Cemser is geen strenge vader meer I 999 2 Henk Cemser Geboren op 6 april 1940 in Berli- kum. Werkte van 1969 tot 2000 als trainer/coach van diverse schaats kernploegen. Was als coach bij Win terspelen van Calgary 1988, Lilleham- mer 1994 en Nagano 1998. Was na aftreden als bondscoach van de Nederlandse schaatsploeg com mentator bij de NOS. Nu eigenaar van schaatsschool Pro Action. Trad in november 2004 toe tot be stuur NOCNSF. Heeft topsport als aandachtsveld. woensdag 3 februari 2010 n 2U1 (J Hf" sporters in problemen, die wil ik niet in eenzaamheid achterlaten." Die aanpak is in de geest van Wim Cornelis en Ard Schenk, chefs de mission die Gemser als schaats coach meemaakte tijdens de Spe len. In 1988 maakte Cornelis, de man die hij in 2004 opvolgde als bestuurslid bij NOCNSF, grote in druk op Gemser. „Er was ruzie over wie de vlaggendrager zou worden. Wij zaten in Butte met de schaatsers, wilden zo laat moge lijk naar Calgary. Ie moet tijdens de opbouw niet op de kermis zijn. „Ik had een agressieve opdracht na het debacle in Sarajevo vier jaar eerder, moest scoren. Dus wilde ik overal de regie over houden. Toen zonder mij werd overlegd over de vlaggendrager, explodeerde ik. Toen we in Calgary landden, werd verzocht of ik als eerste naar bui ten wilde komen. Onder aan de trap stond Wim Cornelis. Hij gaf me een hand, heette me welkom in Calgary en zei: 'Ik maak mijn diepe verontschuldigingen, want ik heb een fout gemaakt'. Wat een gebaar. Na de laatste schaatsaf- stand liep mijn accu helemaal leeg. Ik kon niet eens meer eten. Corne lis haalde mijn vrouw en mij toen op en nam ons mee de bergen in." Schenk was chef de mission in 1994 (Lillehammer) en 1998 (Naga no). „Hij was van het overleg: 'wat vind je ervan en hoe gaan we het doen'? Ard zag dat het moeizaam ging tussen de KNSB en Sanex, de eerste commerciële schaatsploeg. Hij wierp zich in Japan op als me diator. Zorgde dat sporters bij eik aars wedstrijden gingen kijken, we groeiden naar elkaar toe. Na af loop gaf hij mij als seniorcoach de gelegenheid de Spelen af te sluiten met een praatje voor de atleten." Gemser laat de films van drie Spe len in gedachten de revue passe ren. „Wim en Ard lieten mij het harmoniemodel zien, zij zijn mijn voorbeelden. Ik wil er zijn voor de sporters. Ik nam het hele jaar de tijd om dat iedereen duidelijk te maken, ben bij zoveel mogelijk trainingskampen geweest." Gemser wil dicht bij de olympiërs staan, maar beseft dat er altijd af stand moet zijn. „Het gaat bij mij niet om het spelletje op de sport- vloer, dat is het werk van de coaches. Ik wil ook voorkomen dat ik op het middenterrein sta." Hoewel het bloed kruipt waar het niet gaan kan, dat beseft hij. Met twinkelende ogen: „Ik zou wel graag tijdens het schaatsen bij de coaches achter de kussens staan. Puur uit eigenbelang." reageren? vancouver@wegener.nl Als chef de mission predikt Henk Gemser harmonie, respect en begrip. Sommige sporters noemen hem 'De Baas'. Henk Gem ser is tijdens de Winterspe len chef de mission, leider van de Nederlandse ploeg. De oud-coach en -bestuur der geeft toe dat die 'vlag' normaal wel bij hem past, maar juist in Vancouver de lading niet dekt. „Ik probeer harmonie, respect en begrip na te streven." door Eric de Jager Als schaatstrainer stond Henk Gemser bekend als hard a en recht lijnig. Het woord 'tiran' viel wel eens. Gemser lacht zachtjes. „Daar kan ik me wel in vinden." Hij knikt als wordt toe gevoegd dat alle schaat sers hem tegelijkertijd een goede trainer noe men. „Ik had twintig