'Ik ben een zingend museum' 24 Benefietconcert voor jeugdcentrum Bosnië MARKTLIEDEREN Erik Wille treedt morgen op in Kruiningen agenda Termijn Write Now! verlengd Sieraden Ineke Otte bekroond dinsdag 2 februari 2010 Meer agendanieuws op de website van deze krant. OP PAD Kamperland Dagelijks wisselende voorstellingen. www.zeeuwsplanetarium.nl of 0113 - 376302 Zeeuws Planetarium Renesse Begin workshop 'Maak je eigen beeld in brons'. Galerie ZeellwArt, Hogezoom 99, 9.00 tot 13.00 uur. Zierikzee Begin ZVU-cursus binnenhuisarchitectuur. Multifunctioneel centrum De Huijbert- straat, 19.30 uur. PODIUM GOES Oranje Boven is een komedie met Jon van Eerd, Liz Snoijink en Marjolein Alg- era. Uitverkocht. Theater de Mythe, 20.00 uur MIDDELBURG Faulty Towers met 'The Dining Experien ce' is een dinervoorstelling van deze ko medie naar de tv-serie. Stadsschouwburg, 18.00 uur FILMS BERGEN OP ZOOM Cinem'actueel, Sherlock Holmes: 20.00 uur; It's compli cated: 20.00 uur; De Hel van '63: 20.00 uur; De Helaasheid der dingen: 20.30 uur. Erik Wille: „Achter elk lied zit een verhaal. door Marius Roeting Erik Wille is geen koop man, geen venter. En hij haalt zijn producten ge woon in de supermarkt. Toch is' Wille de autoriteit op het gebied van het zingen van markt liederen en café chantant. Hij doet dat met zijn groep of in duo met accordeonist Roger Schelstraete. In die laatste bezetting treedt hij mor gen op in Kruiningen. De café chantant-liederen werden gezongen in oude etablissemen ten. Wille put voornamelijk uit het repertoire van de 19e eeuwse Gentse volkszanger Karei Waerie. De marktliederen zijn grotendeels van de hand van Lionel Bauwens. Deze volkszanger en later markt venter uit Eeklo was razend popu lair tussen de twee wereldoorlo gen in. Een derde belangrijk per soon is Roger Hessels. „Dat is de man waar ik de mosterd vandaan haal", zegt Wille over deze Gente naar. MIDDELBURG - De inzendtermijn voor de schrijfwedstrijd Write Now! is verlengd tot 22 februari. De wedstrijd is bestemd voor jon geren van 15 tot en met 24 jaar. Er zijn achttien voorronden verspreid over Nederland en Vlaanderen. Deelnemers kunnen allerlei soor ten teksten insturen, zoals proza, poëzie, raptekst, songteksten, co lumns en theaterteksten. Inzendin gen mogen uit maximaal 2.000 woorden bestaan en moeten in het Nederlands zijn geschreven. De uitslag van de Zeeuwse voor ronde wordt op 31 maart bekendge maakt in De Spot in Middelburg. www.writenow.nu Hessels was ooit zelf zanger, maar vooral geroemd als levende ency clopedie van het volkse lied in Vlaanderen. Hij deed veel onder zoek, verzamelde honderden liede ren en bundelde deze in enkele standaardwerken, waaronder 150 jaar marktzang in Vlaanderen. De marktzang is al eeuwen oud leert Wille ons. „De traditie gaat terug tot de achtste eeuw. Vergeet niet dat markten in vroeger dagen een zeer belangrijke rol speelden in het sociale leven. Na de mis gin gen mensen naar de markt. Daar hoorden ze van de marktzanger het nieuws uit de wereld. Hij was een levende nieuwsbode. Er was nog weinig mobiliteit en wat er el ders gebeurde, verhaalde de markt zanger. Hij bezong de zorgen en het wel en wee van de bevolking, er waren moordliederen, maar ook bijvoorbeeld een lied over een winnaar van de Tour de France. Aan de hand van al die liederen zou je een geschiedenisboek kun nen opstellen." Toen de laatste marktzanget in 1950 stopte, verdween het feno meen definitief, ingehaald door modernere en snellere communi catiemiddelen als radio, televisie en tegenwoordig internet. Wille zingt de liederen dan ook vanuit een historisch belang. „Ik ben een soort zingend museum. Achter elk lied zit een verhaal en dat is wat ik presenteer in mijn voorstellingen." Ook het vastleggen van een aantal liederen op cd ziet hij als een bij drage aan het 'bewaren en vastleg gen van de liederen voor het nage slacht'. Dat het er slechts twee zijn ligt wellicht aan het feit dat liede ren er zijn om gezongen