sport 135 hebben' 'Borg had Federer kunnen Volgende week begint in Ahoy' de 37e editie van het ABN AMRO World Tennis Tournament. Toernooidirecteur Richard Krajicek schreef in aan loop naar het evenement een boek over de beste spelers aller tijden. woensdag 3 februari 2010 z 'Ik heb veel respect voor Lendl en Edberg. Die hadden het op een rijtje. Ze wisten wat ze wilden' Richard Krajicek KRAJICEK SCHRIJFT Richard Krajicek: „Aan een aantal namen ontkwam ik niet. Federer, Borg, Laver, Sampras, Lendl, mijn top vijf; die staan er natuurlijk in." foto Jeroen Jumelet MUIDERBERG - Tot halverwege de ja ren negentig was het nauwelijks onderwerp van gesprek. Omdat de betrokkenen, toptennissers als Rod Laver, Björn Borg en John McEnroe, er zelf niet wakker van lagen. Tot Pete Sampras zich meng de in de discussie wie nu eigenlijk de beste tennisser aller tijden was. „Hij was de man van de records, de missies, de ranglijsten. Pete was er altijd mee bezig, had het er na een nieuwe Grand Slamzege over dat hij weer een stapje dichter bij was.. Constant liet Pete blijken dat hij historie wilde schrijven." Dat lukte weliswaar, hij valt niette min buiten de top drie van spelers die Richard Krajicek samenstelde. Voor zijn nieuwste boek, 'De 19 beste tennissers aller tijden en de 13 meest markante spelers', woog Krajicek de erelijsten van alle top pers uit heden en verleden. Maar de 38-jarige Wimbledon- winnaar keek ook naar hun X-fac- tor, hun persoonlijkheid, historie en gedragingen op en naast de baan. „Aan een aantal namen ont kwam ik niet. Federer, Borg, Laver, Sampras, Lendl, mijn top vijf; die staan er natuurlijk in. Maar ook iconen als McEnroe, Agassi en Connors zijn zekerheidjes. Buiten de top tien werd het al snel moei lijker. Wat doe je met Jim Courier? En Lleyton Hewitt, de jongste nummer één ooit." Ze hebben het niet gehaald. Om dat de verhalen over oudgedien den als Bill Tilden, Ken Rosewall, John Newcombe, Don Budge en Pancho Gonzalez, spelers die Kraji cek nooit in actie zag, hem te dier baar waren. „Pete Sampras vond het aantal Grand Slants dat ie mand gewonnen had doorslagge vend voor een ranglijst, maar ik ben het meer met Andre Agassi eens. Die vond dat er meer was, dat het aantal Grand Slams niet al les zei." En dus liet Krajicek, in 1996 win naar van Wimbledon, vooral ook zijn persoonlijke voorkeuren mee wegen. Harde werkers hebben bij hem een streepje voor. „Ik heb veel respect voor Lendl en Ed berg." Niet toevallig ook 'saaie pie ten'. „Die hadden het op een rijtje. Wisten precies wat ze wilden, had den het goed voor elkaar. Ook in hun privéleven." Dat het grote publiek juist naar de onruststokers trok, heeft Krajicek altijd wel een beetje verbaasd. „De mensen hadden het er altijd over dat Agassi zo leuk was, en dat ter wijl je nu hoort dat hij jaren heel erg down was en zelfs een jaar drugs gebruikte. McEnroe, Becker, andere flamboyante spelers; de mensen kozen vaak voor het uiter lijke. Dat is geen verwijt, maar ik vond het wel opvallend." Dat hij met name zijn keuze voor Lendl, „de meest ondergewaardeer de tennisser ooit", in de top vijf moet verdedigen, vindt de in Mui- derberg woonachtige Hagenaar wel grappig. Maar soms kan Kraji cek er met zijn pet niet bij. „Het is immers een terugkerend verhaal over het Nederlands voetbalelftal, dat 'ze' niet hard genoeg hun best doen. Ze moeten de mouwen op stropen, zo zouden