jaar geleden niet gedacht dat ik ooit nog eens op deze positie zou zitten. Zelfs tien jaar geleden was ik nog veel dominanter aanwezig. Kijk, ik probeer altijd vriendelijk te zijn, maar ik hoef niet vriende lijk gevonden te worden. Mijn compromisloze gedrag was mijn gereedschap, daar creëerde ik ruim te mee. Ik deed vaak onhandig, dacht niet na over hoe de hazen lo pen, hoe ik mensen en situaties het beste kon behandelen. Ik ben niet voor niets drie keer ontslagen door de KNSB. Maar het was ook OU Vancouver 2010 een kwaliteit, want ik ben net zo vaak teruggevraagd om als crisis manager de vastgelopen organisa tie vlot te trekken." De jaren maakten hem wijzer en milder, zegt Gemser. Hij koos voor de positieve benadering, waaraan het in het verleden wel eens ont brak. Dat was deels het gevolg van zijn opvoeding. Vader Gemser was zo mogelijk nóg rechtlijniger dan zijn zoon. „Het was in huize Gem ser niet snel goed. En als het goed was, dan was dat vanzelfsprekend. Inmiddels weet ik dat je het even moet zeggen als iemand iets goed doet. Niet te vaak, want dan deva lueer je het compliment." Nu overziet hij als 69-jarige, in een cappuccino roerend, het pad dat naar het leiderschap van de olym pische ploeg voerde. Gemser is de olie tussen de raderen van de olympische machine. „Het is een voorrecht", zegt hij. „Ik ben wel chef, maar achter de schermen." Hij zorgde de afgelo pen anderhalfjaar, bui ten de schijnwerpers, voor betere trainings omstandigheden als sporters daarom vroe gen. „Professionele faci liteiten zijn geen garan tie, maar wel een voor waarde om te preste ren. NOCNSF bemoeit zich niet met trainin gen en selectie, dat is het terrein van sporters en coaches. Ik ben bij de prestaties emotioneel betrok ken, maar kan als chef de mission nooit verklaren waarom iemand te laat bij de finish is. We trekken wel aan de bel als we grote onvol komenheden in de organisatie zien." Zo keek hij tevreden naar de in haalslag die de Nederlandse bob- sleeërs maakten. „In Turijn was er vlak voor de start nog een bob-off voor de vrouwen. Dat had een hoog amateurgehalte." Als grote naam in de schaatswe reld volgde Gemser die sport altijd nauwgezet. Maar ook in de andere wintersporten is hij thuis, verze kert hij. Als bestuurslid NOCNSF las hij beleidsplannen van veel bonden. Toen hij chef de mission kon worden, leverde Gemser de plek op het pluche in zonder met foto Jan de Vries/GPD de ogen te knipperen. „Het is heel aangenaam weer zo dicht bij de sporters te zijn." Hij geniet van het directe contact en van zijn vader rol. Dus staat hij bij de geblesseer de snowboarders Dimi de Jong en Dolf van de Wal op de stoep en drinkt koffie bij Marianne Tim mer. „Ik ben er ook voor steun aan Curling 'Ijsgruis': steen glijdt over bevroren druppels huis dichter bij tee dan de beste steen van tegenpartij infographic. GN/foto's. Associated Press bron: VANOC Het pad van de steen kromt door grotere weerstand als gevolg van spin, tegenover gesteld aan richting Werpen Vier spelers werpen om de beurt. De steen los zijn voorde hog- lijn. Het curlen (draaien) van de steen Lage rotatie (slecht 3-4 omwentelingen) veroorzaakt groot effect op de curl Vegers Beïnvloec snelheid van de ste aanwijzing van smp Meer 'draai' als steen afremt Steen: 17-20 kg gemaakt van graniet Skip Aanvoerder overlegt met andere spelers hoe destenen gespeeld worden Ongeplijste stootrand vangt impact botsing op 'Ailsa Craig Blue Hone': inzetstuk 12,5 mm brede glijrand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46