leeiafwi PZC 'Fouilleren levert weinig vuurwapens op' Zes vergeten slachtoffers van de Watersnoodramp ontdekt WALCHEREN m 18 en 19 17 24 MIDDENGEBIED Preventief fouilleren heeft wel effect als duidelijk signaal naar doelgroep en inwoners Nog nooit was een brand zo leuk Hooiikoorts met Smout en Dan Musk almanak Gefluit Dinsdag 2 februari 2010 Piet Lampert, soldaat tijdens de Ramp, - zoekt lotgenoten Erik Wille is een soort van zingend museum Tip? walcheren@pzc.nl door Emile Calon VLISSINGEN - Acties met preventief fouilleren hebben nauwelijks ef fect op het illegaal vuurwapenbe zit. Dat stelt onderzoekster Moni- qöe Bruinsma van de Universiteit van Tilburg. Zij heeft meerdere grote onderzoeken gedaan naar il legaal wapenbezit. Als signaal richting de samenle ving hebben ze volgens de cultuur wetenschapper echter wel degelijk effect. „De overheid laat aan de in woners zien dat het dragen en ge bruiken van vuurwapens niet wordt getolereerd." Burgemeester Wim Dijkstra van Vlissingen overweegt in delen van het Middengebied preventief te la ten fouilleren. Aanleiding is de schietpartij van vorig weekeinde in de Bloemenlaan. Hij wacht nu op een analyse van het incident. Bruinsma zegt dat bij preventief fouilleren meestal maar weinig vuurwapens worden gevonden. Volgens haar gaan de bezitters van vuurwapens namelijk zelden tot nooit zomaar met hun pistool of revolver de straat op. „De vuurwa pens liggen thuis op of in het nachtkastje of in het dashboard kastje van de auto. Die wapens worden alleen opgehaald als ze no dig zijn." Ze wijst er ook op dat maar weinig mensen daadwerke lijk in het bezit zijn van een vuur wapen. „Zulke wapens zijn veel minder gewoon dan messen." Als burgemeester Dijkstra echt wat wil doen aan het terugdringen van het vuurwapenbezit is het vol gens haar beter om gericht te laten rechercheren door de politie. „Ge richte huiszoekingen bij verdach ten leveren veel meer op." Als psychologisch signaal kan het toestaan van preventief fouilleren wel werken, vervolgt Bruinsma. Maar dan moet de politie wel daad werkelijk en zichtbaar actief zijn werk doen. Dan ziet de doelgroep dat de overheid vuurwapenbezit niet pikt en zien 'gewone' burgers dat de overheid wat doet om hun wijk veiliger te maken. Ze vindt ook dat Dijkstra voor het preventief fouilleren goed de con text moet nagaan van de schietinci denten. „Wie zijn betrokken, wat is het criminele profiel, welk con flict werd beslecht, hoe gaat het nu en is er kans op escalatie." VLISSINGEN - Hoe nep kan een brand zijn? De brand, gistermiddag in een huis aan de Sotte- gemstraat in Vlissingen, was niet eens alleen door de brandweer zelf aangestoken om eens goed te kunnen oefenen; het was vooral be doeld zodat de filmploeg van Drager een be drijfsfilm kon maken over de veiligheidspro ducten van de Duitse fabrikant. Dus moest ie dereen aan de kant en lagen er meer camera kabels dan brandslangen. Ach, de huizen aan oneven zijde gaan over een maand of twee toch tegen de vlakte en de Walcherse brand weerlieden hadden eens een realistische oe fenlocatie. Dat ze daar schik in hadden, bleek. Zwaaiend stonden ze voor het raam, toen de gordijntjes nog niet waren weggesmeuld. Lo co-burgemeester Frans Prins maakte van de gelegenheid gebruik door de vlammen met zijn mobieltje vast te leggen. Nog nooit was een brand zo leuk. foto Ruben Oreel OUWERKERK Naar aanleiding van een oproep zijn zes vergeten slachtoffers van de Ramp van 1953 bekend gewor den. Daarmee komt het totaal aan tal slachtoffers op 1842. Het gaat om een 74-jarige vrouw uit Heiningen, een 70-jarige man uit Middelharnis, een (geestelijk en lichamelijk gehandicapte) 34-jarige man uit Sommelsdijk, een 101-jari- ge man uit Oude-Tonge, een 68-jari- ge vrouw uit Heijningen en een 21-jarige dienstplichtig militair uit Vierpolder. Het onderzoek loopt nog. Wie meer informatie heeft over slacht offers van de Ramp wordt ver zocht dit door te geven aan Arie Kuijvenhoven (010-4601908). pagina 18 en 19: Soldaat tijdens de Ramp zoekt collega's van toen DOMBURG In café Tramzicht in Domburg wordt vrijdag 5 februari de derde voorronde van Hooiikoorts gehou den. Vanaf 20.00 uur treden Annop Catsman, Bente Alice, Zaniac, Dan Musk en Smout op. Hooiikoorts is een podiumproject van de jongerenraad van de ge meente Veere en wordt voorname lijk georganiseerd door jongeren. Beginnende bands kunnen tijdens deze avonden podiumervaring op doen. Tip? redactie@pzc.nl De Vlissingse had al lange tijd last van een irritant soort gefluit en ge suis in haar oor. Tot driemaal toe be zocht ze een huisarts in de hoop dat hij haar kon helpen. Telkens hoorde ze, tussen het gefluit en gesuis door, dat medici daar niets aan kunnen doen. Zonder enig onder zoek vertelden ze dat ze er maar mee moest leren leven. Na heel lang aandringen was de laatste huisarts bereid om haar een verwijsbriefje voor een specialist te geven. Hij verzekerde haar echter dat ook die man haar niet zou kun nen helpen. Dat viel echter toch iets anders uit. De specialist pakte namelijk zijn oor kijker, zag dat er diep in haar ge hoorgang een smerige prop zat, ver wijderde die waarna de Vlissingse fluitend het ziekenhuis verliet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19