61 buitenland Politie durft amper Zonvakanties TURKIJE Obama wil miljarden voor voeren oorlog Israël berispt officieren om beschieting in Gaza Duits filiaal doelwit van STRAATCRIMINALITEITTal van 'no-go-zones' in Anderlecht Pelgrimstocht in schaduw van terrorisme *69 469 KRAS.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm J dinsdag 2 februari 2010 WASHINGTON - President Barack Obama wil 192 miljard dollar (138 miljard euro) om de komende an derhalf jaar Amerikaanse militaire operaties in het buitenland te fi nancieren. De oorlogen in Afghanistan en Irak hebben sinds 2001 in totaal een biljoen dollar gekost. Verwacht wordt dat het Congres instemt met het verzoek van Oba ma, al streven enkele leden van zijn partij verlaging van de militai re uitgaven na om het gigantische begrotingstekort terug te brengen. Sommige Congresleden hebben een speciale 'oorlogsbelasting' be dacht terwijl Republikeinen sugge reren het bedrag af te trekken van het pakket stimuleringsmaatrege len voor de economie ter waarde van 787 miljard dollar. Het Amerikaanse begrotingstekort loopt komend jaar op tot een re cordhoogte van 1,6 biljoen dollar (ongeveer 1,1 biljoen euro). Het Witte Huis verwacht dat het te kort op de begroting in 2013 is te ruggebracht tot 700 miljard dollar (505 miljard euro). Tegen het ein de van het decennium zou het be grotingstekort echter zijn gestegen tot ongeveer 1 biljoen dollar (ruim 720 miljard euro). KARBALA - Een stoet sjiitische pel grims draagt in de heilige stad Kar- bala afbeeldingen van de martelaar Hussein. Deze week reizen veel pelgrims naar Karbala, Zuid-lrak, om het einde van de rouwperio- de na Ashoura, de sterfdag van Hus sein, te vieren. In Bagdad stierven gisteren 46 pelgrims die naar Karba- JERUZALEM - Het Israëlische leger heeft disciplinaire maatregelen ge nomen tegen twee hoge officieren, omdat zij tijdens de militaire cam pagne in Gaza vorig jaar het groe ne licht hebben gegeven voor een artilleriebeschieting van bewoond gebied. Het is voor het eerst dat Israël toe geeft dat op hoog niveau fouten zijn gemaakt tijdens het offensief Beide mannen worden echter niet strafrechtelijk vervolgd. Het betreft een incident in januari 2009, toen het Israëlische leger gra naten afvuurde die neerkwamen bij een VN-complex in Gaza-stad. Volgens de Verenigde Naties bracht de beschieting het leven in gevaar van ruim zeshonderd bur gers die in het complex schuilden. „In één geval hebben een briga de-generaal en een kolonel toe stemming gegeven voor het vuren van explosieve granaten die land den in een bevolkt gebied. Dit was in strijd met de orders van het Is raëlische leger die het gebruik van artillerievuur nabij bevolkte gebie den beperkt. De officieren worden 'berispt' we gens 'het overschrijden van hun bevoegdheid op een manier die het leven van anderen in gevaar bracht", aldus een Israëlisch rap port aan Richard Goldstone. Deze oud-rechter deed onderzoek naar mogelijke oorlogsmisdaden door Israël en Harnas tijdens de 22 da gen durende strijd Bijna honderd Israëlische vrou wen hebben tegen de organisatie 'Breaking the Silence' toegegeven dat zij in militaire dienst Pales- tijnen hebben mishandeld. De Is raëlische mensenrechtenorganisa tie berichtte gisteren op haar web site over een boek met getuigenis sen van 96 vrouwen. Dana Golan, voorzitter van 'Breaking the Silence', stelt dat Is raëliërs niet willen zien dat hun 'vriendinnen, dochters en zussen' een actieve rol spelen in het bezet ten van de Palestijnse gebieden, net als mannelijke militairen. „We willen geloven dat de vrouwelijke militairen in de gebieden niet zo agressief zijn en dat ze hun han den niet vuil maken", aldus Golan. Uit de getuigenissen blijkt volgens Golan echter dat vrouwen niet an ders handelen dan mannelijke mili tairen. Criminele jongeren dreigen wijken in Brussel over te ne men. Agenten durven zich er nauwelijks te vertonen. Politie, justitie en bestuur ders voerden spoedoverleg. