School krijgt het ook Vrouwennetwerk jubileert 21 zeeland Je kunt niet om Cito-toets weegt de Cito heen niet meer mee JA PZC Zes jaren zeggen meer dan drie dagen dinsdag Natuur De krant 5 weken voor 15 euro! CITO-TOETS De Cito-toets begint vandaag weer. De oudste leerlingen van veel basisscholen zwoegen drie dagen op rekensom men en taalopgaves. - dinsdag 2 februari 2010 door Marleen Blommaert Drie silhouetten staan voorgebogen in de ak ker. Ik rijd over de dijk en ze richten hun kop op als ze het schijnsel van mijn koplampen zien. De invallende schemer op deze grauwe dag haalt het laatste restje kleur uit het tafereel. Ik rem en zet de auto langs de kant. Mooi. De drie staan nu doodstil en kijken me aan. Ik kijk naar hen. Ik moet dichterbij zien te komen om hen beter te zien. Ik rijd nog een stukje, maar zo gauw üt de auto in beweging zet komen ook zij in beweging. De reebok voorop, twee vrouw tjesreeën er achteraan. Het is een prachtig gezicht om hen te zien rennen over de uitgestrekte ak kers en de dijk. Er schijnen er in middels veel te zitten. Geregeld zijn te zien, meestal in de vroege schemer of de vroege ochtend. Ik kijk ze na en zie de drie witte vlekjes in de avondschemer vluch ten naar de veilige bosrand. Met een glimlach rijd ik verder. Thuis vertel ik van mijn ontmoe ting en hoe bijzonder ik dat vond. - „Ja bijzonder is het zeker die na- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveIand@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaiing per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088- 013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig on et colofon treft u nadere informatie tuur", moppert manlief. „Oh en we zijn twee ganzen kwijt trou wens". „De vos?", vraag ik, want ook dat dier schijnt hier in steeds grotere getale voor te komen. Ik vrees de dag dat hij huishoudt in mijn kippenhok. „Nee, niet de vos, ze zijn de tuin uitgevlogen." Hij vertelt hoofdschuddend dat twee van de ganzen over de me tershoge populieren gevlogen zijn om aan de andere kant van het hek te landen. Hij vertelt dat hij anderhalf uur door de akkers ach ter de ganzen aan is gerend met een emmertje graan. Iedere keer vlogen ze een stukje verder, luid keels hun broers en zusters roe pend overigens. „Ik heb het er mee gehad, ze zoeken het maar uit. Ze weten de weg van Siberië naar Hulst, maar als ze hier een hoek omslaan zijn ze de weg kwijt." Ik glimlach opnieuw en zie het plaatje voor me. Een stede ling in een gebied met duizenden ganzen, die gewapend met een plastic emmertje achter twee tam me domme ganzen aanjaagt. Wer kelijk, de natuur biedt wonderlij ke taferelen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Corneileke Blok Scholen worden te veel af gerekend op de Cito-re- sultaten van hun leerlin gen, vinden de directeu ren van enkele openbare basisscholen in Zeeuws-Vlaande- ren. „Als scholen twee keer achter een niet aan de gemiddelde lande lijke score komen, dan moeten ze actie ondernemen van de Onder wijsinspectie", zegt Gerard Lange- raert, directeur van OpenBasis, de koepel van twaalf openbare basis scholen in Zeeuws-Vlaanderen. „Kwaliteit van onderwijs wordt door veel meer factoren bepaald dan Cito-resultaten. Sociaal-emo tionele aspecten zijn bijvoorbeeld ook belangrijk. Scholen worden ge pusht om de Cito-resultaten op peil te houden. Ze gaan leerlingen trainen uit angst om onder de sco re te komen. Dat gaat veel verder dan ooit de bedoeling was. We zijn op de verkeerde weg." De Zeeuws-Vlaamse scholen wil len dit probleem aankaarten bij het ministerie en zijn daarom de werkgroep Inspectie Anders be gonnen. „We gaan alle scholen in Nederland aanschrijven en willen zo breder aandacht vragen voor dit probleem. We verwachten een gigantische lijst deelnemers." De Cito-uitslag geeft een goede indicatie van de capaciteiten van kinderen. Je kunt er eigenlijk niet omheen", zegt Tonni Gub- bens, teamleider onderbouw havo/vwo van .De Rede in Terneuzen. Daarom moeten ouders die hun kinderen inschrijven de uitslag van de Ci to-toets meesturen. „Samen met de informatie van de basisschool bepalen we in welke brugklas een kind geplaatst wordt. In 99 procent van de gevallen komen die twee overeen. Maar sommige ouders zeg gen: mijn kind heeft die uitslag en heeft recht op die klas. Daarom willen we