cultuur 129 Toen, nu en straks verbeeld Decreet verkent grenzen van verwondering agenda woensdag 3 februari 2010 BEELDEND KUNSTENAAR Geschiedenismachine en toekomstimpressie van Kris van der Werve door Ali Pankow Een éénpersoonsauto als mogelijke oplossing voor de files, een huis dat mee kan draaien met de zon, of juist niet, een lig-, zit-, hang-werkplek in de wand, een nachtje één worden met de na tuur, de onderwaterwereld naar boven halen zodat de waterspiegel daalt. Dit zijn de vijf thema's in de toe komstvisie van Kris van der Wer ve (28) uit Brouwershaven. Zij ven tileert er haar creatieve ideeën over futuristische stedenbouw en samenleving in. Kris is kortgele den afgestudeerd aan Kunstacade mie Willem de Kooning in Rotter dam. Zij is een van de dertien jon ge kunstenaars die onder de noe mer 'De Zeeuwse Lichting 09' van- afzondag exposeren bij het CBK Zeeland in Middelburg. Het gaat om aan een Nederlandse acade mie afgestudeerde kunstenaars, vormgevers en architecten. door Rolf Bosboom Geen gewoon tijdschrift, zo luidt de ondertitel van het Zeeuwse kunstmagazine Decreet. Een passende omschrij ving, want het blad laat zich met weinig vergelijken. Het schrijft niet óver kunst, maar wil kunste naars die een band met Zeeland hebben vooral een podium bie den. Zo direct mogelijk. Elke blad zijde wordt daarmee bijna een kunstwerk op zich. Eind september vorig jaar is De creet ten doop gehouden. Afgelo pen weekeinde werd in Middel- Kris is er vertegenwoordigd met een 3D installatie die zij maakte naar aanleiding van de manifesta- tei Maak ons Land van het Neder lands Architectuur Instituut. „De oorspronkelijke installatie is opgebouwd uit vijf zuilen met ie der hun eigen thema en vormgege ven in een maquette. Bij de exposi tie van de werkstukken voor de eindexamens in Rotterdam ston den die zuilen op afstand van el kaar, zodat je er tussendoor kon lo pen. Op de vloerplaat werden ze met elkaar verbonden door mid del van wegen. In het CBK is de ruimte veel beperkter. Daarom heb ik veel kleinere zuilen moeten maken en dit keer zonder de mooie illustraties die mijn mede studente Wieneke van Veen op de oorspronkelijke exemplaren had aangebracht", vertelt Kris. Zij betreurt die gedwongen aanpas sing, maar is natuurlijk wel blij dit jaar deel uit te maken van 'De Zeeuwse Lichting'. „Ik pas de in stallatie dan ook zo goed mogelijk aan. Wat daarin beslist wel in TIJDSCHRIFT Decreet 'Decreet, geen gewoon tijd schrift', nr 2, www.decreet.nl. Prijs: 12,50 euro. Verkrijgbaar in de betere boekhandel ofte bestellen via info@decreet.nl. burg het tweede nummer gepre senteerd. Het ziet er, net als de voorgaande aflevering, zeer ver zorgd uit. Hoewel niet alles even toegankelijk is - gelukkig niet - biedt het veel te kijken en te lezen stand blijft, is digitale filmimpres- sie van de verschillende thema's. Als je met je hand boven een 3D object beweegt, verschijnt er een bijbehorend filmpje op de wand. Voor de uitvoering van dat interac tieve gedeelte kon ik een beroep op mijn broer Peter van der Wer ve, die inmiddels ook de op de kunstacademie zit." Kris voelt zich aangetrokken door de architectuur. Verder laat zij zich graag inspireren door mensen en hun verhalen. Zo is zij op het idee gekomen voor een 'Geschiedenis machine' zowel voor de Kunst- schouw Westerschouwen in juni als voor het Kunstspoor op Noord-Beveland in augustus. Een Geschiedenismachine? De kunstenares legt enthousiast uit: „Ik bouw het apparaat van hout met een verleden, bijvoorbeeld van oude pallets en kasten. Met die machine wil ik dan de geschie denis schrijven van Kerkwerve en van Geersdijk. Tijdens de Kunst- schouw zit ik de schuur bij Van Langeraad in Kerkwerve en bij en nodigt het uit 'de grenzen van de verwondering' (zoals in de inlei ding staat) te ontdekken. Giel Louws heeft deze keer een belangrijk aandeel. Zijn werk is over zes pagina's afgedrukt. Daar naast is 'loos' een kleine rode draad. Zo maakte André van der Veeke een gedicht met die titel en verdiepte de redactie (Hans Bom- meljé, Ramon de Nennie, Robbert