Geen angst voor verandering John Monroe Geboren op 25 september 1960. Won als shorttracker twee medailles op Canadees kampioenschap, pakte in 1990 Noord-Amerikaanse titel. Begon in 1999 als coach van het Ca nadese inline-skateteam op Pan-Ame- rikaanse Spelen. Was tevens assis tent- coach van de Amerikaanse schaatsploeg en coachte er onder meer Shani Davis. Sinds 2006 bonds coach bij de KNSB, geassisteerd door ex-topper Dave Versteeg. woensdag 3 februari 2010 Bondscoach John Monroe ziet in Vancouver wel degelijk medaillekansen voor de Nederlandse shorttrackers. foto Niels Westra/GPD John Monroe is bondscoach van de Nederlandse short trackers. De Canadees werd zelf pas laat topsporter. Een fietstocht van 7.000 kilome ter door Canada bepaalde zijn leven grotendeels. Tij dens de tocht van de west- naar de oostkust van het im mense land vormde hij zijn kijk op het leven. door Johan Stobbe John Monroe heeft een vrije dag. Dat is lang gele den. Toch staat hij aan'de rand van de shorttrack- baan in het Heerenveense Thialf Hij geeft instructies aan een cameraman die het ijs op gaat om wat beelden te schieten. „Ja, ik weet het", zegt Monroe (49), „het is mijn vrije dag. Maar ik sta toch ook niet op het ijs?" a Aan het eind van de ochtend vertrekt hij naar het bondsbureau in Amersfoort voor een middag vergade ren. „Het is een zwaar jaar. Kan niet anders, want we willen vlam men in Vancouver." Of het speciaal is, Olympische Spelen in het land waar hij opgroeide? Even laat hij een stilte vallen. „Nee. Weet je wat wel bijzonder is? Als ik in mijn woonplaats Heerenveen 's ochtends de gordijnen open en er schaatsen kinderen op de sloot achter mijn huis." Het doet Monroe denken aan zijn eigen jeugd in Quesnel, British Co lumbia, dezelfde staat als waarin Vancouver 2010 Vancouver ligt. Net als elk ander jongetje nam Monroe een ijshock eystick ter hand. „IJshockey is in Canada wat schaatsen voor Neder landers is." Enorm populair dus. Monroe stak niet boven de rest uit. Een topsportcarrière lag niet in de lijn der verwachting. Totdat de Canadees op zijn 16e het plan kreeg op een racefiets het land te doorkruisen. Van de west- naar de oostkust. Ruim twee maanden fiet sen, 7.000 kilometer. Vanaf dat mo ment is hij niet meer bang voor- verandering. Een filosofie waarvan hij als coach ook gebruik maakt. „Ik ben mijn ouders nog dankbaar dat ze me lieten gaan." Hij stak een continent over, kwam allerlei landschappen en weerty pes tegen. Hij werd een doorzetter en leerde de geschiedenis van Ca nada kennen. „Bij ons in het dorp was een huis van 50 jaar al oud. In Quebec kwam ik in dorpjes waar ze het 300-jarig bestaan vierden." Geschiedenis, het woord is geval len. Toen hij drie jaar en drie maanden geleden neerstreek in Ne derland als bondscoach, merkte Monroe dat er amper historisch be sef was van zijn sport. Dat Neder land eind jaren tachtig met Peter van der Velde een we reldkampioen in huis had en de Nederland se relayploeg erg sterk was, lijkt vergeten. En iedereen kent Moni que Velzeboer vooral door de dwarslaesie die ze opliep bij een trainingsongeval. „Maar ik niet", zegt Monroe. „Ik zie haar als een ontzettend goede short trackster, die goud won in 1988 toen shorttrack in Calgary een de- monstratiesport was. Ik wilde des tijds dat ik zo goed was als zij." Want, zij het laat, John Monroe be landde uiteindelijk toch in de top sport. Tijdens de fietstocht zag hij in Ottawa een aanplakbiljet voor een tijdrit over 16 kilometer han gen. Hij stapte op zijn fiets en deed mee. Het bleef niet bij één wedstrijd, steeds vaker deed hij aan wielerkoersen mee. „Ik zocht er voor de wintermaanden wat naast. Ik woonde destijds in Van couver en daar is het weer in de winter altijd