we Oranje het liefst zien. Maar kan men kiezen tussen Lendl, een rolmodel van het harde werken, of de karakteris tieke Boris Becker, dan valt de keu ze toch vaak op Becker. Dat vind ik een grappige tegenstrijdigheid die bij heel veel mensen leeft. Ze balen als iemand gemakzuchtig doet, maar als-ie succesvol gemak zuchtig is, hebben ze hem toch lie ver dan iemand die met hard wer ken succes bereikt." Liefst had hij Björn Borg, de taaie, koele, zo jong gestopte Zweed, op één gezet. „Ik wilde niet een voor de hand liggend boek maken." Maar zijn vrouw Daphne Deckers, ook zijn eindredacteur, ging met hem de discussie aan. Uiteindelijk staat nu Federer, toch wel logisch, bovenaan de ranglijst. „Borg was nummer één voor mij. Ook al heeft hij maar twee verschillende Grand Slams gewonnen, Roland Garros en Wimbledon. Borg ging nooit naar Australië, dat toen nog aan het eind van het seizoen, rond de Kerst, gespeeld werd. En de fi nale van de US Open verloor hij vier keer. Niettemin had Borg een ongelofelijk winstpercentage, van wel boven de tachtig procent. Dat haalt ook Federer niet." Federer is in Krajiceks ogen overi gens de laatste jaren niet beter gaan tennissen, maar wel steeds completer geworden. „Ik vond hem vier, vijf jaar terug beter spe len dan nu. Maar hij is vooral men taal een stuk gegroeid." Graag had hij Borg het nog eens tegen de Zwitser zien opnemen. „Qua ten nis is Roger de beste ooit. Op zijn beste dag zal hij nooit verliezen, van niemand. Maar alleen op zijn favoriete ondergrond, gras, heeft Federer twee keer van Nadal ge wonnen. Vijf finales heeft hij van Nadal verloren, op drie verschillen de Grand Slams. Borg, met z'n on verzettelijkheid en conditie, had hem dus toch ook kunnen heb ben, denk ik dan." Krajicek is ervan overtuigd dat hij absolute topspelers van toen met de huidige generatie kan vergelij ken, ondanks verschil in materiaal en trainingsmethoden. „Björn Borg en Rod Laver waren zo goed dat ze, als ze een paar weken op het niveau van vandaag de dag hadden meegedraaid en hadden II): MIS RICHARD KRAJICEK Het nieuwe boek van Krajicek kunnen trainen met de nieuwe rackets, de snelheid van het spel ook wel hadden opgepikt. Het ni veau zit in ze." Met Borg, Federer en Nadal is trou wens Krajiceks top drie als - de schrijver zet even een andere hoed op - toernooidirecteur van het ABN Amro World Tennis Tour nament genoemd. „Dan zou ik een heel gelukkige toernooidirec teur zijn. Agassi had ook heel hoog op mijn lijstje gestaan. En Ed- berg of Becker? Moeilijk. Becker was minder betrouwbaar, kwam niet altijd. En kon ook zomaar in de eerste ronde verliezen. Edberg zou een meer solide keuze zijn. Ik vond hem bovendien een mooie speler. Zijn service-volleyspel inspi reerde mij, ik probeerde 'm na te doen." Dat Nadal, overigens tiende op Krajiceks. ranglijst, niet naar Ahoy' kan komen, spijt Krajicek vanzelf sprekend. „Vorig jaar was het echt een gekkenhuis, waren we dankzij hem vanaf de woensdag tot de laat ste staanplaats uitverkocht. Je voel- de de elektriciteit in het sportpa leis als hij op de baan stond. Waan- zinnig. Maar ja, het is overmacht. Ik voel ook wel begrip bij ieder- een. Hij heeft niet zomaar een ver koudheid, maar een hele nare bles sure. En we hebben, met Djokovic, Tsonga, Davidenko, Söderling en Blake natuurlijk nog altijd een top- veld."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73