oud-collega's 19 Herdenking in teken van veiligheid Skip bezorgt fans 'Skippevel' dinsdag 2 februari 2010 Piet Lampert: 'Jaren denk je er niet over. Maar nu ik ouder word, komen herinnerin gen aan die week op Noord-Beveland weer boven. Wat we daar als soldaten hebben beleefd, heeft erg veel indruk gemaakt.' w Dienstplichtig soldaat Lampert stuurt van uit het rampgebied een ansichtkaart van de Voorstraat in Colijnsplaat. 'Hartelijke Groeten, Alles goed', schrijft hij aan het thuisfront in Biggekerke. door Piet Kleemans De Torendijk in Kortgene waar Lampert en de andere militairen op 2 februari 1953 aan land werden gezet. foto archief Watersnoodmuseum OUWERKERK - Dat nooit weer! Dat was het credo na de watersnood ramp van 1953. Veiligheid voor de toekomst is het doel waar de kers verse Deltacommissaris Wim Kuij- ken zich op richt. Zijn eerste werk dag ging van start met de herden king van de watersnoodramp van 1953 bij het watersnood museum in Ouwerkerk. De deltacommisaris wil eerst en vooral nieuwe normen voor de vei ligheid van Nederland opstellen. Dat moet wat hem betreft in 2011 gaan gebeuren. Daarna dient de hand aan de ploeg te worden gesla gen. „En moeten we duidelijk af spraken maken over alles wat er nog moet gebeuren." Dat is ook wat commissaris van de koningin in Zeeland Karla Peijs voor ogen staat. „Het is goed dat we de slachtoffers van deze ramp blijven herdenken, dat we dit mu seum hebben, dat we het monu ment van Gust Romijn hebben. We weten dankzij de studies over de gevolgen van de klimaatveran dering en zeespiegelrijzing, dat we niet achterover kunnen leunen." Natuurlijk was het schrikken, weet Peijs. „Onze trots, de Deltawerken, zouden al binnen enkele decennia onvoldoende veilig zijn. We wer ken aan het realiseren van een nieuwe delta. Een delta waarin het water geen tegenstander maat een bondgenoot is. Een delta waarin we leren meebewegen met natuur lijke processen, waarin de samen werken met water." Technisch, bestuurlijk en ecolo gisch heeft Nederland veel geleerd van de ergste natuurramp in de vo rige eeuw. „Die kennis bundelen we nu om te anticiperen op een klimaatrobuuste toekomst. Laten we die uitdaging voortvarend in goede samenwerking oppakken om te voorkomen dat gebeurt wat zovelen in Zeeland in die koude nacht het leven heeft gekost." door Claudia Sondervan GOES - Drie keer dong Skip Gys (9) uit Goes naar een finaleplaats bij het songfestival Kinderen voor Kinderen. De eerste keer bleef het bij de voorronde, de tweede keer, vorig jaar, drong hij door tot de provinciale finale en ditmaal lukte het: Skip is de Zeeuwse inzending voor de landelijke finale, zaterdag 27 maart in Utrecht. „Ik wist niet dat ik kon winnen, maar er waren wel drie moeders die zeiden dat ze 'Skippevel' van me kregen", vertelt Skip. „Nou ga jij die bus huren, hé mam? Je hebt het beloofd!", roept hij naar moeder Yoland van der Peijl. Afgaand op het aantal fans dat zaterdag meewilde naar de Zeeuwse finale in Terneuzen, 'wel zestig', kan het best eens druk wor den in muziekcentrum Vreden- burg. „Mijn stem is het laatste jaar enorm vooruit gegaan", verklaart Skip zijn succes. „Mijn stem is vas ter geworden. Ik kan beter toon houden." Hij zou heel graag in een musical spelen. Skip en zijn broer Maxim zijn al eens gevraagd voor de audities voor de musical Ciske de Rat, door Joop van den Ende Producties, 't Is niets geworden - Maxim was te lang en Skip bleek het 'type' niet wat ze zochten. Maar een musical, „Dat lijkt me echt gewoon een droom!", lacht Skip. Zijn eigen muzieksmaak ligt bij de grote bands van het moment: Blof, Kane, Racoon, Coldplay. En bij Ralf, de winnaar van het Junior Eurovisiesongfestival 2009 met zijn zelfgeschreven lied Click Clack. Skip moest een liedje kie zen uit het repertoire dat de orga nisatie van Kinderen voor Kinde ren samenstelde. Skip koos uiteindelijk voor 'Uit lo geren', over een jongen die, on wennig voor de tramgeluiden en neonreclames, voor een nachtje naar zijn tante in de grote stad gaat. 'Zou het in de grote stad/nou nooit echt donker zijn', zingt Skip met zijn heldere sopraan. Uit het leven gegrepen, want dat kent Skip wel, bij tante Dree aan het Mercatorplein in Amsterdam. Die tante was zaterdag per trein en bus afgereisd naar Terneuzen voor zijn optreden. Wat hij op de finale mag zingen, hoort hij begin maart. Het straatarme HAITI is getroffen door een hevige AARDBEVING. Duizenden SLACHTOFFERS zijn te betreuren. OVERLEVENDEN hebben water, medische zorg, eten en NOODOPVANG hard nodig. HELP ONS HELPEN. Steun onze noodhulpactie en stort uw gift o.v.v. 'aardbeving Haiti'. pta™gTo8|idmmet i^WoOrd ZOA CS Tear. Dorcas en T1" Daad Red een Kind. www woordendaad.nl giro 733, Gorinthem www.zoa.nl giro 550, Apeldoorn Een vliegtuig dropt op het voetbalveld brood en noodrantsoen voor de soldaten in Colijnsplaat. foto archief Watersnoodmuseum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 21