Banken wantrouwen de overheid and 15 Bemiddelen weer helemaal terug Wellink: geen excuses voor crisis Shell zet grote stap met ethanol in Brazilië dinsdag 2 februari 2010 Internetdaten is niet zonder risico s, blijkt in de praktijk. foto David van Dam/CPD Banken zijn als de dood voor ingrijpen door overhe den, blijkt uit een onder zoek door Pricewaterhouse- Coopers en financieel inno vatiecentrum CSFI. Bananenschillen voor ban ken', heet het rapport van PricewaterhouseCoopers en financieel innovatiecen trum CSFI. Driehonderd bankiers uit 49 landen doen er hun zegje in. Rogier van Adrichem, partner van PricewaterhouseCoopers, analy seert hun meningen. Wat zijn volgens banken de groot ste bedreigingen voor hun finan ciële gezondheid? „Politieke interventie staat op plaats één, kredietrisico op twee en overregulering op drie." Waarom zijn banken zo bang voorpolitieke besluitvorming? „Ze zijn bang dat hun businessmo del wordt ingeperkt waardoor ze minder winst en duurzame groei kunnen realiseren. Bijvoorbeeld omdat ze gedwongen worden hoge re reserves aan te houden. Ik be grijp die vrees wel, risico's nemen is de kernactiviteit van banken, daar verdienen ze hun geld mee." Het is toch niet zo gek dat de over heid een dikkere vinger in de pap wil? „Banken vinden dat ze zelf het bes te zijn toegerust om risico's te ma nagen. Wat ze zeggen met hun kri tiek, is: geef ons de ruimte om ons risicomanagement te verbeteren en risico's beter in te schatten. Daar hebben ze geen extra bemoeienis bij nodig. Is het niet opvallend dat banken het wantrouwen van de bevolking '23 procent liegt over zijn leeftijd en zo'n 5 procent over het eigen geslacht' Pieternel Dijkstra, psycholoog DEN HAAG - Relatiebemiddelingsbu reaus zijn weer in opkomst. Na ja renlang een min of meer sluime rend bestaan te hebben geleid in de schaduw van de razendsnel op gekomen datingsites op internet hebben ze nu weer de wind in de zeilen. De toenemende populariteit is te danken aan tegenvallende ervarin gen met internetdating. „Het jaar is nog maar net begon nen en nu al hebben zich vier bu reaus gemeld als aspirant-lid. De af gelopen jaren waren het er hoog uit een of twee per jaar", zegt Rad boud Visser, voorzitter van branche-organisatie AVR. Volgens Cees van der Harst van de Branchevereniging Erkende Rela tiebureaus melden veel van zijn le den een opvallende groei. Van der Harst: „Elk jaar zie je wel een toename na de feestdagen, maar nu is die veel groter." De Consumentautoriteit heeft vorige week onderzoek aangekondigd naar datingsites omdat mensen daar vaak niet krijgen wat hen wordt beloofd. Het kost hen vaak veel moeite langs die weg de juiste partner te vinden. Bij relatiebemiddeling wor den ze persoonlijk begeleid bij het zoekproces. Ook toetsen veel relatiebureaus eerst of mensen die zich aanmel den zich niet anders voordoen dan ze zijn. Negatieve ervaringen wor den zo voorkomen. „Er zijn zelfs bureaus die vragen om een verkla ring van goed gedrag", aldus Vis ser. Volgens branche-organisatie AVR levert bemiddeling gemiddeld in vijftig procent van de gevallen een nieuwe relatie op. Datingsites zouden volgens dezelf de bron niet verder komen dan ze ven procent, met uitschieters tot 25 procent. helemaal niet als risico zien? „Banken ervaren vooral wantrou wen van de overheid, en vragen zich af of ze hun eigen toekomst nog wel in de hand hebben." Veel bankiers zien het plan van presi dent Obama (grote banken opsplit sen) niet zitten. Terecht? „Banken hebben vaak een bepaal de schaalgrootte nodig om genoeg winst te maken en nieuwe aandeel houders aan te trekken. Mensen kunnen dat kritiseren, maar als een bank te weinig winst maakt kun nen de reserves niet worden aange vuld en wordt kredietverlening aan bedrijven moeilijker." LONDEN - Shell wil fors investeren in de productie van de biobrand stof ethanol. Samen met de Brazili aanse ethanolproducent Cosan wil Shell marktleider worden in de productie van de biobrandstof. Shell meldt een voorlopige over eenkomst te hebben getekend met Cosan ter waarde van 12 miljard dollar. Beide concerns voegen be staande activiteiten in Brazilië sa men. Suiker is de belangrijkste grondstof voor ethanol. Met een huidige capaciteit van zeker 2 mil jard liter per jaar, wordt de joint venture een van 's werelds groot ste ethanolproducenten. DEN HAAG - Geen excuses, geen spijtbetuiging. Nout Wellink, de bekritiseerde president van De Ne- derlandsche Bank (DNB), erkende geen schuld gisteren in zijn eerste gesprek met de parlementaire com missie-De Wit. Wellink heeft het afgelopen jaar van banken, spaarders en politici veel kritiek te verduren gekregen omdat hij te weinig zou hebben ge daan rond de verkoop van ABN Amro en rond de faillissementen van het IJslandse Icesave en van DSB Bank. Die onderwerpen ston den maandag nog niet op de agen da, maar toch kwam de schuld vraag aan de orde. Wellink consta teerde dat DNB aan gezag en auto riteit heeft verloren. „Maar de we reld is minder maakbaar dan men sen verondersteld hebben. Dat is gewoon zo." Hij noemde de ma nier waarop de crisis zich had ont vouwd 'een verdrietig proces' en 'een grote teleurstelling'. Verder ging hij niet. „Ik geef me zelf niet de schuld. Ik heb mijn ui terste best gedaan en dat geldt ook voor de fantastische organisatie die DNB is." Na afloop van zijn ge sprek zei hij: „Excuses maken, daar kom ik niet aan toe. Het is in strijd met mijn integriteit als ik die maak terwijl ik niet precies weet waarvoor." Wellink legde de com missie uit dat de kredietcrisis was geboren als een 'veelkoppig mon ster' in de Verenigde Staten: bur gers die niet spaarden, banken die te gemakkelijk geld uitleenden en kredietbeoordelaars die hun werk slecht deden. Hij had er voor ge waarschuwd, al vanaf 2006. En bij herhaling, maar het economisch tij was te mooi voor somberheid. Volgens Wellink was ABN Amro slachtoffer van financiële instellin gen die 'onverantwoord grote risi co's' namen, daarmee enorme win sten maakten en 'de rest van de wereld konden kopen'. „Degenen die zich netter gedroegen, bleven achter en werden een prooi van de ze cowboys." Alle maatregelen die zijn genomen ten spijt zal er op enig moment een nieuwe econo mische crisis komen, want de oor zaken van een volgende crisis ken nen we nog niet, betoogde Wel link.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5