15 'Op de Spelen komt het beste in je boven' I Q99 Corky de Graauw woensdag 3 februari 2010 Met drie goals en vijf assists was Corky de Graauw tij dens de Winterspelen van 1980 in Lake Placid de meest succesvolle speler van het enige Nederlands team ooit dat olympisch ijshock ey speelde. „Wat een tijd..." Corky de Graauw (links) als speler van het Nederlands team tegen Duitsland foto Poppe de Boer/GPD Corky de Graauw (links) met Amstel Tijgers in actie tegen Heerenveen. foto Poppe de Boer/GPD Cornell (Corky) de Graauw, geboren op 23 februari 1951 in Bladel, was met drie goals en vijf assists topsco rer van het Nederlands ijshockey- team op de Spelen van 1980. De Graauw speelde tussen 1968 en 1970 in de Verenigde Staten bij Kitchener Rangers, Fort Wayne Ko rnets en Long Island Dugs. In Neder land speelde hij voor Amstel Tijgers. Corky de Graauw, in het Oranje-shirt van de Spelen in Lake Placid 1980, met kleinzoon Kees. foto Chris de Graauw door Eric de Jager oud. En niets anders.' Corky de Graauw hoeft niet lang na te denken als hem wordt gevraagd wat Canada verwacht van het olympisch ijshockeytoer- nooi. De Nederlands-Canadese topscorer van Oranje tijdens de Spelen van 1980 vreest dat zijn landgenoten de lat wel érg hoog hebben gelegd. Vanuit zijn huis bij de achtste hole van de Spring Creek 1 Golf Club in Pickering, nabij Toronto, grinnikt de 58-jarige De Graauw. „De hockey- medaille is de belang rijkste van Vancouver twenty-ten. De ambi ties zijn zo groot, de tweede plaats is niet ge noeg. ik zou zeggen not bad, maar de men sen zijn echt gek geworden hier. Er wordt al 1.000 dollar (680 euro, red.) betaald voor een finalekaart je. Als Canada de finale niet haalt, zit je misschien voor 1.000 dollar naar Slowakijke-Zweden te kij ken." De Graauw was in Lake Placid aan valler in het enige Nederlands team ooit dat olympisch ijshockey speelde. Het was al een schok dat :ou Vancouver 2010 Oranje met de grote jongens mee mocht doen, de surprise was nog groter toen de ploeg ook nog eens goed speelde en met 5-3 van Polen won. Nederland eindigde in de poulefase als vijfde van de zes, vóór Japan. Canada, De Graauws tweede vaderland, werd derde in de Rode Groep. De Maple Leafs verpletterden Oranje in de eerste wedstrijd van het toernooi. Maar pas nadat Ne derland brutaal de leiding had ge nomen. Corky de Graauw scoorde het eerste olympische doelpunt van 1980, na één minuut en 56 se conden. „Dat was een droom die uitkwam. Nou ja, droom... ik lag er een halfjaar van wakker. Ik wilde zó graag scoren op de Spe len. Het liefst de eerste goal." De Graauw grin nikt opnieuw. „Dat we met 1-0 voorkwamen, was fantastisch. Dat we met 10-1 verloren niet zo." De eerste olympische wedstrijd van Oranje was op i2 februari 1980, precies dertig jaar voor de Winterspelen van Vancouver wor den geopend. De Graauw mij mert: „Wat een tijd... Weet je, der tig jaar later denk je pas: dit was leuk! Als je er bent, denk je alleen aan ijshockey." De oud-olympiër wil graag in het Nederlands praten, maar door spekt zijn verhalen met Engelse uitdrukkingen. „Unbelievable how time flies... Op het moment zelf be seften we amper hoe bijzonder het was. Ik zou aan de jonge spor ters adviseren: geniet ervan, dan presteer je ook beter. Don't worry. Denk niet: 'Oh jee, wat als ik niet daarboven op het podium kom?' Take it easy." De speler van Amstel Tijgers werd met drie goals en vijf assists topsco rer van de Nederlandse ploeg. „Als je op de Spelen bent, komt vanzelf het beste in je boven", verklaart hij. „En ik denk dat wij het niet be ter hadden kunnen doen." Het geheim van de unieke presta tie? „We hadden een groep jon gens met dezelfde ideeën, dezelfde instelling. Henkie Hille, Ronnie Berteling, Jack de Heer, Larry van Wieren... We versloegen het