de normen strenger maken. Kinderen raken ontmoedigd als ze slechte cijfers ha len. Ze komen in een negatieve spi raal. Zo kan een kind in een ha vo-brugklas beginnen en met een vm- bo-k diploma eindigen. Wij laten een kind.liever voorzichtig instromen." De Walcherse middelbare scholen hebben duidelijke afspraken gemaakt, zegt Eugène Fagg van het Schelde- mond College. „De uitslag van de Cito-toets of een andere onafhankelijke test, en het advies van de basis school zijn bepalend. Alle scholen trekken dezelfde conclusies uit de Cito-toets. Zo voorkomen we dat ouders gaan shoppen met de uitslag van hun kind." Het Ostrea Lyceum in Goes laat de Ci to-toets komend schooljaar voor het eerst niet meer meewegen bij de toelating van brugklassers. „Wij hebben er vertrouwen in dat de basisschool na acht jaar een reëel beeld heeft van wat een kind kan en waar het 't beste op zijn plek is. Kinderen worden bovendien vanaf groep één al jaarlijks getest. Hun niveau is al meerdere ke ren bepaald", zegt Bert Kreeft, afdelingsleider van de havo-onderbouw. „Alleen als een basisschool zelf twijfels heeft, of als er een conflict is met de ouders, dan pakken we de Cito-uitslag er alsnog bij." Kreeft verwacht nu niet ineens meer vragen van ouders die hun kinderen op een hoger niveau HH|H willen hebben. „Dat gebeurde eerder ook al. Er zijn altijd wel ouders die I het niet eens zijn met het advies. Ook dan overleggen we met de basis scholen. Die kennen de achtergronden." Toch vindt Kreeft de Cito-toets wel betrouwbaar. „Het is meer dan een momentopname en meestal ligt de uitslag in de goede richting. Mocht blijken dat de adviezen van een basisschool jaren achtereen verkeerd uitpakken, dan gaan we in gesprek. Onze ervaring is dat de basis scholen heel goede adviezen geven." Kinderen vóelen wat er van de Cito-toets afhangt, weet Helleke de Groot, die les geeft aan groep 8 van de Zuidland- school in Terneuzen. „We hebben vanmiddag alvast de namen op de opgaveformulieren ingevuld. Toen de doos op tafel kwam, werd het heel rumoerig in de klas." Ook lerares Els Steegmans van de St. Willibrordusschool in Zierikzee merkt dat haar leerlingen zenuw achtig zijn. „Het wordt ook zó opgeklopt in de media. Ik doe er een beetje laco niek over in de klas en vertel de kinderen dat ze er niet zwaarder aan moeten tillen dan nodig. Wat ze eerder hebben laten zien en hoe ze altijd hun best hebben ge daan, telt óók mee. Het zou te gek voor woorden zijn als we acht jaar lang onze ogen zouden sluiten en ineens af zouden gaan op zo'n toets." De Groot is het met haar eens. „Zes jaren basisschool zeg gen meer dan drie dagen toets. Bo vendien zijn persoonlijkheid, werkhouding en thuissituatie ook heel belangrijk om te bepalen of een bepaald niveau haalbaar is. Daar weet de Cito-toets niets van." Toch is een test ook nuttig, vindt Steegmans. „Bij sommige kinderen werkt de toets wel als be vestiging van wat we al inschatten. Bovendien is de uitslag voor de school ook een middel om te we ten waar we staan. Dat is prettig." door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Vijf jaar geleden werd het Ondernemersnetwerk voor Vrouwen Zeeland (OvVZ) op gericht. Donderdag wordt dat ge vierd met een besloten lustrum feest. Gastspreker is sociologe en emeritus hoogleraar emancipatie vraagstukken Iteke Weeda. Volgens OvVZ-voorzitter Lisette de Rave voorziet het vrouwennet werk duidelijk in een behoefte, omdat vrouwen in de overheer send mannelijke zakenwereld te gen bepaalde zaken aanlopen. Zo hebben vrouwen nogal eens een inleidend praatje nodig voor zij 'to the point' komen, terwijl mannen aan zestig seconden genoeg heb ben om Jiun bedrijf en hun sterke punten voor het voetlicht te breng en. Zo'n praatje, dat 'elevator pitch' genoemd wordt omdat het zo beknopt is dat je genoeg hebt aan een paar haltes in de lift, kan geleerd worden in een van de workshops van het netwerk. Daar naast komt de OvVZ zes keer per jaar bijeen, met als doel te inspire ren, motiveren, kennis op te doen en het zakendoen te bevorderen. Alle vrouwen die een eigen bedrijf hebben of dat binnen een jaar wil len beginnen, kunnen lid worden. De OvVZ telt 66 leden en is aange sloten bij de Nederlandse koepelor ganisatie Federatie Zakenvrouwen. www.owz.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2