Oerdrift die alles veranderde 4 Yvonne van Gennip Iedere Winterspelen zijn eigen vorst of vorstin woensdag 3 februari 2010 f Olympisch goud winnen, zet het leven van een spor ter op zijn kop. Voor drie keer goud geldt dat nog ex tremer, zo ervoer Yvonne van Gennip na de vorige Winterspelen in Canada. door Maarten van Helvoirt M oederziel alleen, maar zielsgeluk kig zat ze in de eetzaal. De slui tingsceremonie van de Winter spelen van 1988 stond op punt van beginnen, maar Yvonne van Gen- nip wilde nog even genieten van haar drie gouden medailles. „Ik wilde een laatste moment voor mezelf, besefte dat ik vanaf dat mo ment geleefd ging worden." Een juiste inschatting. Terug in Ne derland werd de schaatskampioe ne van hot naar her gesleept. Hul diging hier, sponsordeal daar. Op straat klampte iedereen haar aan. „Tegenwoordig hoor ik vaak 'je zal wel druk zijn', voordat ze me voor iets vragen. Toen dachten ze dat ik voor iedereen klaar zou staan. Toch kijk ik er niet negatief op te rug, ik vond het wel spannend. Ik ben ook blij dat ik dit heb mogen meemaken, in zo'n proces krijg je een spiegel voorgehouden." Sommige sporters leven voor die aandacht. Verlengen hun carrière om aan de verslavende behoefte te voldoen. Van Gennip niet. Respect voor prestaties mag, verering ging haar te ver. „Ik dacht: wat motten ze van mij? Maar in mijn opvoe ding leerde ik dat als iemand iets van je vraagt, je daar gehoor aan moet geven. Quizzen, interviews. Ik dacht: het hoort erbij. Maar ik kreeg zoveel aanvragen, dat ik een schuldgevoel kreeg als ik er één moest afslaan. Mijn vader zei al tijd: 'Als je een brief van een fan krijgt, moet je die beantwoorden'. Toen er na Calgary een postzak Yvonne van Gennip, koningin van de vorige Winterspelen in Canada. vol werd bezorgd, zei ik lacherig: oké pap, zullen we beginnen?" In 1994, zes jaar na da to en twee jaar na haar afscheid van de schaats sport, bezocht de Haar lemse de Winterspe len van Lillehammer. „Ik werd belaagd door de pers. Na een dag of twee had ik het hele maal gehad en ben naar huis gevlo gen. Heb ik thuis de Spelen ge volgd. Als ik later iemand olym pisch goud zag winnen, was vaak mijn eerste gedachte: die gaat nu de hele mallemolen door. Bij Sven Kramer zal ik dat minder hebben. Die is al een ster." Vancouver 2010 De potentiële koning van Vancouver heeft dezelfde manager als de koningin van Calga ry destijds, Ron Mul der. Met al zijn erva ring weet hij waar een olympisch kampioen op moet ingaan en waarop niet. Van Gennip reeg de ze ges nooit aaneen. Na dat ze in Calgary de 1.500, 3.000 en 5.000 meter won, volgden de beschuldigingen dan ook snel. Uit gerekend de altijd verdachte Oost-Duitsers zinspeelden op do- pinggebruik. „Toen ik hoorde dat Rainer Mund, trainer van Karin Kania en Andrea Ehrig, had ge foto Cynthia Boll/GPD zegd 'hoe zit dat met die Van Gen nip?', voelde ik me in een verdom hoekje gezet. Hij haalde mijn pres tatie naar beneden, dat was niet fair. Als ik mijn medailles dankzij doping zou hebben gehaald, was ik daar niet trots op geweest. Ik vind het gewoon niet kunnen. Je houdt niet alleen een ander voor de gek, ook jezelf Achteraf voel ik me gepiepeld, ik had misschien meer prijzen kunnen winnen. Maar ik kan die meiden niets kwa lijk nemen. Naar later bleek wis ten zij zelf niet dat ze iets toege diend kregen." Bij de start van de drie kilometer in Calgary kreeg Van Gennip een visioen. Ze zag zichzelf na de fi nish uitgeput op het ijs liggen. „Ik Geboren op 1 mei 1964 in Haarlem. Onbetwiste koningin Winterspelen van Calgary in 1988. Troefde verras send de sterke Oost-Duitse schaat stere af en won drie keer goud: 1.500, 3.000 en 5.000 meter. Begon na schaatsloopbaan bij Sport service Noord-Holland als coördina tor jeugdsport, werd later consulent. Nu verantwoordelijk voor pr en crossmediale