jaar voor de Olympics Oost-Duitsland met 3-2. Dat was onmogelijk, dacht iedereen! „Hockey is heel groot in Canada. Kijk, er wonen hier minder dan 35 miljoen mensen. In de Verenigde Staten meer dan 300 miljoen, bijna tien keer zoveel. Toch ko men er in de NHL zoveel goede spelers uit Canada. Zelfs nu nog, terwijl de kids wel honderd din gen hebben om uit te kiezen. En het is geen goedkope sport hier. Als je op niveau speelt, ben je zo 5.000 dollar (3.400 euro, red.) kwijt. Aan je spullen, maar ook aan reizen. De afstanden zijn groot, dus de ouders gaan mee naar een andere stad en boeken een hotel. Maar het is allemaal geen probleem, want de goede hockeyspelers blijven komen." Die spelers moeten vanaf dinsdag 16 februari de verwachtingen van een heel land waarmaken. Dan spelen de mannen de eerste wed strijd tegen Noorwegen. De ijs- hockeyvrouwen beginnen zater dag de 13de tegen Slowakije. Cor ky de Graauw zit bij één van de wedstrijden op de tribune. „Ik ga naar het ijshockey. Niet voor 1.000 dollar, hoor. Er is vast wel iemand die voor mij een kaartje regelt." Ergens is hij blij dat zijn geboorte land geen rol van betekenis speelt in het ijshockey. „Als Nederland ook zou meedoen, had ik het moeilijk gehad. Nu kan ik rustig voor Canada juichen." Ter compensatie duimt hij bij het schaatsen voor de Nederlanders. „Wie gaat er goud winnen? Sven Kramer? Ik moet eerlijk bekennen dat ik niet weet of Nederland te genwoordig veel goede schaatsers heeft. „Weet je dat ik een keer naast Eric Heiden in het vliegtuig heb geze ten, op weg van Canada naar Ne derland? Het was nog voor de Spe len van Lake Placid. Het was een jong ventje en hij had zijn schaat sen op schoot. 'Die geef ik nooit af, zei hij. Hij was veel te bang dat er iets mee zou gebeuren. Hij was op weg naar Heerenveen. Toen zat hij er nog erg over in dat hij tegen die grote Nederlanders en Noren moest schaatsen. Maar hij won en hij bleef winnen." Eric Heiden won op de Thialfbaan zijn eerste senioren-WK in 1977 en veroverde in Lake Placid liefst vijf gouden medailles. Corky de Graauw moet zich wel licht in het moderne langebaan schaatsen verdiepen, want zijn kleinzoon Kees van 3 jaar oud stond dit jaar voor het eerst op de ijzers. „Schaatsen in Canada is ei genlijk automatisch ijshockeyen. Als hij een goede langebaanschaat- ser wil worden, moet hij mis schien naar Nederland." De ijshockeyer komt er zelf nog graag. „Het is een goed land. Maar hier heb ik meer vrijheid." De Graauw kijkt uit over zijn zelf gebouwde negen-holesgolfbaan. „Hier is ruimte. Ik heb de Spring Creek Golf Club, mijn zoon en dochter zijn hier arts. Maar ik wil wel elk jaar een paar weken naar Nederland." Behalve deze maand dan, want nu brandt het olympisch vuur bij de Nederlandse Canadees. „Ik vind het fijn dat de Spelen in Canada zijn." reageren? vancouver@wegener.nl Infographic: CN/foto's Getty Images/bron: VANOC Doel Verdelen ijsbaan in drie zones, voor beoor delen of speler buitenspel staat Speeluitrusting Puck: Gemaakt van gevulcaniseerd rubber, kan snelheid be reiken van150 km/u. Diameter 7,62 cm Gewicht 156-170 Schaats Dikke schoen met teen bescherming. Ronde ijzers voor snelheid en wendbaarheid Doelen Breedte: 183 cm Hoogte: 122 cm Helm: Gemaakt van nitrilvinyl-materiaal om zware klappen op te vangen Vizier Mannen dragen oogbescherming van helder plastic. Vrouwen moeten vol gezichtsmasker dragen Schouderstuk Beschermt bovenlichaam, biceps, borstbeen en wervelkolom Scheenbe schermer Spelers ïs per team e-offcirkel Begin- of hervatting van snel Stick Gemaakt van hout, koolstofcomposiet, grafiet of aluminium. Maximale lengte: 163 cm bescher mer Goalies Uitgerust met vanghandschoen stootkussen, helm met maskéren bëen- bescher-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59