81 buitenland Problemen met JSF G Seksbeluste Jezuïet schokt 'Blair gaf ons juist géén informatie over Irak' Grote inval in dorp Bosnië GEVECHTSVLIEGTUIG Project leidt nu ook in Amerika tot steeds meer 'Ontvlucht de Carnaval!' s Huis 'ingepakt' met ijs woensdag 3 februari 2010 LONDEN - Niks 'uitgebreide discus sie'. Tony Blair besprak niets van de details met een groot deel van zijn kabinet als het over Irak ging. Hij beloog zijn ministers zelf. Dat zegt de voormalige Britse mi nister van Ontwikkelingssamen werking Clare Short. Short vindt dat de oud-premier zijn kabinet slecht informeerde in de aanloop naar de oorlog in 2003. Ze zei dit gisteren tijdens haar ver hoor door de commissie die de Britse deelname aan de oorlog on derzoekt. Blair verklaarde in zijn ondervra ging door de commissie, vorige week vrijdag, dat er sprake was van een 'uitgebreide discussie' tus- sen hem en zijn ministers over een eventuele deelname aan de in vasie. Short zei daarentegen dat de oud-premier de kwestie niet met zijn kabinetsleden wilde bespre ken, omdat hij bang was dat er ge lekt zou worden naar de media. „Daarbovenop kwamen geheim zinnigheid en misleiding", aldus Short. „Normale communicatie werd uitgesloten." Ook heeft volgens Short de advi seur van de regering, Peter Gold smith, de ministers misleid. Hij claimde dat de oorlog legaal was, ondanks ontbreken van een VN-mandaat. Short vermoedt dat Blair hem on der druk heeft gezet. De generaal die Nederland gerust stelde over de JSF is ontslagen als hoofd van het project. De problemen rond het toestel stapelen zich op. door onze correspondent Frank Hendrickx eneraal David Heinz is niet het enige slachtof fer van de toenemende onvrede in de VS over de productie van de F-35 Joint Stri ke Fighter (JSF), 'het duurste mili taire project ooit'. Bouwer Lock heed Martin kan fluiten naar een bonus van 614 miljoen dollar. Eerst moet het toestel de hoge ver wachtingen gaan waarmaken, zo maakt minister van Defensie Ro bert Gates duidelijk. De maatregelen brengen aan het licht wat insiders al lang wisten: de ontwikkeling van de JSF wordt geplaagd door een opeenstapeling van problemen. De straaljager zou een relatief goedkoop toestel wor den, maat de budgetoverschrijdin gen nemen almaar toe. Persbureau Bloomberg onthulde dat de prijs per toestel inmiddels 45 procent hoger wordt geschat dan gepland. Het vliegtuig kampt daarnaast met tal van technische problemen. Zo is de JSF altijd verkocht als een toe stel dat onzichtbaar zou zijn voor de radar, maar inmiddels is daar grote twijfel over ontstaan na een verandering in de vorm van het toestel. Ook zijn er bij testvluch ten problemen geconstateerd bij het.opstijgen vanaf vliegdeksche pen. De JSF zou gaten in de sche pen branden. Gates gaf deze week toe dat het prestatieniveau 'veront rustend' is. Door de noodzaak van CORNJA MAOCA - Honderden poli tieagenten zijn gisteren het afgele gen islamitische dorp Gornja Mao- ca, in het noordoosten van Bosnië, binnengevallen. De agenten zei den dat ze op zoek waren naar een veiligheidsdreiging. In het dorp wonen ultraconservatieve Wahha- bi-moslims, een strenge tak van het soennisme. Volgens een woordvoerder van de procureur was de inval een van de grootste politieoperaties sinds de oorlog, die van 1992 tot 1995 in het land woedde. Er werden bij de in val zeven mensen aangehouden, onder wie zes Bosniërs en een bui tenlander, van wie de nationaliteit niet bekend werd gemaakt. De agenten namen wapens, compu ters en dvd's in beslag. De woordvoerder zei dat de agen ten het dorp binnenvielen omdat ze op zoek waren naar personen die verdacht worden van het 'in ge vaar brengen van de constitutione le orde van Bosnië en het versprei den van nationalistische, raciale en religieuze haat'. Inwoners waren vijandig tegen over journalisten die het gebied na de inval binnengingen. Ze vroegen de media meteen te verdwijnen. Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2e avond een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs Landgoederen yg qq pp Bij besteding van het diner op de 3' dag krijgt u de 3e overnachting gratis Prijs is op basis v. Gratis parkeren Wij verhuren nieuwe fietser 1 Overdekt terras OÊB W liil 1*1 h Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl BERLIJN - Een schandaal over sek sueel misbruik van katholieke kin deren in Duitsland neemt steeds grotere proporties aan. Na de 20 ge vallen in Berlijn meldden zich in Hamburg drie oud-leerlingen die misbruikt zouden zijn door paters, twee andere gevallen deden zich voor in St. Blasien (Zwarte Woud). Het misbruik zou in de ja ren zeventig en tachtig hebben plaatsgehad. In vrijwel alle geval len gaat het om minderjarige jon gens. De verwachting is dat meer slachtoffers naar voren komen. Voor zover bekend gaat het steeds om twee daders, beide vroegere le raren van het Canisiuscollege in Berlijn, een Jezuïtisch privégymna- sium voor elitekinderen in de Ber- lijnse diplomatenwijk Tiergarten. Een van hen, de in Chili wonende Wolfgang S. (65) verontschuldigde zich afgelopen maand in een brief aan de Berlijnse slachtoffers. „Het is een treurig gegeven dat ik jaren lang kinderen en jongeren onder pedagogische voorwendselen mis bruikt en mishandeld heb." Wolf gang S. werkte als sportleraar op verschillende katholieke scholen en instanties in Duitsland, Spanje en Chili. Overal vergreep hij zich aan leerlingen. In 1991 biechtte hij zijn daden op aan zijn superieuren en verliet het jaar daarop de Jezuïe tenorde. De andere beschuldigde, Peter R. (69), ontkent de aantijgin gen. Zijn flat in de Berlijnse wijk Lichtenberg wordt belaagd door journalisten. „Ik was het niet", was het enige dat hij gisteren kwijt wilde, voordat hij een taxi indook. In 2986 raakte hij lichtgewond na dat een oud-leerling hem met een mes trachtte te doden. Daarop pleegde de leerling zelfmoord. R., die godsdienstonderwijs gaf, ver liet de Jezuïetenorde in 1995. Geval len van seksueel misbruik zouden al jaren bij de leiding van het Cani siuscollege bekend zijn geweest, maar zowel de school als de slacht offers deden er het zwijgen toe, de laatsten veelal uit schaamte. Nadat de huidige rector van het Canisius een brief schreef aan oud-leerlin gen met het verzoek om meer in formatie, kwam de zaak aan het rollen. Steeds meer slachtoffers tre- DETROIT - Gregory Holm spuit met kaanse stad Detroit. Door het koude ject' van fotograaf Holm en zijn vestigen op de enorme huizencrisis een grote slang water op een van de weer in Amerika vormt zich een dik- vriend Matthew Radune, die archi- die de VS heeft getroffen. De bewus- vele leegstaande huizen in de Ameri- ke laag ijs op de woning. Het 'pro- tect is, heeft als doel de aandacht te te woning is wekenlang met water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8