buitenland 17 Brusselse wijken in stipreizen.nl Allerlaagste prijsgarantie EU: Grieks plan is riskant, maar haalbaar Duitsland twijfelt over cd met belastingontduikers Eerste scholen in Haïti gaan weer open Randstad aanslag Toscane-Umbrië-Rome dinsdag 2 februari 2010 De directeur van de technische ho geschool in Anderlecht besloot vo rige week de lessen naar filialen el ders in Brussel te verplaatsen, om dat in één week zes studenten op straat werden beroofd. Straatcrimi nelen van hooguit 15 jaar maken hen onder bedreiging geld of tele foons afhandig. Soms pakt de poli tie de rovers op, maar korte tijd la ter lopen die weer rond: minderja rig en dus op vrije voeten. Gisteren kwamen vertegenwoordi gers van gemeente, politie, justitie en diverse ministeries bijeen om zich op maatregelen te bezinnen. 'Zero tolerance', was de uitkomst. 'No-go-zones' worden niet meer geaccepteerd, heet het. Er komen extra officieren van justitie en rech ters om via snelrecht - en zelfs 'nachtrechtbanken' naar Ameri kaans voorbeeld - de overtreders lik op stuk te kunnen geven. „Ik moet het nog zien", zegt een winkelier. Er wordt immers al veel langer om gevraagd. De autoriteiten kwamen pas echt in actie na de schietpartij waarbij zaterdag een politieman gewond raakte. Dat waren echter geen straatcriminelen, maar pure gang sters, die er na een overval op een geldkantoor schietend ervandoor gingen. De politie wist hen te over meesteren in een huis in de voor stad Laken, waar ze een fikse wa- penvoorraad aantrof De schutters hanteerden kalasjni- kovs. Het gebruik van dergelijke au tomatische wapens neemt volgens de politie hand over hand toe. Afgelopen najaar zou een grote partij kalasjnikovs op de Brusselse markt gebracht zijn, die voor een paar honderd euro van de hand gaan. Politiemensen zien die wa pens nu ook in buurten als Ander lecht opduiken. De politie vreest dat ook de 'gewone' straatcrimine len zich zwaarder gaan bewape nen. De bonden komen met ac ties. Voor morgen staan werkon derbrekingen gepland. 83aMB8^aagaE88SBgaajg-: BRUSSEL - De plannen van Grieken land om het begrotingstekort van het land op te lossen brengen vol gens de Europese ommissie risi co's met zich mee. Toch staat de Commissie achter de plannen, omdat de doelen haal baar zijn. Als Griekenland echter niet in staat blijkt het uitdijende begro tingstekort terug te brengen, zal de Europese Unie strenge maatrege len eisen, zoals nieuwe belastingen of bezuinigingen. Dat heeft Joaquin Almunia, vice- voorzitter van de Europese Com missie, gisteren gezegd. Grieken land zal maandelijks een rapport uitbrengen over de inkomsten en uitgaven en laten zien hoe de her vormingsmaatregelen in de prak tijk uitpakken. De maatregelen die Griekenland wil nemen zijn onder andere het terugdringen van de salarissen, het aanpakken van de enorme zwarte markt in het land en het hervor men van de gezondheidszorg en de pensioenregeling voor ambtena ren. „Elke keer als we ontsporingen zien, zullen we om extra maatrege len vragen om deze ontsporingen te corrigeren", zei Joaquin Almu nia gisteren. „Nooit eerder hebben we een dergelijk gedetailleerd en streng systeem van toezicht, con trole en rapportage opgezet", voeg de de vicevoorzitter van de com missie er aan toe. Morgen zullen de details van het programma bekend worden ge maakt en de verwachting is dat het plan midden februari zal wor den ondertekend door Europese ministers van Financiën. door onze correspondent Oene van der Wat BERLIJN - Kopen of niet kopen? De ze vraag houdt Duitsland in span ning nadat de autoriteiten onlangs een gestolen cd-rom aangeboden kregen met de gegevens van Duit se belastingontduikers. Minister van Financiën Wolfgang Schauble staat voor een dilemma: de Duitse staat wil niet als heler te boek staan. Anderzijds gaat het om geheime Zwitserse bankreke ningen van zo'n 1500 