benauwd van de Cito-toets o zeeland 3 Meer Nederlanders maken plannen voor een zomervakantie in Zeeland Blom dreigt met knuppel commentaar Zenuwslopend 530 Die Cito-score is op de Walcherse middelbare scholen nodig om toegang te krijgen tot de mavo-brugklas. 'Wij hebben er vertrouwen in dat de basisschool na acht jaar een reëel beeld heeft van wat een kind kan en waar het 't beste op zijn plek is' Bert Kreeft, afdelingsleider op het Ostrea Lyceum in Goes Nick Soetmulder (11) beschouwt de Cito-toets als 'een gewone toets' en maakt zich daar van tevoren nog niet echt druk om. Wat hij later wil wor den, weet de leerling van RK basisschool Op de Hoogte in Terneuzen nog niet precies. Het verandert nogal eens, weet zijn moeder. Geschiedenisle raar en advocaat zijn momenteel favoriet. Twee beroepen waar hij een be hoorlijke opleiding voor nodig heeft, beseft Nick. Het oefenen van oude Cito-toetsen op school gaf hem de afgelopen weken vertrouwen. Nuchter: „Rekenen vind ik wel eens moeilijk, maar ik doe gewoon mijn best." Om goed uitgerust achter de opgaven te zitten, heeft Nick gisteravond wel de training van de zwemclub overgeslagen. foto Mark Neelemans Tom Reijtenbach (11), leerling van openbare basisschool D'n Bogerd in Waarde, zal blij zijn als het vrijdag is. Niet dat hij heel zenuwachtig is voor de Cito-toets, want geoefend heeft hij genoeg. Toch vreest hij wel een beet je voor het onderdeel taal. „Spelling en d's en t's zijn niet mijn sterkste punt, rekenen gaat me beter af." Tom kijkt daarom ook naar zijn grotere broer, die al op de middelbare school zit en daar het technasium volgt. Dat ziet Tom ook wel zitten. „Ik wil later wel iets op een boot doen." Hij hoopt dat er op zijn minst een havo/vwo-advies uit de bus rolt. „Ik zie wel hoe het gaat, je kunt jezelf wel heel erg zenuwachtig lopen maken, maar het zal toch moeten gebeuren." foto Ronald den Dekker Of Femke Tilroe (12) uit Vlissingen nerveus is voor de Toets der Toetsen? „Best wel een beetje." Maar vergeleken met haar vriendin, die ook op de Frans Naereboutschool zit, valt het eigenlijk nog reuze mee. Het scheelt dat Femke inmiddels aardig wat toetsen voor haar kiezen heeft gehad en dat ze haar werkwoordspelling het afgelopen jaar flink heeft bijgeschroefd. Dat kan in elk geval niet meer misgaan. En met de Cito-toets zelf eigenlijk ook niet. „Alleen geschiedenis vind ik echt moeilijk. Daar weet ik gewoon niet zo veel van. Maar iedereen zegt dat ik toch wel naar de Havo kan. Ik denk dat het wel goed komt." Later wil Femke mode-ontwerpster worden. En ook dat komt helemaal goed, als je haar outfit ziet. foto Ruben Oreel Hinke Oosterhoff (11), leerlinge van obs Binnen de Veste in Zierikzee zegt 'niet echt zenuwachtig' te zijn. „Dat ben ik eigenlijk nooit hoor, voor een toets. Ik ben niet echt slecht, maar ook niet echt goed in rekenen en taai. Begrijpend lezen gaat wel wat minder. Ik lees vaak te snel en dan weet ik soms de antwoorden op de vragen over de tekst niet. Ik hoop dat dit nu wat beter zal gaan. Ik probeer rustiger te lezen. We hebben als voorberei ding steeds opdrachten van vorig jaar als huiswerk meegekregen. Met reke nen is Cito makkelijker dan de opgaven die we gewoon in de klas krijgen. Het meeste is meerkeuzen-vragen. Dat is niet zo moeilijk, maar bij begrij pend lezen heb je die natuurlijk niet." foto Dirk-Jan Gjeltema www.pzc.nl Zeeland 7 op de ^ivfc FIETSCOLUMNS De eerste staat erop. Vanaf deze week wordt