binnenland5 Virtuele seks met dieren strafbaar: ook pornobranche nu aan te pakken Levenslang thuishulp na moord bejaarde Relschoppers strandfeest moeten cel in woensdag 3 februari 2010 den haag - Een 38-jarige thuis hulp moet levenslang de gevange nis in voor het met meer dan vijf tig messteken doden van een 7Ha~ rige vrouw die ze moest verzor gen. De 38-jarige heeft het slachtof fer opzettelijk en met voorbedach ten rade van het leven beroofd, zo bepaalde de rechtbank in Den Haag gisteren. Het Openbaar Ministerie (OM) had achttien jaar cel geëist tegen de vrouw. De rechter kwam tot een veel hogere straf omdat de ver dachte alle medewerking, onder meer aan een psychologisch onder zoek, heeft geweigerd. De recht bank vreest daarom voor herha ling als de verdachte na een tijdelij ke straf weer op vrije voeten zou komen. De bejaarde Maria Schermer, die slecht kon zien en met een rollator liep, werd in maart vorig jaar ge dood in haar woning in Den Haag. De veroordeelde heeft ontkend. De vrouw zou uit zijn geweest op geld van het slachtoffer. Het OM beschikt over bandopnamen waar op te horen is hoe de vrouw tegen haar man zegt: „Ik wilde kijken of ik het bankpasje kon vinden. Ik raakte in paniek toen ze me betrap te." Er zijn ook DNA-sporen ge vonden op de plaats van het de lict. Strafpleiter Wim Anker spreekt over 'een uitzonderlijk vonnis'. „Deze zaak is enig in zijn soort", al dus Anker, sinds jaar en dag gespe cialiseerd in zaken waarin levens lange gevangenisstraffen zijn opge legd. Anker wijst op het 'enorme contrast' tussen de eis en de sanc tie. De rechtbank had ook voor dertig jaar kunnen kiezen, zegt Anker. Dat is de maximale tijdelijke straf. Ook het feit dat het in de 'thuis hulpzaak' gaat om een vrouwelijke veroordeelde noemt Anker bijzon der. De Haagse verpleegster Lucia de B. was tot gisteren de enige vrouw in Nederland met levens lang. Anker wijst er ook op dat de 38-jarige geen strafblad heeft. Levenslang veroordeelden hebben veelal meer dan één levensdelict op hun geweten. Uit een advies van de Gezondheidsraad 'De overheid dient de vrijheid van voorplanting van de ouders te respecteren en mag daarvan alleen afwijken als de belangen van anderen worden geschaad' de maakbare samenleving en de maakbare mens. Dat vinden wij zeer onwenselijk. Bovendien weet je nooit zeker of het ook lukt. Hoe moet een jongen zich voelen als-ie weet dat zijn ouders liever een meisje hadden gewild? En anders om natuurlijk." Woordvoerder Esmee Wiegman van de Christenunie is kort en krachtig: „We willen het niet; nu niet en nooit niet." Bert van Delen kan het dus wel schudden, maar is zijn wens zo verwerpelijk? De Gezondheids raad dacht daar in 1995 - voor de spermascheiding bij wet werd ver boden - anders over. De raad, een onafhankelijk wetenschappelijk ad viesorgaan voor regering en parle ment, zag geen aanleiding de tech niek onmogelijk te maken. „De overheid dient de vrijheid van voorplanting van de ouders te res pecteren", schreef de raad in een advies, „en mag daar alleen van af wijken als de belangen van ande ren worden geschaad." Ook voor de angst dat mensen dan massaal voor jongetjes zouden kiezen en de verhoudingen tussen de seksen helemaal scheef zouden groeien, is volgens de Gezond heidsraad geen aanleiding voor een verbod op geslachtsselectie. „In Nederland is geen sterke voor keur voor kinderen van het ene of andere geslacht." Van Delen noemt het betuttelend van de overheid om selectie te ver bieden. „Een kind krijgen is nog al tijd geen publieke zaak, maar een- Zo regel je een baby naar keuze Het is mogelijk om spermacel len te scheiden en daarna.het juiste zaad (dat een meisje of juist een jongetje oplevert) door een gynaecoloog in de baarmoe der te laten