Noord- welle, Ellemeet, Scharendijke en Serooskerke. Over de oorsprong van de strao (ook wel straó of stra genoemd) is veel gespeculeerd. Zeker is dat het om een eeuwenoude traditie gaat die draait om het wassen van de benen van paarden. Boerenknech ten haalden de werkpaarden na de winter van stal om ze naar zee te brengen. Het zoute water had een reinigende en helende werking op wondjes die gedurende de winter maanden waren ontstaan. Voor de ruiters was de strao evenmin straf Op de terugweg werd elke herberg aangedaan om een glaasje op de goede afloop te drinken. „Het is een écht dorpsfeest", ver woordt Mark Hubregtse (Scharen dijke) de mening van meerdere or ganisatoren. Het is het aardige van het zesvoudi ge feest. De voetwassing heeft in el ke kern haar eigen karakter. Zo staat de Burgh-Haamsteedse strao als meest traditonele te boek. Noordwelle trekt de meeste trek paarden. En de Serooskerkse strao- rijders plonzen als enigen de Oos- terschelde in. „Dat is wat ik het allermooiste vind. Ais je bij ons op de dijk staat bij het strandje en je ziet die stoet gaan. Dat is een prachtig gezicht", zegt ianny Bom van de organise rende Dorpsgemeenschap Seroos kerke. De paarden worden voor het feest versierd. Vroeger gebeurde dat stee vast met papieren roosjes - tegen woordig worden ook wollen bolle tjes of plastic bloemen gebruikt, aangevuld met takjes groen. Strao- rijders dragen van origine (een ge bruik dat in de jaren '30 van de vo rige eeuw is ontstaan) een witte broek, zwarte jas, zwarte schoe nen en een pet of zwarte hoed. Een beetje ruiter rijdt bovendien ongezadeld op een kleedje. Hoewel de belangstelling voor het Schouwen-Duivelandse folkloris tische feest in het verleden zeker dieptepunten heeft gekend, heb ben de organisaties de laatste jaren niet te klagen over aandacht en deelnemersaantallen. Hoe druk echter ook, de strao blijft de sfeer houden van een dorpsfeest. Volgeboekt Zes weken voor de Strao Noordwelle plaatsvindt, is dit 'strandrijfeest' al helemaal volgeboekt. Er kunnen 150 deelnemers aan de Noordwelse strao meedoen. Zo'n 85 procent van de ingeschreven dieren is trekpaard. Rens Vermeer van de organisatie geniet met volle teugen. „Hiermee verkoop je je f dorp en het eiland." Behalve ruiters zijn er ook altijd veel kijkers. „Zeker 1000. Het ziet zwart van de mensen tijdens de strao." Niet elke strao is overi gens zo grootschalig. In Ellemeet wordt een limiet van 60 deelnemers gehanteerd, Serooskerke gaat niet verder dan 45 inschrijvingen. Scharendijke trekt rond de 40 paarden. Renesse houdt als 125 inschrijvin gen aan. foto's Dirk-Jan Gjeltema 22.00 uur Renesse Strao. Vertrek vanaf manege Grol om 11.00 uur. Wassen paardenbenen bij duinovergang Jan van Renesseweg. Overi ge activiteiten op de dorpsring vanaf 12.30 uur. Start ringsteken om 15.00 uur. Tot 22.00 uur feest in het Wapen van Zeeland. Scharendijke Winterfair op Helcherseeschool, Carl- straatl 113.30-17.00 uur. ZONDAG 7 FEBRUARI Kamperland Zeeuws Planetarium Kamperland - dage lijks wisselende voorstellingen Voor info zie www.zeeuwsplanetarium.nl of bel 0113-376302 MAANDAG 8 FEBRUARI Kamperland Dagelijks wisselende voorstellingen. Voor informatie zie www.zeeuwsplanetarium.nl of bel 0113-376302. Zeeuws Planetarium Goes Lezing door Han Dagevos over de Ameri kaanse auto's van 1900-1930 en de ge schiedenis van de autobranche in Goes. Historisch Museum de Bevelanden, 10.15 uur. DINSDAG 9 FEBRUARI Kamperland Dagelijks wisselende voorstellingen. Zeeuws Planetarium Oosterland Verkiezingsdebat. Eerste in reeks van drie debatten. Dorpshuis Oosterhof, 20.00 uur. Vlissingen Open dag Kantkloskring. Er worden wer ken getoond van de leden en demonstra ties kantklossen gegeven. Ter Reede, 10.00-16.00 uur. WOENSDAG 10 FEBRUARI Colijnsplaat Open repetitie van popkoor d'Accord. Oefenlokaal Havelaarstraat 34, 20.00 uur. Kapelle Lezing over de geschiedenis en het he den van Kapelle en Biezelinge door ge- schieddeskundige Trijnie Lepoeter. Fruitteeltmuseum, 13.30 - 15.30 uur. Kapelle Miriam van Reijen houdt een lezing over de Griekse filosoof Epicurus. De Heyzon, Jufferswegje 31, 20.00 uur Kamperland Dagelijks wisselende voorstellingen Voor informatie, zie www.zeeuwsplaneta- rium.nl of bel 0113 - 376302 Zeeuws Planetarium Middelburg Onder muzikale begeleiding worden psal men en geestelijke liederen gezongen. De Fontein, Kruitmolenlaan 70, 13.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21