te wor den, minder om te luisteren. „Bij elke cd die ik verkoop, wens ik de koper veel zanggenot." Wille gebruikt in zijn voorstellin gen plakkaten. „Dat zijn doeken met een visuele voorstelling van de liederen. Zeg maar het lied in stripvorm. Het geeft iets extra's en zorgt voor afwisseling tijdens de concerten. Bezoekers krijgen ook blaadjes om mee te zingen. Het mag, het moet niet. Die blaadjes - MIDDELBURG - Leerlingen van ROC Zeeland organiseren een benefiet concert voor Bosnië. Het vindt za terdag 6 februari vanaf 21.30 uur plaats in café De Geere in Middel burg. De optredende bands zijn: The Outback, De Hobbyisten, Gar field en Extreem Cyclob. Binnen het cluster welzijn van ROC Zeeland lopen diverse projec ten in Bosnië. Zo gaan in mei twee klassen van de opleiding so ciaal maatschappelijke dienstverle ner naar het land om een proefpro ject begeleid zelfstandig wonen op te zetten voor mensen met een verstandelijke beperking. Een ander project is het opknap pen van een jeugdcentrum. In april vertrekken daarvoor leerlin gen van de opleiding pedagogisch werker/jeugdzorg naar Bosnië, om samen met vaklieden van de wo ningcorporaties Woonburg uit Koudekerke en R&B Wonen uit Heinkenszand een jeugdcentrum te realiseren. Met sponsoracties zo als het benefietconcert hopen de jongeren zowel de reis als de op knapbeurt te kunnen bekostigen. de vliegende blaadjes - werden vroeger door de marktzangers ver kocht. Het was hun bron van in komsten." Wille is niet echt blij met 'smart lap', de Nederlandse benaming voor de plakkaten. „Dat heeft een wat negatieve lading. Het zijn ech te liederen en de verhalen zijn op werkelijke gebeurtenissen geba seerd. Ze spelen in op de emotie van het publiek en er zal best wel eens wat aangedikt worden, maar het zijn wel echte verhalen." De marktzanger is verdwenen, zijn functie overbodig. Toch zingt Wille nog wel eens op een echte markt. „Maar dat is lastig. Ik wil dat authentiek doen, zonder ver sterking. Zo hoort het, maar het la waai is nu vele malen groter dan destijds. Bijna niet meer te doen. Tijdens een voorstelling in zalen gebruiken we wel een kleine ver sterking. Niet om te overheersen, maar om de stem wat te sparen." Erik Wille, morgen in Ons Dorpshuis in Kruiningen. Aanvang: 15.00 uur. PARIJS - Beeldend kunstenaar Ine ke Otte uit Goes heeft tijdens de sieradenbeurs Edat de Mode in Pa rijs de Sheriff de Mode-prijs ont vangen. Zij kreeg deze voor het ge bruik van bijzondere materialen in diverse collecties. Otte toonde op de beurs haar col lecties sieraden vier dagen lang aan het publiek. Dat heeft geleid tot nieuwe verkooppunten, onder meer in Chicago, Philadelphia, Bar celona, Florence en Milaan. Warenhuis Selfridges in Linden heeft een aantal sieraden van Otte geselecteerd in het kader van de lancering van de film Alice in Won derland. 't Beest, Bright star: 20.30 uur; Merral, Edge of Darkness: 19.00 en 21.30 uur; It's complicated: 18.45 en 21.15 uur; Sherlock Holmes. 19.15 en 21.45 uur. OOSTBURG Ledeltheater, Terug naar de kust: 20.00 uur. TERNEUZEN View, Edge of Darkness: 21.00 uur; Sherlock Holmes: 20.15 uur; Avatar: 20.15 uur; It' s complicated: 19.00 uur. VLISSINGEN CineCity, The imaginarium of doctor Parnassus: 19.30 uur; A single man: 1400 uur; Al- vin en de Chipmunks: 14.00 uur; Ava tar: 13.30, 16.45 en 20.15 uur; De hel van '63: 16.30 en 19.30 uur; Edge of Darkness: 16.15, 19.00 en 21.45 uur; It's complicated: 13.45 en 21.45 uur; Komt een vrouw bij de dokter: 14.00, 16.15 en 19.15 uur; Law abiding citizen: 21.45 uur; Millennium 2: 13.45, 19.00 en 21.45 uur; Old dogs: 16.30 uur; Sher lock Holmes: 13.30, 16.15, 19.00 en 21.45 uur; Triangle: 16.30 en 22.00 uur. ZIERIKZEE FiZi, Julie Julia: 14.00 uur. Het complete uitgaansoverzicht voor de komende dagen is te vinden op www.pzc.nl/uit. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Volg de PZC op Twitter: twitter.com/pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26