De speciale band met Canada IO woensdag 3 februari 2010 bovenlijf Flexibele ski- 'punten voor landing voor- of achterwaarts Start Moguls 1.019 m Aerials 962 m schans Schansen 2,1 m, 3,2m en 3,5m Finish 907m 2e schans Nederlanders en Canadezen liggen elkaar. De basis van de goede verstandhouding ligt in de Tweede Wereld oorlog, de bevrijding in 1945 door Canadese troepen en de daaropvolgende emi gratie van bijna 200.000 landgenoten. door Gijs van Oosten bij pier 19 in Montreal, Canada. Ze worden ontvangen door de Nederlandse foto Hollandse Hoogte/CPD infographic. GN/foto's Associated Press/bron VANOC Hoe kan het dat twee voudig Elfsteden tochtwinnaar Evert van Benthem in 1999 bijna van de ene op de andere dag met zijn gezin Overijssel ach ter zich liet om probleemloos te aarden op de prairies van de Cana dese provincie Alberta? Waarom voelt de Nederlandse schaatscoach Ingrid Paul zich thuis in Vancou ver? En is het toeval dat de Cana dees John Monroe het in Heeren veen zo naar zijn zin heeft met de Nederlandse shorttrackers? Het heeft uiteraard te maken met het verleden. Herman Ganzevoort, een Nederlands-Canadese weten schapper, beschrijft in zijn boek A Bittersweet Land hoe de Canade se bevrijders in de beeldvorming van Nederlanders synoniem staan voor de opnieuw verkregen vrij heid. Prinses Juliana bracht de oorlogsja ren met haar dochters Beatrix en Irene door in de hoofdstad Otta wa, waar in 1943 een derde prinses (Margriet) werd geboren. Uit dank voor de bescherming stuurt Neder land nog altijd elk jaar 10.000 tul penbollen naar Ottawa. De oorlog had niet alleen vriend schapsbanden tot gevolg, het bracht ook een emigratiegolf te weeg. 5706 Canadese soldaten sneuvelden op Nederlands grond gebied. In totaal kwamen meer dan 42.000 Canadezen om tijdens de Tweede Wereldoorlog. De grote verliezen hadden tot gevolg dat het Canadese platteland werd be roofd van arbeidskrachten. Het grote aantal Neder- j landse immigranten (185.000 tussen 1947 en 1970) kan niet los wor den gezien van dit te kort De Canadese over heid verwelkomde juist de Nederlanders omdat ze voldeden aan het gevraagde profiel: hardwerkend, vastbera den, pragmatisch en bij voorkeur agrariër. Meer dan 350.000 Canadezen zeg gen volledig van Nederlandse af komst te zijn, bijna één miljoen van de 33 miljoen Canadezen meent tot op zekere hoogte van Nederlandse afkomst te zijn. „Het is voor een groot deel de oor log die aan de basis ligt van de goe de relatie tussen Nederland en Ca nada", bevestigt Jeanette den Toon der, directeur van het Canadian Studies Center van de Rijksuniver siteit Groningen. „Maar het is niet alleen de oorlog. Er zijn ook veel culturele overeenkomsten tussen Nederland en Canada." De overeenkomsten: Nederland (Beatrix) en Canada (Elizabeth II) Nederlandse emigranten aan boord van de S.S. Waterman komen in 1950 aan ambassadeur dr. J.H. van Roijen en zijn vrouw. Vancouver 2010 hebben een koningin als staats hoofd, beide landen hebben een grote buur (Duitsland en de Vere nigde Staten), politiek gezien zijn Nederland en Canada, nationaal en internationaal, gericht op het bereiken van consensus. Neder land en Canada werken veel sa men op het wereldtoneel. Een voorbeeld is de vredesmissie in Af ghanistan. Den Toonder: „Nederlanders heb ben een belangrijke status voor Canade zen. Ze hechten be lang aan ons positieve oordeel. Canadezen zien Nederland, dat door eeuwen heen veel volkeren uit Euro pa heeft opgenomen, als voorbeeld. Neder landers aarden goed in Canada, zij passen zich goed aan. De manier van le ven in Canada sluit goed aan bij onze normen en waarden." Nederlanders zijn vrijwel pro bleemloos geassimileerd in de Ca nadese samenleving. Er wordt bui ten de eigen familie nauwelijks nog Nederlands gesproken en Ne derlandse immigranten hechten niet te zeer aan tradities. De Neder landse kerkgemeenschappen zijn haast geruisloos opgegaan in Cana dese kerken. En Nederlanders trou wen makkelijker buiten hun eigen gemeenschap dan leden van ande re etnische groepen. Toch gaan de Nederlandse wortels nooit verloren. „Voor de Canade zen, die leven in een van oor sprong multiculturele samenle ving, zijn herkomst en verleden be langrijk", vertelt Den Toonder. „Ze grijpen terug naar vastigheid, naar een duidelijke identiteit. Zelfs kinderen van Nederlandse immi granten noemen zichzelf Dutch- Canadian. Maar tegelijkertijd zijn ze Canadees, elke Canadees is trots op de eigen samenleving." In de jaren zeventig van de vorige eeuw groeide de publieke belang stelling in Nederland voor de na tionale ijshockeycompetitie. Dat was grotendeels te danken aan een grote groep Nederlandse Canade zen, onder wie Jack de Heer, Larry van Wieren, Corky de Graauw, Jan Janssen, Rick van Gog, Dick Decloe en Leo Koopmans. Zij kre gen een Nederlands paspoort en kwalificeerden zich met Neder land voor de Olympische Spelen van 1980 in Lake Placid. Het nationale ijshockeyteam werd destijds niet gezien als een vreem delingenlegioen. De meeste inter nationals kwamen weliswaar uit Canada, ze spraken gebrekkig Ne derlands, maar ze waren wel kin deren van Nederlanders en dus van 'ons'. De scheidslijn tussen een Nederlander en een Canadees was dun, de twee nationaliteiten liepen bijna vloeiend in elkaar over. Dat is eigenlijk nog altijd zo. Vraag dat maar aan Evert van Benthem, Ingrid Paul en John Monroe. reageren? vancouver@wegener.nl Freestyle skiën Moguls Punten: Draaien 50% Moeilijkheid 25% Snelheid 25% Rotaties Vol e draai met recht .jj Rechte sprong4 Max. 5 posities A I —an Achterwaarts: Koprol met verschillende posities van ski's Aerials Punten: Sprong 20%/ Uitvoering 50% Landing 30% Voor de start moet skiër aangeven welke sprongen hij gaat maken en vanaf welke schans Black Mountain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 54