mensen. Na- heffingen en boetes leveren 100 tot 200 miljoen euro op, zo wordt verwacht. Bondskanselier Angela Merkel liet gisteren weten dat 'al les in het werk moet worden ge steld om aan de gegevens op de cd-rom te komen'. Belastingont duiking moet bestraft worden, zo meent Merkel. MS33&3 ■£§39MHE3S9B9B8HSSanMSMHMRHH38Bn3BSSS De gegevens zijn waarschijnlijk ge stolen door een ex-medewerker van de Zwitserse bank UBS. De bank zegt echter geen aanwijzin gen te hebben voor diefstal van ge gevens. De dief vraagt 2,5 miljoen euro voor de cd-rom. Minister van Defensie Karl-Theo- dor zu Guttenberg meent dat een rechtsstaat geen zaken - hoort te doen met criminelen. Juristen wij zen op mogelijke onbruikbaarheid van gestolen data in rechtszaken. Met Zwitserland dreigt intussen een conflict. Fiscale afspraken met Duitsland staan op de tocht als Berlijn de cd-rom koopt, klinkt het in het Alpenland. De Zwitsers bevroren vorig jaar een belasting verdrag met Frankrijk nadat Fran se autoriteiten gestolen data van een ex-werknemer van de bank HSBC in Genève hadden gekocht en de dief bescherming gaven. PORT-AU-PRINCE - Bijna drie weken na de verwoestende aardbeving in Haïti zijn de scholen in de minder getroffen delen van het Caribische land weer opengegaan. In de hoofdstad Port-au-Prince, waar de schade groot is, zal het vermoede lijk nog weken duren voordat dat het geval is. Volgens schattingen van de VN-kinderorganisatie Unicef is driekwart van de scholen in de hoofdstad verwoest of zwaar be schadigd. Veel kinderen zijn door de beving getraumatiseerd. Zij heb ben hun ouders of andere familie leden verloren, maar hoeveel kin deren wees zijn geworden, is vol gens Unicef nog niet te zeggen. De scholen buiten Port-au-Prince lie ten gisteren ook kinderen toe die met hun familie de hoofdstad had den verlaten. In totaal zijn onge veer 300.000 inwoners van Port-au-Prince naar het landelijk gebied rond de stad uitgeweken. Het Amerikaanse leger hervat de evacuatie van zwaargewonde Haïti- anen naar de Verenigde Staten. Dit heeft het Witte Huis bekendge maakt. Vorige week woensdag wer den de evacuaties stopgezet omdat niet duidelijk was wie voor de kos ten van de medische behandeling van de Haïtianen moest op draaien. la reisden door een aanslag. Een zelf- moordterroriste, verkleed als pel grim, sloeg toe. foto AP derne slavenhoudersorganisatie'. In hun verklaring schrijven ze: „Met deze actie protesteren we te gen de barbarij van uitzendbedrij- ven. Wij roepen op tot meer brandaanslagen tegen deeltijdon dernemingen." De groep noemt het principe om voor een werkne mer 15 tot 20 euro te ontvangen maar deze zes tot acht euro uit te betalen 'pure uitbuiting van men sen'. Op de website shortnews.de stemmen opvallend veel lezers in met de actie tegen Randstad. „Het was slechts een kwestie van tijd voordat er zoiets zou gebeuren," schrijft iemand. Een ander noemt deeltijdwerk 'één grote besodemie- terij'. Randstad is de grootste uit zendorganisatie van Duitsland. Het bedrijf is al veertig jaar bij de oosterburen actief en telt volgens eigen opgave 660.000 werknemers en 600 filialen in 300 steden. 41LE e'Sen chs °tterdam QeW°°n in 1 Jie stlpreizen.nl/itti complete 8-daagse rondreis Vertrek apr. t/m okt. Inclusief: vliegreis Rotterdam-Genua v.v. per eigen charter van transavia.com, transfers, hotels inclusief ontbijt, rondreis per bus, Ned.spr. reisleiding en lokale gidsen. Boek voordelig het excursiepakket bij en bezoek o.a. het Trasimeense Meer, Rome, Siena, San Gimignano, Pisa en Florence. 'voorwaarden allerlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut exd. Calamiteitenfond boek online of bel 020 - 66 22 222 illêrlaagste prijsgarantie zie www.stipreizen.nl. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer/hut excl. Calamiteitenfonds/reservermgskosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7