miserabel." Op zijn 22e werd Monroe short tracker. Een laatkomer, die niet door iedereen even serieus werd Shorttrack genomen. „Ik mocht op een gege ven moment niet meedoen aan een kwalificatiewedstrijd", herin nert hij zich. „Een official vroeg of ik niet wat te oud was." Het deed pijn. Monroe riep dat hij nooit meer voor de staat British Columbia zou schaatsen en ver trok naar Winnipeg, vastbesloten het ongelijk van de official te be wijzen. Dat lukte. „Ik heb twee me- Belangrijkste overtredingen Impeding: opzettelijk blokkeren of hinderen andere rijders met lichaam. Crosstrack: afwijken van gevolgde lijn om anderen te hinderen. Offtrack: (deel van) baan afsnijden met één of beide schaatsen. p. Kicking out: doelbewust optillen schaats, op zodanige manier dat gevaarlijke situatie ontstaat. infographic: CRW, CN foto's: Associated Press, ANP bron: VANOC dailies van het Canadese kam pioenschap meer dan hij", zegt Monroe lachend. „En hij is ook nooit Noord-Amerikaans kam pioen geweest." Shorttrack is populair in Canada, maar moet volgens Monroe niet overschat worden. Het land telt 8.000 a 9.000 licentiehouders. Het tienvoudige van Nederland. „Maar", stelt Monroe, „er is geen mooier land om als bondscoach te werken dan Nederland. Schaatsen is hier zo populair." Aanvankelijk was het behelpen. Het shorttrack lag op zijn gat. Monroe moest vanaf nul begin nen. Een uitdaging. Schaatsers en ijs, meer was er niet. Simpele za ken als markeringsbLokken voor de bochten moest hij lenen, van vi deoapparatuur kon hij slechts dro men. Maar de KNSB was van goe de wil, wilde vooruit met short track. „Het perfecte moment te be ginnen", zegt Monroe, die hoge doelen stelde. „Een medaille in Vancouver, drie finaleplekken en duizend licentiehouders. Alle drie zijn nog mogelijk." Nederland telt nu bijna achthon derd shorttrackers, driehonderd meer dan toen hij begon. Onder Monroe werd shorttrack professio neler. Hij heeft ook goede atleten om mee te werken. „De sporters willen allemaal ont zettend graag. Maar ook bij hun zag ik een gebrek aan historisch be sef Jullie komen uit Nederland, een groot schaatsland. Dat moet je uitstralen." Monroe haalt een anekdote aan. Olympiaganger Sjinkie Knegt en Daan Breeuwsma voerden in Ja pan een gesprek over Nederland en shorttrack. De bondscoach merkte dat er bij zijn pupillen een stemming heerste alsof Nederland weinig voorstelde. Op dat mo ment liep de Canadese oud-we reldtopper Laurent Daignault voor bij. „Ik vroeg hem of er in zijn tijd nog iets was waar de Canadezen bang voor waren. Hij zei zonder aarzeling: the fucking Dutch, man. Die klopten ons altijd in de achter volging." Vanaf toen wisten Breeuwsma en Knegt dat ze iets kunnen bereiken. Het stemt Mon roe tevreden. Hij voelt zich goed in Nederland. Hij zou na de Olympische Spelen graag blijven, het ontwikkelings programma werpt zijn vruchten af. Monroe ziet kansen op medail les in Vancouver. „Sjinkie Knegt is voor niemand bang en razendsnel. Op een goede dag kan hij zomaar stunten. En ook het vrouwelijke re- layteam is in de race voor ereme taal." reageren? vancouver@wegener.nl Schoen: Enkelsteun voor bochtenwerk In 1988 in Calgary is shorttrack nog een demon- stratiesport, in 1992 in Albertville voor het eerst een officiële olympische dicipline. Afstanden: O 500 meter (4Vi ronde) O 1.000 meter (9 ronden) O 1.500 meter (131/2 ronde) O Aflossing (relay), vrouwen 3.000 meter, mannen 5.000 meter Tijd is niet van belang. Slechts de finishvolg- orde telt. Vier tot zes schaatsers starten tegelijk 111,12m ovaal Frame: Hoog voor bodemruimte in bochten Buis: Aluminium Eén hoofdscheids- rechter en vier assistent- scheids rechters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 50