i8l zeeland Soldaat tijdens Ramp zoekt Vlissingse politici blijven niet plakken 195-jarig Middelburgs Muziekkorps speelt Kastanje door ziekte geveld Fancy fair voor Haïti op De Wilgenhof Valentijnsconcert voor Haïti WATERSNOODRAMP Geen heldendaden, wel een bijzondere tijd. De oorkonde en de ster die oud-militair Piet Lampert 50 jaar na de ramp kreeg, zetten hem aan tot zijn zoektocht naar oude dienstmaten. dinsdag 2 februari 2010 MIDDELBURG - Hij was al ziek en nu is hij definitief geveld. Een kastanje op de Vismarkt is gisteren door medewerkers van de gemeente Middelburg neergehaald, 's Ochtends rond half negen zetten ze de zaag in de zieke boom, tegen drie uur in de middag werd hij omver getrokken. Tijdens de werkzaamheden was het verkeer in de Sint Janstraat gestremd. In Middel burg is ongeveer de helft van de 230 kastanjes ziek, maar de gemeente is erin geslaagd de kastanjeziekte tot staan te brengen. foto Izaak Verkeste door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Voor wie dacht dat GroenLinks de verkiezingsposters van D66 had verwijderd en dat de SP die van de PvdA in het gras had gesmeten: dat is niet zo. De gemeente Vlissingen heeft ge woon de verkeerde borden gekre gen: betonplexplaten die in de fa briek geolied zijn, en daarop blij ven de posters natuurlijk niet plak- MIDDELBURG Op basisschool De Wilgenhof aan de Torenhofstraat te Middelburg wordt morgen een fancy fair voor het goede doel gehouden. De opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de aardbevings ramp in Haïti. Bewoners van Dau- wendaele, de Mortiere en Zuid zijn morgen van 15.00 tot 17.00 uur wel kom op de fancy fair. ken. Het weer hielp ook niet mee. Door de kou bleef de lijm niet zit ten en door sporadische sneeuw vlokken lieten de posters direct los. En dus heeft menig Vlissinger dit weekend al een aspirant-raads lid voorbij zien waaien. De borden zijn inmiddels verbe terd. De gemeente heeft er door Lété hardboard platen op laten nie ten. Politici kunnen hun portret ten weer voor de dag toveren. MIDDELBURG Het vocaal kwartet Syrinx houdt sa men met andere klassieke musici op zondag 14 februari in de Koor kerk in Middelburg een benefiet concert met de titel 'Hart voor Haï ti', aanvang 15.00 uur. De opbrengst van het concert komt geheel ten goede aan hulp voor Haï ti. Ook het geld dat voor de drank jes betaald wordt, gaat naar Haïti. door Selma Osman "T" arenlang waren de gebeurte- I nissen rond de ramp van 19.53 I voor Piet Lampert (78) uit Big- I gekerke niet meer dan een sla- pende herinnering. Maar met het klimmen der jaren, groeit het verlangen om zijn geheugen aan te vullen. Hij zou graag in contact ko men met andere soldaten uit het groepje waarmee hij de eerste da gen na de ramp hulp ging verle nen op Noord-Beveland. „Althans dat dachten we, dat we hulp gingen verlenen", blikt Lam pert terug. Hij weet nog hoe de mi litairen in de Generaal Majoor Berghuiskazerne in Middelburg twee katoenen dekentjes de man kregen en wat stenguns met muni tie. „Ik dacht: Wat moeten we daar nou mee, we gaan toch men sen redden?" Eigenlijk is het puur toeval dat de 21-jarige soldaat tijdens de ramp nacht op verlof is. Hij is nog maar pas gelegerd in Roermond, maar krijgt toestemming om naar een feestje bij zijn verloofde op Koude- kerke te gaan. Die zaterdagavond slaapt hij niet thuis. „Op de terug weg was het zulk bar weer dat mijn schoonmoeder mij niet al leen naar huis wilde laten lopen. We liepen met zijn vieren of vij ven aan de arm, zo hard stormde het", herinnert hij zich 57 jaar la ter nog. 