io opwarming aarde nieuwsredactie@wegener.nl Het klimaat: een verhit debat De meeste weten schappers zijn het eens: menselijk in grijpen draagt bij aan het opwarmen van de aarde. Maar de lobby van de kli maatsceptici is sterk. En het pu bliek in verwarring. donderdag 4 februari 2010 Wetenschap is als een weeg schaal. Als na zeer, zeer vele onder zoeken de weegschaal krachtig naar één kant doorslaat, wordt een theorie bewe zen geacht, dan wel in de prullen bak gegooid. De Nijmeegse weten- schapsfilosoof Chris Buskes van de Radboud Universiteit wijst op de essentie van de wetenschap: „Ze houdt nooit op, het debat gaat al tijd door, er komen altijd nieuwe modellen en theorieën. En dat is maar goed ook." Zo ligt de theorie dat de aarde plat zou zijn, allang op de vuilnishoop van de geschiedenis. En zo wordt ook (vrijwel) bewezen geacht dat menselijke activiteit bijdraagt aan de opwarming van de aarde. Toch ligt de klimaatwetenschap voortdurend onder vuur, nu om dat het klimaatpanel van de Vere nigde Naties (1PCC) flutbronnen zou hebben gebruikt voor het be wijs dat de aarde warmer wordt (zie kader). Buskes: „Daardoor ont staat het beeld: het zal wel niet kloppen. Maar het is geen reden om het hele verhaal dan maar aan de kant te schuiven." Collega-wetenschapsfilosoof Her man de Regt van de Universiteit van Tilburg weet wel waarom die slippertjes er bij het publiek in gaan als koek. „Dit soort spannen de verhalen over afwijkingen en fraude onthouden wij eerder. Dan gaan mensen generaliseren en deugt er niets meer." Volgens Wouter van Dieren, mi lieudeskundige en lid van de Club van Rome, ligt de basis van de con troverse tussen klimaatweten schappers en hun critici bij de machtige en rijke lobby van de we reldwijde steenkoolindustrie. „Hun tactiek is vergelijkbaar met door Joep Trommelen en Harm Harkema die van de tabaksindustrie", aldus Van Dieren. „Ze doen alsof de op gedegen onderzoek gebaseerde overeenstemming onder klimaat onderzoekers slechts een mening is, waar ze hun eigen, gelijkwaardi ge mening tegenover zetten. En ze spelen in op onderbuikgevoelens van kiezers die een hekel hebben aan de wetenschappelijke elite." Herman de Regt wijst erop dat het IPCC terecht strenge eisen stelt en 'mensen die zulke fouten maken er gewoon uitknikkert'. Maar hij beaamt dat het voor buitenstaan ders erg moeilijk is te bepalen wie er nu gelijk heeft. „Er is mijns in ziens onevenredig veel aandacht 'Het is nu in de eerste plaats een communicatieprobleem' voor enkele dissidenten en inci denten. Dat leidt ertoe dat men sen de klimaatrapporten van het IPCC en anderen direct afwijzen." Volgens Van Dieren blaast de ko- lenlobby elk onderzoekje met eni ge twijfel aan de opwarmingtheo- rie, hoe slecht gefundeerd ook, tot enorme proporties op. Zo wordt elk foutje van het IPCC zo breed mogelijk uitgemeten. Nu weer wordt het IPCC gemangeld omdat het bedenkelijke bronnen heeft ge bruikt als bewijs voor de opwar- mingstheorie. Van Dieren: „Maar het gaat om minder dan een flin tertje op de weegschaal van be wijs, en bovendien heeft het IPCC die bronnen genoemd in een over zicht dat niet wordt gebruikt bij de bewijsvoering." Herman de Regt ergert zich aan politici als Helma Nepperus (WD) en Diederik Samson (Pv dA), die eerder deze week op tele visie stelden dat zij door de schan dalen van de laatste tijd nu toch ook gingen twijfelen aan het IP CC. „Het kwalijke is dat door zo'n uitzending mensen gaan denken dat het klimaatonderzoek niets voorstelt." Buskes wijst erop dat het klimaatdebat voor een buiten staander haast religieuze trekjes heeft. „Dat is wel vaker het