Kandidaat voor medaille, alweer... I 4^. 999 Nicoüen Sauerbreij fc Geboren op 31 juli 1979 in De Hoef, woont tegenwoordig in Amsterdam. Doet vanaf haar 18e mee aan wed strijden in het wereldbekercircuit. Won in 2002 eerste wedstrijd, in Chili. Daarna lukte het niet meer tot 2007-2008 toen ze de overall-we reldbeker won. De Spelen in 2002 (Salt Lake City) mislukten door verkeerd gebruik van wax. Schopte het in 2006 (Turijn) tot de achtste finale. woensdag 3 februari 2010 Nicolien Sauerbreij: driemaal scheepsrecht? foto Koen van Weel/ANP Nicolien Sauerbreij is één met haar snowboards. En fit ter dan ooit. Daardoor kan ze op de reuzenslalom spe len met haar tegenstanders. door Maarten van Helvoirt a niet met Nico- n lien windsur fen, dat verlies M je geheid", waarschuwt Maarten Sauer breij. Hij heeft het zijn dochter im mers zelf geleerd. „Toen ze 10 was, maakte ik met haar midden op de oceaan waterstarts. Is ze ontzet tend sterk van geworden. We de den met onze dochters allerlei din gen waarin ze hun energie kwijt konden. Zolang ze het maar leuk vonden. In huis had ik a een 'apenkooi' ge bouwd. Heel speels. Ik denk dat er weinig vrouwen in zo veel sporten zo goed zijn als Nicolien." Paardrijden, schaatsen, wielrennen, zeilen, sur fen, judo en karate: Ni colien Sauerbreij kan het allemaal. Maar in al- pinesnowboarden is de Amster damse wereldtop. Haar vader was skileraar, als van zelfsprekend stond ze met 2 jaar al op de piste. Eerst op ski's, vanaf haar 12e op een zelfgemaakt snow board. „Het echte materiaal was veel te groot voor mij. Fabrikanten hielden in de pioniersfase geen re kening met jonge boarders." Ook tegenwoordig worden de snowboards speciaal voor haar OU Vancouver 2010 met de hand gemaakt, in Zwitser land bij de fabriek van Kessler. Dat merk is opgezet door oud-topspor ters en richt zich niet op de consu ment, maar puur op de wedstrijd sport. „Tot de Olympische Spelen van Turijn werkten zij alleen voor de Zwitsers en die waren behoor lijk succesvol daar. Daarna hebben ze hun materiaal voor iedereen toe gankelijk gemaakt. Vanaf april heb ik vijftien tot twintig boards ge test. Als-ie niet beviel, stuurde ik hem net zo hard weer terug. Voor Vancouver heb ik vijf verschillen de boards en met twee daarvan voel ik me één." Sauerbreij is in Canada op de paral lelreuzenslalom kandidaat voor een medaille. Dat was ze in 2002 in Salt Lake City en in 2006 in Tu rijn ook, maar beide keren ging het mis. In Italië had ze een perfec te uitgangspositie om de kwartfina le te halen. De Duitse Amelie Ko- ber, in Vancouver ook een van de favorieten, viel in de eerste run, waardoor zij in de tweede run re glementair anderhalve seconde na de Neder landse mocht starten. Een verschil dat je nooit mag weggeven in een sport die draait om honderdsten en tienden. Sauerbreij deed het wel. Vier jaar eerder maakte haar serviceman een grove fout door haar plank met de verkeerde wax te prepare ren, doordat het weer plots om sloeg. Dat gebeurt iedere topper wel een keer, maar Sauerbreij over kwam het net tijdens haar eerste Spelen. Doordat ze amper vooruit kwam, strandde ze al in de kwalifi caties. In Vancouver zal de Japanner To- moharu Hirose haar board waxen. Hij is een grootmeester in het pre pareren bij veranderende weers omstandigheden. Daarnaast bezit hij nog een niet te onderschatten kwaliteit: hij weet als geen ander in te spelen