's Ochtends vroeg klinkt op de ra dio het bevel dat alle militairen zich bij de dichtstbijzijnde kazer ne moet melden. Urenlang schept Lampert zandzakken bij Ramme- kens. Na een paar uur slaap wordt hij ingedeeld in een groepje dat naar Noord-Beveland gaat. Wat de mannen daar zien, maakt diepe indruk. Lampert pakt een fo to van de Torendijk in Kortgene die net na de overstroming is ge maakt. „Toen wij daar aan land kwamen, knipperden we met on ze ogen. En het werd stil. Ik zag nog een paar ligusters in de grond staan en een damhekje, verder was alles weggespoeld. Dat beeld vergeet ik van mijn leven niet." Die hele tweede februaridag lopen ze onder leiding van een ser geant-majoor kris-kras over Noord-Beveland. „Het was al don ker toen we in Colijnsplaat aan kwamen. In de lagere school in de- Voorstraat liggen zes pakjes stro klaar. „Dat hebben we uitgestrooid en toen zijn we gaan slapen." Lam pert kruipt samen met Jos Ge- schiere onder drie dekens. Voor wat extra warmte gooien ze hun jassen daar overheen. De groep zal zo'n achttien tot twintig man groot zijn geweest, schat Lampert. Namen kent hij niet: het peloton bestaat immers uit allerlei gestrande militairen. Zijn 'slapie' Geschiere leeft niet meer. Verder weet hij nog dat hij met iemand van Domburg pa trouilles liep en dat er een 'in- do-man' bij was uit Middelburg. „Die was erg stil. Aan zijn em bleem kon je zien dat hij in Korea was geweest." De week op Noord-Beveland maakt diepe indruk. „Ons werk was patrouille lopen van Colijn naar Kats en terug. Onderweg moesten we kijken wat er aange spoeld was. Ik heb zelf gelukkig nooit mensen naar boven moeten trekken. Mijn collega's wel. Zij von den een meisje van een jaar of vijf in nachtjapon." De militairen zien er ook op toe dat plunderaars geen kans krijgen. „Als ze zouden weg lopen, moesten we schieten weet Lampert nog. „Maar ik was niet van plan om iemand daar de dood in te jagen." Colijnsplaat is als door een wonder gespaard gebleven. De legende heeft Lampert altijd gefascineerd. Als dorpsbewo ners het in de rampnacht bijna niet meer redden om met hun li chaamskracht de vloedplanken te gen te houden, werpen de golven recht voor de coupure een schip op de kade. Zelf wordt de boerenzoon in fe bruari '53 vooral getroffen door de aanblik van verdronken paarden, koeien, geiten, schapen en var kens. Veel contact met de plaatselij ke bevolking is er niet. Voor de MIDDELBURC - Het Middelburgs Muziekkorps geeft komende zater dag 6 februari een concert in de Zeeuwse Concertzaal. Het concert, dat in het teken staat van het 195-jarig bestaan, begint om 20.00 uur. Het Middelburgs Muziek Korps werd op 27 februari 1815 opgericht als muziekkorps van de schutterij. Het eerste concert gaf het korps op 4 juni 1815 onder leiding van kapel meester R. Falstré ter gelegenheid van de beëdiging van officieren van de schutterij. Het voortbestaan van het Middel burgs Muziekkorps hing tot twee maal toe aan een zijden draadje. hongerige soldaten worden pakket ten met voedsel gedropt. Het vlieg tuig vliegt zo laag over het voetbal veld dat Lampert het tijdens het vlaggen op een lopen zet. „Toen ik die korven op mijn hoofd af zag komen, dacht ik: 'Ik ben weg'." Jaren heeft hij niet meer aan de na dagen van de watersnood gedacht. Maar sinds de vijftigjarige herden king in 2003 gaan zijn gedachten- steeds vaker terug. Hij bespeurt ga ten in zijn verhaal. Daarom wil hij een reünie organiseren met de dienstplichtigen die samen met hem in Colijnsplaat waren. „Ik wil weten hoe die mannen die tijd hebben beleefd en hoe zij hun er varingen verwerken." Wie zich wi! aanmelden voor de reü nie kan contact opnemen met 0118-551982 of mailen naar lampertsr@zeelandnet.nl Dienstplichtig soldaat Piet Lampert in 1953. in 1857 en 1907 werd het bijna op geheven. In de loop van bijna twee eeuwen heeft het Middelburgse Muziek korps heel wat dirigenten gekend. De bekendste is zonder twijfel diri gent en componist Jan Morks. Hij was van 1891 tot 1925 dirigent van het muziekkorps. Sinds 2007 is Ri chard Vrijhoef dirigent, de 24e sinds de oprichting. Het korps heeft twee blokfluitgroe- pen, een jeugdafdeling en een har monie. Alle onderdelen van het korps zullen zaterdag spelen en er zal oude en nieuwe muziek te ho ren zijn. www.middelburgsmuziekkorps.nl MEEST CELEZEN 1. CDA wil aparte bus naar ROC 2. Auto vernield bij eenzijdig ongeval 3. Protest stadsraad over terrassen AMATOO Volg de voorbereidingen van Wendy van den Hurk op haar reis naar Indo nesië op www.pzc.nl/amatoo. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 20