economie 113 Hype is nu de twee-euromunt Antwerpen wil betere concurrentiepositie Voorbereiding reactor Pallas vertraagd VERZAMELAARS Levendige handel in bijzondere munten Overslag haven deed het iets minder slecht Overheid haalt ruim 6 miljard op met lening Spyker verwacht in 2012 winst bij Saab Winst voor chemiegigant Dow Chemical woensdag 3 februari 2010 DEN HAAG - Al eens een eurovijfje of -tientje in handen gehad en ach teloos weer uitgegeven? Het Ja pan-vijfje van vorig jaar bijvoor beeld of het Architectuur vijfje uit 2008? Het is niet velen gegeven. Deze herdenkingsmunten met een afwijkende waarde en omvang zijn alleen binnen de Nederlandse grenzen wettig betaalmiddel, zoals je een Franse munt van tien euro alleen in Frankrijk kunt uitgeven. De speciale herdenkingsmunten hebben in ons land gewoonlijk een oplage van 350.000 stuks. De extra zorgvuldig en apart geslagen 'proofmunten' van zilver of goud maakt de Koninklijke Nederlandse Munt in Utrecht in nog veel kleine re hoeveelheden. De prijzen zijn er naar. Het Max Havelaar-vijfje en -tien tje, die half mei het licht zien ter herdenking dat het boek van Mul- tatuli 150 jaar geleden uitkwam, kosten de verzamelaar respectieve lijk 32,95 en 277,95 euro. „Het staat buiten kijf dat ze dat er voor over hebben", zegt Jacco Scheper, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Munthandelaren. Scheper: „De echte hype momen teel zijn de twee-euromunten, die in het hele eurogebied geaccep teerd moeten worden." Elk land mag één, en soms twee keer per jaar, speciale tweetjes slaan, bij voorbeeld om een historisch feit te herdenken of een bijzonder ge bouw te eren. Griekenland was in 2004 het eerste land met zijn aan de Olympische Spelen gewijde munt. Inmiddels zijn er in het he le eurogebied al meer dan negen tig verschillende munten van twee euro in omloop. Nederland is daar zeer terughoudend in, met twee bijzondere euromunten: voor de verjaardag van het Verdrag van Ro me (2007) en tien jaar Europese Monetaire Unie (2009). Volgens André Hilgersom van postzegel- en munthandel Keiser 8c Zoon in de Haagse Passage kent ons land heel veel zogeheten 'stil le' verzamelaars. „Mensen die geen munten kopen, maar wel kij ken wat er in hun portemonnee zit om bijzondere munten apart te houden. Dat zijn eigenlijk de echte verzamelaars." Bij de 'dure' tweetjes gaat het om munten die niet in het betalings verkeer hebben gecirculeerd. Hil gersom laat de eerste gave 2010-munt van Luxemburg zien, die in de handel al 16,70 euro of meer doet dan zijn nominale waar de. „Of neem het voorbeeld van België", zegt hij. „De 2 euromunt met het Atomium erop uit 2006 begon op 4,90 euro. Nu is hij al rond de 20 euro waard." Ook kleinere euromunten doen soms verbazend veel. Zo staat een puntgave Nederlandse 1 eurocent uit 2002, oplage 800.000, in de offi ciële eurocatalogus van dit jaar in middels op negen euro. De tien eu rocent uit hetzelfde jaar en met de zelfde oplage staat op 12,50 euro. De hoogste prijzen worden be taald voor bijzondere euromunten van Vaticaanstad en Monaco met heel lage oplages. Gezien de nomi nale waarde van 2 euro, springt Monaco er als absolute recordhou der uit, zegt Jacco Scheper. „Van de munt uit 2007 met de beeltenis van prinses Gracia zijn destijds 20.001 stuks geslagen. Die munt is boven de duizend euro waard." ROTTERDAM De goederenoverslag in de Rotter damse haven is afgelopen jaar met 8,1 procent gedaald. Dat leren cij fers van het Havenbedrijf Rotter dam. Eind vorig jaar ging het Ha venbedrijf nog uit van een daling van 8,5 procent. Vooral de kleinere daling van de invoer van ruwe aard olie maakte het resultaat minder slecht dan verwacht. De ertsen- en schrootoverslag werd het zwaarst getroffen. AMSTERDAM De Nederlandse overheid heeft 6,4 miljard euro opgehaald met de uit gifte van een tienjarige staatsle ning. Er zit een couponrente van 3,5 pro cent op de obligaties. De Neder landse staat wilde minimaal vijf miljard euro ophalen en ging daar ruim overheen. Door middel van heropeningen moet het totale uitstaande bedrag op deze lening dit jaar uitkomen op 15 miljard euro. ZEEWOLDE De Zweedse autofabrikant Saab is naar verwachting in 2012 weer