inbrengen. Dit heet de aibuminemethode. Per behandeling kost dit zo'n 1200 euro. Een vrouw heeft 33 procent kans om bij één behan deling al zwanger te raken. Bij deze methode kan ook geen honderd procent zekerheid wor den geboden dat het kind ook daadwerkelijk het gevraagde jon getje (XY) of meisje (XX) zal zijn. Bij het scheidingsproces kunnen afwijkende spermato zoïden met het mannelijke Y-chromosoom soms toch bij het sperma met vrouwelijke spermatozoïden terechtkomen. Wie voor een jongetje kiest, heeft via de aibuminemethode een kans van 89 procent dat het kind ook daadwerkelijk een jongetje wordt. Bij meisjes ligt de kans op 83 procent. Dit is iets lager omdat er meer afwijkende Y-chromoso men voorkomen dan afwijkende X-chromosomen. Naast deze methode kan ook IVF worden toegepast. Dit kost zo'n 6000 euro per keer en ge middeld slaat de behandeling na vijf keer aan. Bij IVF vindt de be vruchting van het eitje met de zaadcellen in een reageerbuis plaats. Vervolgens wordt gekeken of het embryo een jongen of een meisje is en als het van het ge wenste geslacht is, wordt het embryo in de baarmoeder van de toekomstige moeder ge plaatst. tje van een man en een vrouw. wwmssamxsmsssssi Rotterdam - De rechtbank heeft celstraffen tot tien maanden opge legd aan vier relschoppers die het strandfeest in Hoek van Holland ernstig verstoorden. Voor twee van de vier zit de straf er nu op, omdat die gelijk is aan hun voorar rest. In alle vier gevallen was de straf die de rechtbank oplegde, la ger dan geëist. Volgens de rechters was hun rol minder groot. De rel schoppers werden veroordeeld voor openlijke geweldpleging en in drie gevallen bedreiging van agenten. De mannen kregen geen locatiever bod opgelegd. Daarmee wilde justi tie de vier weren van risicovolle evenementen. den haag - Ternauwernood heeft zijn voorstel om seks met dieren strafbaar te maken het gisteren in de Eerste Kamer gehaald. PvdA'er Harm Evert Waalkens is er een tik je chagrijnig over. WD en CDA za gen niets in zijn plan. Zo'n verbod is niet te handhaven, vinden ze. Is seks met dieren een groot pro bleem? „Jazeker. Er zijn verschillende voor beelden van mannen die zich in kinderboerderijen vergrijpen aan dieren. De camera's registreren dat dan keurig, maar er viel weinig aan te doen. Nu staat er maximaal anderhalfjaar cel op. Soms gaat het heel ver. Ooit is een bende aan gehouden die vrouwen ontvoerde en dwong seks te hebben met die ren. Daar werden films van ge maakt. Je moet ook niet vergeten dat mensen die ontucht plegen met dieren, zich ook vaak schuldig maken aan huiselijk geweld en ern stige zedendelicten." Volgens het wetsvoorstel zijn 'seksu ele handelingen' strafbaar. Er zijn veel mensen die hun huisdieren uitge breid zoenen. Hoe ver mag iemand straks nog gaan? „We hebben het hier over ontucht met dieren, dat is heel iets anders dan je poes strelen of liefdevol om gaan met je hond. Het gaat er om dat dit begrip nu in de gereed schapskist van de officier van justi tie en de rechter zit. Die kan oorde len of iemand te ver is gegaan." Dierenmishandeling was al bij de wet verboden. „Nu is ook de daad zelf strafbaar, en het vastleggen op film, plus het verhandelen. Daarmee is ook de pornoindustrie aan te pakken." Hebben zij van zich laten horen? „Ik ben door een aantal producen ten benaderd. Een deel zei: 'Weet je wel hoeveel geld hier in omgaat. Hoeveel mensen er hun brood ver dienen. Kunnen we even vangen?' Dat sterkt mij alleen maar in de ge dachte dat we er iets aan moeten doen. Anderen zeiden: dan gaan we gewoon door met virtuele seks met dieren, via animaties dus. Dan denk ik: succes, maar dat is nu ook strafbaar. U moet toch even om zien naar een andere baan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5