land 17 boos op 'arrogante' overheid 'Minder gesleep met dieren' met adoptie Bezit oorlogsslachtoffers komt terug Supervoordelig naar BERLIJN met KRAS.NL! loon afdwingen Cao's VEETRANSPORT Hoogleraar: geen prijsdaling woningen Paardenfokkerij belangrijk voor export BOEK ONLINE of bel 0900-9697 I5cPm woensdag 3 februari 2010 elders in ambtelijke kringen, zoals bij gemeentelijke loketbeambten en werknemers op kantoor, 'is het enthousiasme om tot actie over te gaan groter dan ooit', constateert Juan Schot van CNV Publieke Zaak. De bonden hebben zich de afgelopen tijd uitgebreid geïnfor meerd bij de achterban. Schot: „We hebben niet alleen de stemming gepeild bij onze leden, maar ook bij de niet-le- den. En die willen ook in bewe ging komen." Het levert de bon den veel draagvlak voor acties, en ook nieuwe leden op. Op verschillende fronten vechten de bonden voor koopkrachtbe- houd, en vragen 'bescheiden' structurele loonsverhogingen. Maar de werkgevers blijven vol gens de bonden hardnekkig op de nullijn staan en verwijzen naar de snel verslechterende overheidsfinanciën. De bonden op hun beurt beroepen zich op het sociaal akkoord uit het voor jaar van 2009, toen vakcentrales en werkgevers afspraken maak ten oven het in stand houden van koopkracht. De bonden vermoeden nu dat al le overheidswerkgevers hun stra tegie op elkaar hebben afge stemd en gezamenlijk loonbe- vriezing willen afdwingen. Een boze Ruud Kuin voorziet een langdurig conflict met steeds har dere acties. „Als je meer dan zes maanden onderhandelt en de werkgevers breken dat af, dan kun je toch niet anders?" Vol gens zijn collega Bert de Haas van AbvaKabo FNV zijn stevige acties 'onvermijdelijk'. Achter de huidige cao-conflicten doemen alweer nieuwe proble men op, beseffen alle onderhan delaars. Ambtelijke werkgroepen bereiden in opdracht van het ka binet ingrijpende bezuinigingen voor, die de honderdduizenden ambtenaren al in 2012 zullen tref fen. De vraag is hoe hard de bon den het nu moeten spelen. Kun nen ze twee keer actie voeren kort achtereen? „Dat is inder daad de vraag," zegt Schot van CNV Publieke Zaak. „Maar we kunnen nu niet ons kruit droog houden voor 2012. Het huidige conflict gaat over loon in 2009. Daar moeten we ons druk over maken." De vakbonden realiseren zich echter heel goed dat de sym pathie van het publiek gemakke lijk kan worden verspeeld. „Het imago van de ambtenaar bij pu bliek en politiek is niet goed en ac ties helpen daar niet bij", zegt Jan Hut van de bond CMHF. De ac tie-estafette begint deze week in Utrecht. Op 8 maart eindigen de acties met een manifestatie in Den Haag. De cao gemeenteambtenaren liep tot 1 juli 2009. Bonden eisen koopkrachtbehoud (1,5 procent in 2009 en 1,25 procent in 2010). Werkgevers willen nullijn en 'ge dwongen ontslagen voorkomen'. De cao waterschappen liep tot 1 oktober. Werkgever'wil nullijn. Vak bonden accepteren nullijn als werk week van 37 naar 36 uur gaat. Cao provincieambtenaren liep tot 1 juni. Vakbonden willen structure le loonsverhoging tot 1,5 procent. Cao rijksambtenaren loopt tot 1 januari 2011Werknemers vrezen voor werkgelegenheid op termijn. net plukte en in een document plakte. Die brieven werden in op dracht van de vrouwelijke hoofd verdachte door de 41-jarige opge steld en verstuurd. De man zou vervolgens een mailadres hebben aangemaakt met daarin de naam van een ambtenaar van het minis terie. Via dat adres waren twee brieven naar de autoriteiten in Sri Lanka gezonden. putten - Twee Puttenaren hebben in een archief in Duitsland per soonlijke bezittingen teruggevon den van 35 Nederlanders die in de Tweede Wereldoorlog naar concen tratiekamp Neuengamme zijn afge voerd. Op initiatief van de onderzoekers Pieter Dekker en Gert van Domp- seler worden de bezittingen op za terdag 13 februari in het voormali ge Kamp Amersfoort aan de nabe staanden teruggegeven. Het duo vond de spullen in enveloppen in het grote archief in het Duitse Bad Arolsen. In dat archief zijn de gege vens verzameld van meer dan 17 miljoen