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - Het Lemmensplein lijkt een pleintje als zovele in een grote stad als Brussel. Een groentewin kel, een Marokkaans café, een paar dichtgetimmerde panden, op het middenterrein jonge boompjes. Jo chies hangen doelloos rond. Schijn bedriegt. Het pleintje in de wijk Kuregem van deelgemeente Anderlecht is, volgens de verhalen van agenten en buurtbewoners, een broeinest van straatcriminali- teit; net als de Grondelstraat, het Zuidstation, of enkele andere pleintjes in Anderlecht. Overval len, berovingen en drugshandel zijn er schering en inslag. „Het gaat om 300 tot 500 jongeren van 12 tot 18 jaar. Uitschot, een ver loren generatie, waarmee niets aan te vangen is", zegt Jan Schonk- eren, voorzitter van de politievak- bond VSOA. „Ze moeten van straat geveegd worden." Vorig jaar telde Brussel duizend geweldsin cidenten tegen de politie. Er zijn 'no-go-zones', buurten waar de po litie haar gezag volledig kwijt is. „Wijkagenten durven niet meer in uniform de straat op", zegt Schonkeren. „Gaan agenten in groep de straat op, dan wordt dat juist weer provocerend gevonden." „Er zijn enkele zones in de stad waar de politie enkel met waterka non, massaal veel manschappen en bewapening het terrein onder controle kan hebben", gaf minister van binnenlandse zaken Annemie Turtelboom gisteren toe. li*1?. -"gen Va 1 K0-' i Se"'a/ ;-*r Hotel Orange County Resort* 8 t/m 22 dgn o.b.v. (ultra) all inclusive Vertrek: van 13 februari t/m 29 oktober gratis voetmassage bij vertrek t/m 31/3 ligging: direct aan het privé-strand, op ca. 400 m van het centrum van Kemer faciliteiten: bowling, vele restaurants, beautycenter groot buitenzwembad. Zie www.kras.nl/72075 Hotel Royal Dragon***** 8 t/m 22 dgn o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 13 februari t/m 29 oktober prachtig, luxe hotel met Aziatische sfeer! ligging: direct aan het strand, op ca. 5 km van het centrum van Side faciliteiten: zwembaden met aquapark, bioscoop, tennis, beautycenter animatie Zie www.kras.nl/71045 Hotel Long Beach Resort***** 8 t/m 22 dgn o.b.v, ultra all inclusive Vertrek: 1 april t/m 29 oktober modem resort met vele faciliteiten! ligging: aan het strand, op ca. 5 km van Konakli en op ca. 20 km van Alanya faciliteiten: 7 zwembaden, aquapark, beautycenter, animatie, bowling tennis Zie www.kras.nl/77528 Hotel Joy Bodrum 8 t/m 22 dgn o.b.v. all inclusive Vertrek: van 29 april t/m 23 oktober alleen voor volwassenen! ligging: aan het strand met fraai uitzicht over de baai, op ca. 2 km van Bodrum faciliteiten: internetcafé, fitness, binnen- en buitenzwembad, animatie duikschool Zie www.kras.nl/77576 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds BERLIJN - Uitzendbureau Randstad is in Duitsland doelwit van radica le activisten. Gisteren claimde de extreemlinkse groep 'Beweging Morgenlicht' de verantwoordelijk voor een op een Randstad-filiaal in Frankfurt. Vermomde activisten stopten daar in de nacht van zondag op maan dag een benzinebom door de brie venbus van het kantoor aan de Stiftstrasse. Volgens politiewoord voerder Alexander Löhr vatten in het gebouw een prullenbak en een reclamezuil vlam. Ook raakte door de hitte een raam ontzet. Dankzij snel ingrijpen van de brandweer zou de schade beperkt zijn geble ven tot circa 15.000 euro. Het per soneel kon maandagochtend ge woon aan het werk. In een aan boulevardblad Bild ge stuurde brief noemen de daders de aanslag 'een actie tegen de mo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6