www.zeeuwsj'aarvande- fiets.nl verrijkt met columns. Bel met de redactie: 0118-434005 Voor en door jongeren: www.watisnouje.nl door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Vergeleken met vo rig jaar zijn meer Nederlanders van plan om de zomervakantie in Zeeland door te brengen. Dat blijkt uit onderzoek van het bu reau NBTC-Nipo, dat achtduizend mensen naar hun vakantieplan nen vroeg. Zo'n 2,5 miljoen Nederlanders zeg gen de komende zomer de vakan tie in eigen land te willen door brengen. Dat is twee procent meer dan in 2009. Meer mensen dan an ders maken bovendien plannen voor een kampeervakantie. „Het onderzoek is een eerste mo mentopname", zegt Kees van der Most van NBTC-Nipo. „Van alle mensen die zeggen plannen te heb ben, heeft: nog maar een derde daadwerkelijk geboekt." De econo mische crisis en het mooie weer van de afgelopen zomer kunnen de reden zijn waarom mensen voor een vakantie in eigen land kiezen, zegt Van der Most. Ruim zeventig procent van de mensen heeft nu vakantieplannen: twee procent minder dan vorig jaar. Net als vorig jaar boeken mensen hun vakantie later dan anders. dinsdag 2 februari 2010 Voor de kinderen die vandaag aan de Ci to-toets beginnen, is dit een zenuwslopen de periode. Ze weten dat de uit komst zo niet bepalend, dan toch zeker richtinggevend is voor de keuze van de vervolgop leiding. Het is jammer dat niet alle middelbare scholen dezelf de waarde hechten aan de uit komst van de toets. Dat roept de vraag op of er sprake is van enige willekeur. Ook leerkrachten en schoolbe sturen wachten met spanning de resultaten af. De scholen worden immers op hun beurt afgerekend op de resultaten van hun leerlingen. Daar plaatsen veel scholen terecht een kantte kening bij. Twaalf Zeeuws- Vlaamse basisscholen hebben de kat de bel aangebonden en kaarten het probleem aan bij het ministerie. Hopelijk krijgen ze bijval, want het is onwense lijk dat scholen leerlingen gaan trainen uit angst onder de ge middelde score te komen. Kwa liteit, zo betogen ze terecht, be helst meer dan de uitkomst van de Cito-toets. DEN HAAG - PvdA-Tweede Kamer lid Luuk Blom heeft gisteren in een verklaring aan partijgenoten uitleg gegeven en spijt betuigd over zijn actie tegen jongeren, die volgens hem al anderhalfjaar voor ernstige overlast zorgen voor hem en zijn gezin. Blom woont in Sint-Annaland. In de brief schrijft hij over aanhou dende intimidatie, getreiter, bedrei gingen en vandalisme door jonge ren. „Van deze onhoudbare situa tie voor mijn gezin heb ik met re gelmaat melding moeten doen bij de politie." Toen op 9 januari ijs- ballen tegen de ramen van zijn huis vlogen, dacht Blom dat de jongeren er opnieuw waren. Hij heeft meteen de politie geïnfor meerd. Toen er later weer ijshallen tegen de ruiten vlogen, ging Blom naar buiten om de jongeren aan te spreken. Uit zelfverdediging, zo geeft de PvdA'er aan, nam hij een honkbalknuppel mee. Buiten trof hij echter twee jongeren die ont kenden er iets mee te maken te hebben. Zij hebben aangifte ge daan. „Ik heb een gesprek met de politie gehad dat eindigde in mijn erkenning dat mijn actie onhandig was geweest." Volgens Blom gaf de politie aan dat het daar bij zou blijven. „Ik wil hierbij verklaren dat het mij spijt dat ik deze onhan dige actie heb ondernomen. Tege lijkertijd ben ik van mening dat ik na aanhoudende overlast en hufte- rig gedrag jongeren daar op moet kunnen aanspreken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3