winstgevend, mits er een kapi taalinjectie van circa 1 miljard dol lar komt. Dat heeft de nieuwe eigenaar, Spy ker Cars, bekendgemaakt. Saab moet drie tot vier modellen gaan bouwen. Spyker liet ook weten dat Saab de productie wil opvoeren naar 100.000 tot 125.000 auto's per jaar. MARKT Aardappelen Frites geschikt 7,50-10,75 prijshoudend, Export 7,00-8,00 rustig Uien Zaaiuien uit de schuur 30% 19,50-21,00 vast Zaaiuïen uit de schuur 60% 19,50-21,00 vast Granen, zaden en peulvrachten Tarwe maal telersprijs uit opslag collecterende handel 109,00 per ton. Tarwe voer telersprijs 109,00 per ton. Bruine bonen telersprijs 750,00 per ton. Fourage Weidehooi 1 e kwaliteit uit de schuur 80,00-90,00 per ton, roodzwenk Ie kwaliteit uit de schuur 75,00-95,00 per ton, dijkhooi 1e kwaliteit uit de schuur 70,00-80,00 per ton, rietzwenk 1e kwaliteit uit de schuur 85,00-100,00 per ton. Engels Raai 1e kwaliteit uit de schuur 70,00-85,00 per ton, veld- beemd 1e kwaliteit uit de schuur 75,00-95,00 per ton, tarwestro grote pakken uit de schuur 50,00-57,50 per ton, tarwestro kleine pakken uit de schuur 62,50-72,50 per ton, gerstestro gr kl pak ken uit de schuur 50,00-55,00 per ton. antwerpen - De haven van Ant werpen wil haar toppositie als stukgoedhaven en - na Rotterdam - tweede haven van Europa verster ken. Het gemeentelijk havenbedrijf en het bedrijfsleven gaan daarom extra inspanningen verrichten om meer goederenstromen aan te trek ken. Het gaat daarbij om staal, fruit, woudproducten, projectla ding en 'roll on-roll ofF. In Antwerpen bestaat de indruk dat andere Europese havens zich meer op het stukgoed willen rich ten. Om die de pas af te snijden hebben het havenbedrijf de onder nemingenkoepel Alfaport en de be langenorganisaties van vier secto ren in de haven gisteren afspraken bezegeld, met de bedoeling de krachten te bundelen om de con currentiepositie van Antwerpen te versterken. Het is de bedoeling dat het haven bedrijf en de in Antwerpen geves tigde ondernemingen zich nadruk kelijker manifesteren bij internatio nale evenementen, beurzen en conferenties. Ook staan vakdagen op het gebied van staal, woudpro ducten en projectlading op het pro gramma. De afspraken passen in het streven de samenwerking tussen haven en bedrijven uit te bouwen. MIDLAND - Het Amerikaanse che mieconcern Dow Chemical is in het vierde kwartaal van vorig jaar op winst uitgekomen. De netto winst bedroeg 172 miljoen dollar, vergeleken met een verlies van 1,55 miljard dollar een jaar eerder. De omzet ging met 15 procent om hoog tot 12,5 miljard dollar, zo maakte Dow gisteren bekend. Het concern profiteerde van een gestegen vraag in opkomende markten en kostenbesparingen. Dow schrapte het afgelopen jaar wereldwijd vijfduizend banen, on der meer bij de vestiging in Ter- neuzen. De winst per aandeel ex clusief eenmalige lasten kwam uit op 18 dollarcent. petten - De realisering van de nieuwe onderzoeksreactor Pallas loopt vertraging op. Exploitant NRG in Petten heeft onvoldoende geld om zowel het ontwerp als de bouw in één keer aan te besteden. Volgens een woordvoerder van NRG is er momenteel slechts zicht op een bedrag van 40 miljoen eu ro, dat de provincie Noord-Hol land op de begroting voor 2010 heeft gezet Het Rijk en de Europe se Unie hebben steun toegezegd, zonder concrete bedragen in het vooruitzicht te stellen. Ook com merciële partners zijn nog niet over de brug gekomen. De bouw kost in totaal circa een half miljard euro. De ingebruikna me van de nieuwe reactor stond gepland medio 2016. Dat wordt ze ker een jaar later. De Pallas-reactor moet de bestaan de, verouderde hogefluxreactor in Petten vervangen. NRG wil de nieuwe ook in Petten bouwen. Een Zeeuws samenwerkingsver band onder aanvoering van com missaris van de koningin Karla Peijs ijvert er evenwel voor dat de keus voor de nieuwbouw op Bors- sele valt. Volgens de Zeeuwse lob by biedt de bundeling van nucleai re activiteiten bij de bestaande kerncentrale en opslagcentrum Covra louter voordelen. Eurolanden slaan allerlei herdenkingsmunten. Maar lang niet alle munten zijn een wettig betaalmiddel in de andere lidstaten, foto Stephanie Versteeg/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13