'Studeren straks voor rijkeluiskindjes' alleen 'De 250 euro basisbeurs is niet eens genoeg om de huur te betalen' Studenten voerden gisteren actie. Want als ze geld moe ten gaan lenen, wordt studeren 'weer iets voor rijkeluiskindjes'. 'Ik heb best een luxe-leventje' Studiefii fiWtostammogdijkl CttW 1-..,r-.. "fo80pWc:CRW/bro, Ceryl Verbokkem, student door Annemieke Kooper e roosters van de uni versiteiten van Amster dam, Rotter dam en Nij megen werden gisteren flink in de war gestuurd. Studenten bezetten er collegezalen, vastbe raden daar net zo lang te blij ven zitten 'als nodig' was. Want voor eens en voor altijd moest duidelijk worden dat ze het niet eens zijn met de dreigende be zuinigingen van 20 procent. En dat het maar eens afgelopen moet zijn met de discussie over het al dan niet afschaffen van de basisbeurs. Minister Ronald Plasterk van On derwijs moet van die beurs afblij ven, menen ze. Ook op andere universiteiten werd actie gevoerd. In Wageningen, Leiden, Gronin gen en Delft bleef het bij het uitde len vanJlyers, het roepen door me gafoons en het zwaaien met span doeken. Het zwaarste geschut werd in Utrecht ingezet. Tientallen studen ten drongen daar het bestuursge bouw binnen. „Desnoods blijven we een paar dagen", stelt de Utrechtse studente 'Anastacia'. „Ja het is een 'desperate measure', een wanhopige actie, maar het is nodig. Overigens mogen de mede werkers die in het gebouw zitten best een hapje liee-eten." Het huidige stelsel van studiefinan ciering met een basisbeurs is in 1986 ingesteld door onderwijsmi nister Wim Deetman. In 2007 op perde Plasterk de beurs weer af te schaffen, om de lerarensalarissen te kunnen verhogen. De Tweede Kamer schoot dat plan af Omdat het onderwijs door de economische crisis ook moet be zuinigen, toverde Plasterk het plan opnieuw uit zijn hoed. Want de stufi, zoals studenten de studiefi nanciering noemen, is een blok aan zijn been. Een last van jaar lijks enkele miljarden euro's. Het omzetten van de basisbeurs in 'Het financiële water staat de overheid aan de lippen' een rentedragende lening, levert Plasterk geld op. Studenten moe ten het geleende geld en rente te rugbetalen nadat ze zijn afgestu deerd en werken. Dat klinkt Plas terk prettig in de oren. De vereniging van universiteiten VSNU is gematigd positief Mits het geld dat wordt bezuinigd weer in het hoger onderwijs terecht komt en iedereen die wil, kan blij ven studeren. Het is juist dat laatste punt waar over de studenten zich zorgen ma ken. Ze vinden het onbegrijpelijk dat ook de VSNU zich achter Plas terk schaart en eisen nu van hun eigen bestuur dat die afstand neemt van het standpunt van de universiteitskoepel. De gemiddelde student heeft na het afstuderen een studieschuld van 15.000 euro. „Tel daar vier jaar lang ruim 260 euro per maand bij op en je schuld is nog veel hoger. Studeren wordt zo-meer iets voor rijkeluiskindjes", meent Che Bran- des-Tuka van de universiteitsraad van de Erasmus Universiteit. „De financiële drempel om te gaan studeren wordt zo alleen maar hoger", zegt Gerard Ooster- wijk, voorzitter van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb). En die schuld is na het afstuderen echt niet voor iedereen makkelijk af te lossen. „Hoe moet dat bijvoor beeld met leraren? Een nog hogere studieschuld schrikt af om aan een dergelijke opleiding te beginnen." Economen als Bas Jacobs en Swe- der-van Wijnbergen moeten niets hebben van dergelijke redenaties. 'Valse argumenten' noemde Ja cobs ze in 2007. En Van Wijnber gen: „De gemiddelde belastingbeta ler verdient minder dan de gemid delde afgestudeerde student, maar moet nu wel aan diens inkomen meebetalen. Dat is pas gek." Van Wijnbergen bepleitte al eer der een inkomensafhankelijke af lossing van de geleende basis beurs. Afgestudeerden die onver hoopt minder verdienen dan ver wacht, kunnen zo worden ont zien. De strijd om de basisbeurs is voor lopig nog niet gestreden. Maar gro te kans dat die in het voordeel van Plasterk wordt beslecht, voorspelt Van Wijnbergen. „Het financiële water staat de overheid aan de lip pen. Dan kan zo'n plan opeens zo maar werkelijkheid worden." De studentenprotesten van gisteren zijn een beetje langs Ellen Hartemink (19) heen gegaan. „Ik zit echt in een luxe positie. Mijn ouders hebben een studentenhuis gekocht en ik hoef geen huur te betalen. Dat scheelt me al gauw zo'n 400 euro per maand. Ik heb een bijbaantje in een lingeriezaak van 11 uur per week. Ik kan dus makkelijk rondkomen. Ik leef best wel luxe, omdat het kan." De tweedejaars student diergeneeskunde zit vaak van half 9 tot half 6 in de collegebanken. En dan heeft ze nog allerlei excursies met de studievereniging, zoals een bezoek aan een schapen scheerder, een vleesveebedrijf en een mini-symposium over de Q-koorts. Ze heeft alleen een ba sisbeurs en een aanvullende beurs. Aan het eind van haar zesjarige studie heeft ze dus niet of nauwelijks een stu dieschuld opgebouwd. „Maar ik besef heel goed dat ik een uitzondering ben. Als de basisbeurs wordt verlaagd, wordt het er voor studenten niet leuker op. Ik ken mensen die de volle mep moeten lenen. Zij zouden echt in de problemen komen." dinsdag 2 februari 2010

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9