op sneeuw die is opge bouwd uit zoutkristallen. In Japan is dat zo, in Vancouver ook. De neerslag wordt er aangevoerd van zee, vandaar. Tot nu toe is de sa menwerking een succes gebleken. In de korte periode dat ze in 2008 Vering board: Bocht in Bocht uit Board buigt Snelheid doet in bocht Veert terug als neerwaartse druk afneemt, neerwaartse druk toenemen Board komt recht bij uitkomen van bocht infographic GN foto's Getty Images bron VANOC en nu sinds 1 januari samenwerk ten, won Sauerbreij vier wereldbe kerwedstrijden en werd ze één keer tweede. „Ik ben de afgelopen acht jaar een stuk wijzer geworden. Ik heb ge leerd van de positieve en de nega tieve dingen. Ik ben nu al ruim twee jaar bezig om de weg naar Vancouver te plaveien. Al vanaf de zomer loopt alles op rolletjes. Zo zeer, dat ik zelfs mezelf heb ver baasd. De concurrentie is ook ge groeid, maar ik sta er zelf ook be ter voor. Dingen die ik vorig jaar niet onder controle had, lukken nu wel. Ik kan een heel andere lijn kiezen dan anderen, maar dat is vaak wel een van de snelste. In de tweede run is de piste behoorlijk uitgesleten geraakt en dan had ik meestal een enorm verval. Dat heb ik nu weten te verkleinen. Nu heb ik een extreem snelle eerste tijd en een goede tweede tijd." Sauerbreij, 30 jaar inmiddels en al een kleine 15 jaar vaste klant in het wereldbekercircuit, is een 'sportbeest', zeggen mensen die haar goed kennen. In de zomer trainde ze in de sportschool kei hard op conditie en kracht. „Ik ben fitter dan ooit. Mensen asso ciëren snowboarden vaak met easy living en après-ski, ze hebben geen idee hoe zwaar het is. Vooral de laatste vier runs, vanaf de halve finale, zijn slopend, omdat ze kort na elkaar komen. Je bent constant bezig je ademhaling terug te krij gen. Ik won aardig wat wereldbe kerwedstrijden, dus dat gevoel her ken ik inmiddels wel." Op de piste lijkt het alsof Sauerbre ij wat bang is. Als ze voorbijzoeft, slaakt ze continu kleine kreetjes, vooral op kritieke punten. Het te gengestelde is waar. „Ik praat, scheld, godver, daar ben ik me van bewust. Ik doe dat om mezelf scherp te houden." Alpinesnowboarden is immers een complex geheel van techniek, uithoudingsvermogen, lef, materi aal- en waxkeuze en tactiek. „Ik vind het lekker met een kleine ach terstand aan een tweede run te be ginnen. Want je moet continu de druk bij de ander leggen. Bijvoor beeld door heel aanvallend te be ginnen en zo de ander onzeker te maken. Of door de hele tijd op je tegenstander te jagen en dan in eens je board te laten lopen en haar voorbij te steken. Je kunt een slalomrun het beste vergelijken met een tenniswedstrijd. Daar ligt de druk meestal ook bij degene die voor staat. Als die bezwijkt, grijpt de ander zijn kans. Zo gaat dat op en neer. Degene die in dat gevecht het rustigste blijft, wint." ^=*1 reageren? vancouver@wegener.nl Snowboarden parallel reuzenslalom blijft in richting van doel Kracht op board neemt toe in bocht Knieën uit elkaar bij uitkomen van bocht Vertikaal Bochten- techniek ek Leunt naar heuvel voor hoek Boarder verandert van houding in de bocht Finish 962 m Zorgt voor voldoende snelheid, precisie en effectiviteit Hele hoek volgt zelfde s minimaal we spoor Twee snowboarders dalen naast elkaar af over vrijwel indentiek parcours met poorten Start 1.141 m Lengte parcours Black Mountain

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51