m jii PZCI 21 Organisaties in de bres voor wallen 4,99 Arrenslee en sjees voor museum ELKE WEEK 2e GRATIS intratuin SCHOUWEN-DUIVELAND 22 en 23 MOD 24 en 25 CULTUURHISTORIE Gemeenteraad heeft bescherming eeuwenoude erfafscheidingen deels afgeschaft Deze week: 13 Minder strooien scheelt veel geld almanak Slaapplek Woensdag 3 februari 2010 Platform spoort jeugd aan zich te laten horen HOE HARD IK OOK SCHREEUW ER WORDT MAAR NIET NAAR MU L -31. MIJN DING DOEN Gerrit Bakker gooit hoge ogen met zijn konijnen Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Melita Lanting renesse - „Het grijpt ons aan. Het gaat om eeuwenoude wallen." Ar jan de Hulster van stichting Land schapsbeheer Zeeland is erg ge schrokken van het besluit van de gemeenteraad om houtwallen op particuliere grond in de Kop van Schouwen niet langer te bescher men. Houtwallen op gemeentelij ke grond krijgen wel bescherming. „Het is ook een heel inconsequent besluit. De waarde van een hout wal hangt ineens niet af van de his torie, maar van de locatie", zegt De Hulster. Een mening die wordt gedeeld door Bond Heemschut. „Een one venwichtig besluit", zegt voorzit ter Willem Heijbroek. „Dit is met twee maten meten. Je moet de wal len als geheel beschermen of niet." De gemeenteraad heeft bij meer derheid besloten dat particulieren de houtwallen, mogen onderhou den naar eigen inzicht en zelfs mo gen afgraven. Volgens deze meer derheid was de bescherming door de gemeentelijke wallenverorde- ning heel knellend en 'moest voor ieder takje knippen een vergun ning worden aangevraagd'. De verordening is daarop afschaft in het kader van vermindering van regels. „Maar de enige regels die zinvol zijn, zijn juist deze re gels", verzucht Heijboer. Bond Heemschut gaat dieper in de materie duiken. Met name de juri dische kant wordt uitgezocht en daarna zal de Bond kijken of er nog kansen zijn om het besluit te rug te draaien. Ook bij het Scez (stichting cultu reel erfgoed Zeeland) is het nieuws doorgedrongen. Echt in houdelijk reageren is door ziekte van een medewerker niet moge lijk, maar het Scez gaat onderzoe ken wat de consequenties zijn van dit besluit en of de status 'Be schermd Natuurmonument' de wallen niet alsnog de benodigde bescherming kan bieden. Bij Stichting Landschapsbeheer is het besluit des te harder aangeko men omdat juist nu een plan is ontwikkeld om particuliere eigena ren van houtwallen te steunen bij het beheer en onderhoud. Het pro ject bestaat uit voorlichting en her stellen van houtwallen in samen werking met vrijwilligers. In de Kop van Schouwen liggen volgens de laatste inventarisatie van stichting landschapsbeheer 240 eeuwenoude wallen met een totale lengte van 15 kilometer. V.l.n.r: Rinus Langeraad, Rien Mol, Ken Buth, Louis Verburg van Coemanszorg en wethouder Wijnand Renden. foto Dirk-Jan Cjeltema DREISCHOR - Ze stammen uit een tijd dat de wegen nog zandwegen waren en de winters streng en sneeuwrijk. Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor heeft er sinds gisteren twee fraaie oude voertuigen bij: een Schouwse sjees uit 1750 en een arrenslee uit 1780. Beide voertui gen waren eerder 'te bewonderen in de Schutterszaal van het Zierik- zeese stadhuismuseum. Door de herschikking van de collectie is daar voorlopig geen plaats meer voor de voertuigen. De sjees - glanzend zwarte carros serie en witte wielen - is gemaakt in 1750. Het door één paard getrok ken voertuig werd in 1931 geschon ken aan het stadhuismuseum en gerestaureerd door de Zierikzeese wagenmaker A. Plaum. De ar renslee - twee personen in de bak en de menner staand erachter - stamt uit 1780. Ook dit voertuig werd gerestaureerd door Plaum. Sjees en arrenslee zijn door de ge meente Schouwen-Duiveland in bruikleen gegeven. „Ik hoop dat ze hier een mooie plek krijgen", zei cultuurwethouder Wijnand Ren den van de gemeente Schou wen-Duiveland in een korte speech ter gelegenheid van de offi ciële overdracht. Ruitensproeier Antivries reinigt streeploos 5 Liter. Druk- er. zetfouten voorbehouden Maximaal 3 gratis artikelen per klant Geldig van woensdag t/m Intratuin Breda, Halsteren en Koudekerke www.intratuin.nl zierikzee - De gemeente Schou wen-Duiveland heeft in de perio de 2007-2009 107.000 euro be spaard door alleen tijdens regulie re werktijden en niet meer op alle wegen te strooien. Het college antwoordt dit op vra gen van de GroenLinks-fractie, die daarnaast wildé weten of het selec tieve strooien tot meer ongeluk ken heeft geleid. Op die vraag heeft het college geen duidelijk ant woord, omdat er geen vergelij- kingscijfers bekend zijn. Tip? redactie@pzc.nl De verslaggever van deze courant moest vorige week vrijdagavond in actie komen om verslag te doen van het benefietevenement Hulp voor Haïti in de Zeelandhallen. Op het groots opgezette evenement traden tal van artiesten op. zowel bekende van Zeeuwse bodem als ook een gro te naam als Gordon. Allemaal wa ren ze belangeloos afgereisd naar Goes voor het goede doel. Helaas viel de opkomst van het publiek te gen. Was het benefietmoeheid? Een te hoge entreeprijs? Hoe dan ook, wat zeker meespeelde was het weer. Door plotselinge hevige sneeuwval was het spekglad op de weg, wat ook de verslaggever bemerkte toen hij de afslag Goes-Zuid opglibberde. Toen hij later Gordon backstage sprak, wilde hij toch wel weten hoe de showbizznicht zijn weg naar het Gooi dacht terug te maken. „Of blijf je hier slapen?" De zanger kreeg met een een twinkel in zijn ogen. „Nee, maar als je een goed voorstel hebt..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 75