projecten. Woont in Vijfhuizen. reed altijd met een bepaalde reser ve. Vaak had ik dan aan het eind nog te veel over. Dit keer sprak ik met mezelf af dat ik niet ging let ten op welk signaal van mijn lichaam dan ook. Ik startte harder dan ooit, nam de bochten krapper dan anders. Na de finish was ik to taal oververhit. Mijn vriendje van toen was fysiotherapeut bij de schaatsploeg en die heeft me in de kleedkamer met natte handdoe ken in mijn nek moeten afkoelen." Die oerdrift kun je waarschijnlijk maar één keer in je carrière oproe pen. Maar het is volgens Van Gen nip niet de enige verklaring voor de uitzonderlijke prestatie die haar leven zo drastisch veranderde. „Als kind-wilde ik altijd alles wat ik cfeed, goed doen. Ik zou het geen drang willen noemen, ik was ook geen strebertje, ik had dat ge woon." In het gezin Van Gennip was ze een nakomertje. „Toen ik werd ge boren, ging mijn oudste zus al het huis uit. Ik deed van alles om de aandacht van mijn broer en zus sen te trekken. Zo van: joh, ik ben er ook nog. De rol die iemand in een gezin heeft, kan bepalend zijn voor je rol in het leven. Daar zijn heel wat boeken over geschreven. Bonnie Blair was ook een nako mertje, Ireen Wüst is dat ook. Ik vind dat frappant. Het zou aardig zijn als eens werd onderzocht hoe veel topsporters nakomertjes zijn." reageren? vancouver@wegener.nl 1968 Grenoble Alpineskiër Jean-Claude Kiily is groots in 1968 en wint alle (drie) onderde len. Maar pas na urenlang juryberaad wordt de Frans man slalomwinnaar, drie tegen twee stemmen. De Oostenrijkser Karl Schranz zegt in de dichte mist ge hinderd te zijn, mag op nieuw starten en is dan de snelste. Killy claimt dat Schranz al eerder in de fout ging en krijgt zijn ge lijk én de gouden medaille. 1972 Sapporo Ard Schenk moet in 1972 de titel wintervorst(in) delen met Galina Kulakova uit de Sovjet-Unie, die alle (drie) langlaufonderdelen wint. De Nederlandse schaatser laat de kans op alleenheerschappij echter liggen. Bij zijn gouden me dailles op de 1.500, 5.000 en 10.000 meter komt geen vierde, omdat hij vlak na de start van de 500 meter onderuit gaat op het ijs in Sapporo. 1980 Lake Placid Eric Heiden is tijdens de Winterspelen van 1980 een klasse apart. De Ameri kaanse schaatser wint alle (vijf) afstanden bij de man nen en verbetert ook nog eens het wereldrecord op de 10.000 meter. Omdat hij het bij één olympische deelname laat, komt hij op de ranglijst van succesvol ste deelnemers aan de Olympische Winterspelen 'niet verder' dan de tiende plaats. 1992 Albertville Op de Russische Ljoebov Jegorova staat in 1992 geen maat. In Albertville regeert de langlaufster met ijzeren vuist. Ze wint liefst driemaal goud en twee keer zilver. Twee jaar later (1994, Lillehammer) benadert ze dat kunstje, met slechts één zilveren plak minder. Met haar to taalscore (zes goud, drie zil ver) is ze de op-een-na suc cesvolste deelnemer ooit aan de Winterspelen. 1998 Nagano Björn Daehlie moet in 1992 de eer laten aan de Russische Ljoebov Jegoro va, twee jaar later komt hij ook net iets tekort, maar in 1998 is de langlaufer onbetwist de beste. Het Noorse fenomeen glijdt net als in 1992 naar drie maal goud en een keer zil ver. Zijn olympisch totaal komt zo op twaalf (acht goud, vier zilver) en hij is de succesvolste deelnemer ooit aan de Winterspelen. 2002 Salt Lake City Ole Einar Bjorndalen is in 2002 ongenaakbaar op de biatlon. De Noor debu teert in 1998 met één goud en één zilver en wint in 2002 alles waaraan hij meedoet: sprint, achtervol ging, 20 kilometer, estafet te. Hij voegt er in 2006 twee zilver en één brons aan toe en kan in Vancou ver landgenoot Daehlie onttronen als beste atleet ooit op de Winterspelen. Wil 2014 ook nog halen. foto ANP foto ANP foto ANP foto CRW foto EPA foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 48