nazislachtoffers. „Persoon lijke bezittingen als foto's, per soonsbewijzen en portemonnees liggen daar al 65 jaar te wachten tot iemand ze ophaalt", aldus Van Dompseler vanuit Bad Arolsen. In 2007 was de Stichting Oktober 44 uit Putten er als een van de eerste bij toen het omvangrijke archief in Bad Arolsen openbaar toeganke lijk werd. Dekker en Van Dompse ler vroegen de namenlijst op van de vierduizend personen van wie nog enveloppen met portemon nees, foto's en horloges opgesla gen liggen. „We kregen 2500 na men door. Daar zaten 88 Nederlan ders tussen. Van 35 daarvan von den we nabestaanden." Kamer wil dat advies van com missie-Wijffels alsnog wordt opgevolgd en dat het aantal veetransporten aan banden wordt gelegd. Over wijze waarop bestaat nog onduidelijkheid, maar 'de grens is bereikt'. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil paal en perk stellen aan het 'ge sleep' met vee. „De grens is echt bereikt", vindt Kamerlid Tofik Di- bi van GroenLinks. Hoe het veetransport aan banden moet worden gelegd, is nog onduidelijk. De intensieve veehouderij in Ne derland importeert en exporteert meer dieren dan ooit. De settor ne geert daarmee volgens de Kamer een belangrijk advies van de com missie-Wijffels uit 2001 dat in 2010 'het gesleep met dieren' groten deels beëindigd moet zijn. De com missie pleitte na de uitbraak van mond- en klauwzeer voor een grondige herstructurering van de veehouderij. Een belangrijk advies was om het veetransport te beper ken. De wil is er misschien wel, stelt de PvdA, maar daar blijft het bij. De varkenshouderij exporteerde vorig jaar bijna 11 miljoen vleesvarkens en biggen, ruimschoots een ver dubbeling ten opzichte van 2000. Duidelijk is dat de adviezen van Wijffels op geen enkele wijze zijn overgenomen, concludeert de Par tij voor de Dieren. Volgens CDA-Kamerlid Atsma is er wel de gelijk veel veranderd: „Denk aan de stal- en houderijsystemen, wel- zijnseisen in het algemeen en aan scherping van de transporteisen." AMSTERDAM Op de woningmarkt zijn geen ver dere prijsdalingen te verwachten, zolang de hypotheekrente aftrek baar blijft. Dat zegt hoogleraar Mare Francke, die morgen aan de Universiteit van Amsterdam een rekenmodel pre senteert dat de ontwikkeling van de prijs verklaart. Volgens Francke is geen sprake van overwaardering van woningen. DEN BOSCH Nederlandse spring- en dressuur- paarden behoren tot de wereldtop. De hippische sport is voor staatsse cretaris Frank Heemskerk (Buiten landse Handel) na voetbal de be langrijkste tak van sport, zei hij bij de Stallion Show in Den Bosch. Van de in ons land gefokte paarden wordt 85 procent geëxporteerd. 3-/4-/5-/8-daagse autovakantie Inclusief ontbijt Aankomstdata: van 15/2 t/m 29/10 verblijf in het 4-sterren Van der Valk Berliner Ring. Dit hotel ligt op ca. 25 km van het centrum en beschikt over o.a. liften, restaurant en binnenzwembad tips: de Rijksdag en de Berliner Dom Zie www.kras.nl/17584 3-/4-/5-/8-daagse autovakantie Inclusief ontbijt Aankomstdata: van 8/2 t/m 29/10 verblijf in het 4-sterren Quality Hotel Berlin. Dit hotel ligt in een rustige buitenwijk. Met de bus bent u in 25 min. in hartje stad! tips: Checkpoint Charlie en winkelen in de Friedrichstrasse Zie www.kras.nl/17669 3-/4-/5-daagse autovakantie Inclusief ontbijt Aankomstdata: van 8/2 t/m 29/10 verblijf in een comfortabel 3-sterren hotel op superlocatie; aan de Kurfürstendamm tips: winkelen in het beroemde warenhuis KaDeWe, wandelen over Unter den Linden en kunst in het Pergamon Museum Zie www.kras.nl/17685 3-/4-/5-daagse autovakantie Inclusief ontbijt Aankomstdata: van 8/2 t/m 29/10 verblijf in een luxe 4-sterren hotel op slechts 500 m van de Gedachtniskirche, nabij de Kurfürstendamm tips: de imposante Brandenburger Tor en lekker eten in de wijk Kreuzberg Zie www.kras.nl/17587 in Den Haag op 25 oktober 2006 foto David van Dam/GPD SORAT AMBASSADOR BERLIN GOLDEN TULIP BERLIN Ontdek deze veelzijdige stad! v.o www.kras.nl/8 - Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7