Jan Swiers en Machteld van der Wijst) zich in architect Adolf Loos en dan vooral in diens - nimmer gerealiseerde - ontwerp voor een kantoorpand in Chicago. Wie het virtuele pand op zijn ge Kunstspoor strijk ik neer in het ate lier bij Neeltje Meerman in Geers dijk. Bezoekers kunnen op een knopje van de machine drukken. Dan vliegt er een stukje geschiede nis de lucht in, dat via een para chuutje weer neerdaalt." Kris zoekt daarom nu verhalen over beide dorpen van mensen die daar over kunnen vertellen, maar ook mythes, gedichten en feiten. Wie mee wil werken kan haar bel len: 06-28386855 of mailen: info@krisvanderwerve.nl. De twaalf andere exposanten in 'De Zeeuwse Lichting' bij het CBK zijn: Mischa de Muynck, Marjolein van Pagee, Roos Terra, Trinette Ledelay, Sarah Pink, Merijn van Essen, Arjan Elenbaas, Astrid van Nimwegen, Dennis Wisse, Karine Hubregtse, Pepijn Bakker en Charlotte Verdonk. De expositie wordt zondag om 15.00 uur geopend door directeur Kathrin Ginsberg van CBK Zeeland. T/m vrij. 19 maart, ma t/m vrij. 09.00-17.00 uur. en eerste zon. v.d. maand: 13-17 uur. dachte plek wil zien, via Google SketchUp en Google Earth, kan de instructies op de bijgevoegde dvd bekijken. Daar is nog veel meer op te zien, zoals een akoestisch con cert van Erik Vandenberge (Crap- pydog), muziek van Swiers 8c De Nennie, een beeldverslag van een wandeling langs het Kanaal door Walcheren en muziek van de Mid delburgse componist Douwe Eisen- ga, uitgevoerd door pianist Marcel Worms. Zeker dit soort multimediale toe voegingen maken van Decreet iets bijzonders. Inderdaad, meer dan een gewoon tijdschrift. Meer agendanieuws op de website van deze krant. PODIUM Kruiningen Erik Wille en Roger Schelstraete brengen marktzang uit de Vlaamse zangtraditie. Ons Dorpshuis, 15.00 uur Middelburg Poppentheater Parabel presenteert de voorstelling 'Leve de koning'. Huistheater, Herengracht 66, 14.30 uur. Faulty Towers met 'The Dining Experien ce' is een dinervoorstelling. Stadsschouwburg, 18.00 uur Spaans dansgezelschap Increpación Dan- za brengt de voorstelling Breviario, een mix van flamenco en moderne dans. Stadsschouwburg, 20.00 uur Vlissingen Het Belgische duo Arto Mundo speelt muziek uit de gehele wereld. Atrium Ter Reede, 14.30 uur Alex Klaassen vertolkt extreme typetjes in 'Eindelijk alleen'. Uitverkocht Arsenaaltheater, 20.15 uur FILMS GOES 't Beest, Bright star: 20.30 uur. Merral, Anubis: 16 uur; Avatar: 14.15 en 21 uur; Edge of Darkness: 19 en 21.30 uur; It's complicated: 18.45 en 21.15 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 19 uur; Sherlock Holmes: 19.15 en 21.45 uur; Alvin en de Chipmunks: 14.15 en 16.30 uur; De prinses en de kikker: 13.30 en 16.30 uur; Kabouter Plop 14 uur. MIDDELBURG Schuttershof, De helaasheid der dingen: 20.00 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Arthur en de wraak van Malthazard: 13 uur; Spangas op survival: 15 uur. TERNEUZEN View, Edge of Darkness: 21 uur; Sherlock Hol mes: 20.15 uur; Avatar: 20.15 uur; It' s complicated: 19 uur; De prinses en de kikker: 14.30 uur; Alvin en de Chip munks: 14.30 uur; Anubis en de wraak van Arghus: 14.30 uur; Plop: 14.30 uur. VLISSINGEN CineCity, The princess and the frog: 16.15, 19.15 en 21.45 uur; De prinses en de kikker: 14 en 16.15 uur; Alvin en de Chip munks: 14 en 16.15 uur; Anubis: 14 uur; Avatar: 13.30, 16.45 en 20.15 uur; Edge of Darkness: 16.30, 19 en 21.45 uur; It's complicated: 13.45, 19 en 21.45 uur; Kabouter Plop: 14 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 16.15 en 19.15 uur; Millennium 2: 13.45, 19 en 21.45 uur; Sherlock Holmes: 16.15, 19 en 21.45 uur; Triangle: 22 uur. ZIERIKZEE, Fizi, Plop en de kabouterbaby: 14.00 uur. POPAANZEE Audiofungus is een van de vier acts die meedoen aan Popaanzee. Volg hen op www.pzc.nl/popaanzee, STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Voor en door jongeren: www.watisnouje.nl Kris van der Werve bereidt in haar werkruimte zowel haar presentatie in het CBK als de 'tijdmachines' voor. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31