Hoe ouder de boom, 2 Ooit stond er een rooipremie I op oude hoogstamfruitbo men. Tegenwoordig worden ze weer gekoesterd. Vaak eeuwenoud en toch vol met leven. dinsdag 2 februari 2010 Dit is de op één na laatste af levering van deze groen- tenrubriek. De groenten zijn op. Althans, de échte seizoens groenten: groenten waarvoor het oogstseizoen was aangebroken en die op het moment dat we erover schreven bij de boer geoogst wer den. Groenten die niet van ver in gevlogen hoeven te worden, maar om de hoek groeiden. Toch is het juist daarom wel aar dig om te besluiten met exotische groenten. De kousenband, de zoe te aardappel, het tajerblad, de sop- ropo, het dagoeblad en de klaroen - zo exotisch als we denken, zijn ze in feite niet meer. Veel van die 'buutenlandse' groenten worden namelijk in eigen land geteeld, in kassen. En voor een deel blijken ze het zelfs aardig te doen in het volkstuintje, zomaar in de koude kas. Ze zijn niet meer alleen te koop bij de toko, de Turk of de Su rinaamse winkel, maar ook bij de Sligro, bij AH of de betere groen- tenman. Vandaar, een korte intro ductie in tropische verrassingen. Om te beginnen de kousenband. Een boon die meestal verkocht wordt in lengtes van een centime ter of dertig, maar wel een meter lang kan worden. De kousenband is een stokboon, maar ook als lage stamboom te koop. Deze eenjari ge plant kan door hobbykwekers begin april in huis voorgezaaid worden (bij circa 20 graden) en half april in de koude kas langs tonkinstokken worden uitgeplant. De vruchtvorming begint pas in de herfst. Kousenband wordt gege ten als snijbonen, maar heeft een wat steviger beet en is geroerbakt ook heel lekker. Ook de sopropo kan in Nederland geteeld worden, al zijn de sopropo's uit de winkel vaak ingevlogen uit Suriname of de Dominicaanse Republiek. De plant is (hier) eenjarig en ver spreidt een intense geur, bedoeld om nachtinsecten te lokken die voor de bestuiving moeten zor gen. Bij gebrek daaraan moet het handmatig. Zaai de sopropo begin april in huis uit bij zo'n 20 graden en zet de plantjes pas buiten in de koude kas als de temperatuur lan gere tijd warm blijft. Het moment van oogsten - de sopropo rijpt in de herfst - luistert nauw. Even te lang wachten, en de vrucht barst open om zijn zaden weg te schie ten. Sopropo is nogal bitter. Vaak wordt deze groente daarom ge vuld gegeten. Zaden moeten wor den verwijderd voor het koken. (Wordt vervolgd.) Tropische groenten bij de toko. foto Ruben Oreel Lucien Calle snoeit een mispel. Ar v'.^v Hoogstamfruitbomen Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) organiseert een cursus hoog stamfruitbomen snoeien. De boomgaard aan de Zaamslagse dijk, waar oude en nieuwe hoogstamfruitbomen te vinden zijrt. De cursus bestaat uit twee delen: een theorieavond in de Halle in Axel, op 9 februari van 19 tot 22 uur; en een praktijkdag op 13 februari, van 9.30 tot 16 uur op Hof te Zande in Kloosterzande. Er wordt aandacht besteed aan de ge schiedenis van de hoogstamfruit- boom, de natuurlijke waarde, de aan plant en de snoei. Ook bestuiving en rassenkeuze komen aan de orde. Kosten van de cursus: €75,- per per soon; aanmelden bij de SLZ: 0113 230936 of e-mail info@slz.land- schapsbeheer.nl door Jan van Damme Achter Reuzenhoek, on deraan de Zaamslagse dijk. De boerderij heeft geen naam. In de ge schiedenisboeken duikt 1753 op als bouwjaar. Dat zie je binnen, waar bedsteden en plafond- en muurschilderingen bewaard zijn gebleven. We zijn meer voor het erf dan voor het huis gekomen. Dat we even binnen kijken heeft alles met het weer te maken. Het regent niet hard, wel gestaag. Lucien Cal le van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) heeft het oude boerderijtje aan de Zaamslagse dijk gekozen om een paar mooie voorbeelden van oude hoogstam fruitbomen te laten zien. Volgen de week geeft hij voor geïnteres seerden een cursus snoeien en planten. Het is een trend van de afgelopen jaren: steeds meer Zeeuwen koeste ren hun oude hoogstammen. Of planten nieuwe. De SLZ staat ie dereen, die dat nodig heeft, met raad en daad bij. Honderden jaren lang waren er bij de boerderijen alleen hoogstam fruitbomen te zien. Toen half- en laagstambomen in de loop van de vorige eeuw meer rendement ble ken op te leveren, veranderde dat beeld. Alle boomgaarden bleven voortaan laagbijdegronds, er kwam zelfs een rooipremie voor hoogstammen. Hoe nauwgezet de wegbereiders van nieuwe tijden ook te werk gin gen, her en der werden plukjes oude hoge bomen bewaard. Het boerderijtje achter Reuzenhoek biedt daarvan een voorbeeld. De

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38