geval. Maar nu valt het op door alle aan dacht in de media. Bij de leek ont staat dan het idee. dat de twee kam pen zich hebben ingegraven. Dat is bij elke controverse in de weten schap zo. De meeste discussies ko men echter nooit op de voor grond, omdat ze voor de buitenwe reld niet interessant genoeg zijn." Van Dieren wijst erop dat onder de klimaatwetenschappers zo'n 90 procent de opwarmingstheorie ondersteunt. „Zelfs één van de pro minentste klimaatsceptici, de Deen Björn Lomborg, erkent in middels de invloed van menselijk handelen op het klimaat." Klimaatsceptici zijn geen bedrie gers, zegt Van Dieren, maar gaan wel uit van andere vooronderstel lingen en onderzoeken, bijvoor beeld over zonnevlekken. „Ze wor den in de wetenschappelijke we reld niet erg serieus meer geno men, maar bedrijven wel degelijk wetenschap." Onderhand is het publiek danig in verwarring. „De wetenschap is er wel uit", zegt Van Dieren. „Het is nu in de eerste plaats een commu nicatieprobleem." Dat probleem wordt verergerd door de traagheid van de klimaatverandering. „Het is voor de leek moeilijk te begrijpen, dat we nu een koude winter heb ben, terwijl op de langere termijn de aarde blijkt op te warmen." Wat te doen? „Er ligt allereerst een taak voor de media. Die moeten zich richten op de feiten. Maar zo lang ze vooral geïnteresseerd zijn in controverse, blijft dit een wed strijd zonder einde." Volgens hoogleraar futurologie Willem de Ridder (Universiteit Twente) valt dat laatste wel mee. „Er wordt op het ogenblik op gi gantische schaal geïnvesteerd in nieuwe, duurzame energiebron nen. Door alle technologische ont wikkelingen wordt er over twintig jaar amper nog CO; uitgestoten. Zo kom je vanzelf uit de fuik van de huidige discussie." Standpunten in het klimaatdebat Voor- en tegenstanders van de theorie dat menselijk handelen het klimaat van de aarde op warmt, slaan elkaar hartstochte lijk met argumenten om de oren. VOOR: Het klimaat warmt op door de uitstoot van kooldioxide (C02) en andere broeikasgassen als me thaan. Deze komen vooral vrij bij de verbranding van fossiele brand stoffen (olie, gas en steenkool) en in de veeteelt. Daarom moet de uit stoot van C02 worden tegenge gaan. TEGEN: De aarde warmt weliswaar op, maar dat is een cyclisch feno meen. In de Romeinse tijd en een deel van de middeleeuwen was het warmer dan nu, terwijl er toen nog nauwelijks C02-uitstoot was. TEGEN: Sinds 1998 is de tempera tuur niet meer gestegen, terwijl de uitstoot van broeikasgassen niet is verminderd. VOOR: De sceptici nemen een veel te korte periode en leggen die onder een vergrootglas. Het klopt dat er warmere en koudere perio des zijn. Maar als je een veel langer tijdsbestek bekijkt, stijgt de tempe ratuur wel onrustbarend. VOOR: Voorstanders van het be perken van broeikasgassen zeggen dat er onder zo'n 95 procent van de wetenschappers consensus be staat over het verband tussen C02-uitstoot en de ongeëvenaarde stijging van de temperatuur. TEGEN: Wetenschap is niet iets van consensus maar van langdurig onderzoek, waarin feiten telkens weer anders komen te liggen. VOOR: De groep klimaatsceptici is maar klein, krijgt onevenredig veel (media)aandacht en bestaat uit mensen die belang hebben bij het tegenhouden van maatregelen, bij voorbeeld mensen uit de (fossiele) energiesector of de politiek. TEGEN: Er zijn ook nog ruim 30.000 wetenschappers die niet ge loven in de opwarming door C02-uitstoot. En ook klimaatonder zoekers hebben belang bij hun ei gen gelijk: het gaat uiteindelijk om reputaties en grote stromen aan subsidies voor onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10