geld werk 113 rug doet slachtoffers goed 'C Jr_ PZC 'We waren een gelukkig gezin' Elastische Roeitrainer :X dinsdag 2 februari 2010 aissière overvallen op tankstation'. 'Onenig heid draait uit op schietpartij met ge wonde'. 'Meisje (15) verkracht'. Achter de dagelijkse politieberich ten schuilt een wereld van leed. Leed van slachtoffers die zijn ge confronteerd met een situatie waar ze niet om hebben gevraagd, maar nog wel lange tijd de wrange vruchten van plukken. Wat bij voorbeeld als de caissière niet meer alleen achter de kassa durft te zitten? Of als het slachtoffer van de schietpartij gedeeltelijk arbeids ongeschikt wordt? Slachtoffers van geweld kunnen via de rechtbank vragen om scha devergoeding. De rechter kan de dader veroordelen tot het betalen daarvan, maar als er geen geld is, trekt het slachtoffer aan het kort ste eind. „Van een kale kip kun je niet plukken", zegt Guido Zuur, di recteur van het Schadefonds Ge weldsmisdrijven. „Bovendien is de dader niet altijd bekend." Slachtoffers hebben vaak acuut hulp nodig. Als de caissière naar een psycholoog moet, is het fijn als zij de kosten daarvan kan op brengen. Om deze mensen.niet in de kou te laten staan, richtte de overheid het Schadefonds Ge weldsmisdrijven op. Het fonds keerde in 2008 12,5 miljoen euro uit, in 2009 was dat 13,5 miljoen. Het Schadefonds Geweldsmisdrij ven is bij het grote publiek relatief onbekend. Van de 35.000 slachtof fers van geweldsmisdrijven die mo gelijk voor een tegemoetkoming in aanmerking komen, dient naar Wina Tjong Ki m Sang verloor haar zoon door een geweldsmis drijf Haar Stichting Aandacht Doet Spreken pleit voor gratis ju ridische steun voor slachtoffers. „We waren een heel gelukkig ge zin, maar opeens stond ons leven op zijn kop. Ik was kapot van ver driet, maar moest overal zelf ach teraan." Ze kreeg een vergoeding van het Schadefonds Geweldsmis drijven als bijdrage aan de uit- schatting slechts 20 procent een aanvraag in voor een eenmalige uitkerihg. De meeste slachtoffers komen bij het Schadefonds terecht nadat de politie of Slachtofferhulp Nederland hen heeft verwezen. „Het Schadefonds is opgericht in 1976", vertelt Zuur. „In die jaren begon het door te dringen dat slachtoffers in vergelijking met da ders vaak in de kou stonden. Er was in die tijd ook nog helemaal geen landelijke organisatie voor slachtofferhulp. Vanuit de TXveede Kamer kwam toen het verzoek iets voor slachtoffers te doen." Terwijl Slachtofferhulp Nederland slachtoffers helpt met praktische raad en daad, biedt het Schade fonds Geweldsmisdrijven finan ciële hulp. Slachtoffers kunnen tot drie jaar na het misdrijf een tege moetkoming vragen. Komt een aanvraag nog later binnen, dan wordt daar 'soepel' mee omge- vaart van haar zoon. „Ik kwam toevallig achter het bestaan van het fonds via een nichtje dat bij Slachtofferhulp werkt" De tege moetkoming dekte lang niet alle kosten. Haar man had een eigen zaak en kon een tijd lang niet werken, „Het is een doekje voor het bloaden, maar het is toch goed dat het er is." De rechter ver oordeelde de dader tot betaling van een schadevergoeding. „De moordenaar van mijn zoon be taalt maandelijks een bedrag. Dat moet hij nog tachtig jaar doen. Eerst wilde ik niet elke maand ge confronteerd worden met ver driet. Op advies van anderen heb ik het toch gedaan. Volgens hen was het niet verkeerd als de da der elke maand met zijn neus op de feiten wordt gedrukt" Zie voor meer informatie: www.aandachtdoetspreken.nl sprongen. Dat is niet voor niets. „Aan geldzaken denken slachtof fers vaak de eerste tijd niet", weet Zuur. „Mensen zijn bezig met het misdrijf met zichzelf en met de da der. Het is heel goed mogelijk dat ze pas na maanden beseffen dat ze kosten vergoed kunnen krijgen." Slachtoffers kunnen een tegemoet koming vragen voor geleden mate riële of immateriële schade. Het letsel moet wel ernstig zijn. „Het is niet zo dat je een tegemoetkoming krijgt voor een blauwe plek." Zuur benadrukt dat het om tegemoetko ming in kosten gaat. „Het fonds heeft niet de pretentie alle schade van slachtoffers te vergoeden." Bij materiële schade gaat het om schade die het slachtoffer lijdt als gevolg van het bij het misdrijf op gelopen letsel. Dat zijn bijvoor beeld medische kosten, huishoude lijke hulp of arbeidsongeschikt heid. Ook nabestaanden van het slachtoffer kunnen in sommige ge vallen een tegemoetkoming krij gen, bijvoorbeeld voor de kosten van een begrafenis. Voor materiële schade betaalt het schadefonds maximaal 22.700 euro. Een fiks be drag. „Maar eigenlijk nog niets als je de rest van je leven niet meer kunt werken", aldus Zuur, Het Schadefonds geeft ook tege moetkomingen voor immateriële kosten. Dat is het zogenoemde smartengeld: een vergoeding voor het verlies van levensvreugde of voor de pijn en het verdriet die het gevolg zijn van het opgelopen letstel. De hoogte van het bedrag wordt bepaald via een letsellij st met acht categorieën en kan op lopen tot 9.100 euro. Medewerkers van het Schadefonds beoordelen een aanvraag en ne men een beslissing. Wordt de gele den schade via een andere weg ver goed, dan vergoedt het fonds de kosten niet of moet de tegemoetko ming worden terugbetaald. De da der is in principe de eerste om de schade te vergoeden, het Schade fonds is een vangnet. Het Schade fonds werkt daarom nauw samen met het Centraal Justitieel Incasso bureau (CJIB). Als blijkt dat de da der alsnog een vergoeding betaalt, u vraagt het Schadefonds de betaal de tegemoetkoming terug. Driekwart van de mensen die een aanvraag doen, krijgt daadwerke lijk een uitkering. In 2008 waren dat er 4.500. De meeste uitkerin gen gingen naar slachtoffers van mishandeling en van diefstal met geweldpleging. Slachtoffers van ze denmisdrijven komen daarna. Hoewel de medewerkers van het Schadefonds de slachtoffers bijna nooit persoonlijk zien en hun ge gevens alleen kennen via het dos- 4 sier, krijgen ze wel reacties van de slachtoffers. „De meeste mensen zijn tevreden over de afhandeling en zijn blij dat het Schadefonds er is", stelt Zuur. „Zij voelen zich als slachtoffer erkend. Mensen die een geweldsmisdrijf meemaken, zijn de eerste tijd vooral bezig met hun gevoelens en het regelen van allerlei dingen. Dat de overheid dan financieel iets voor ze doet, zien ze als een steuntje in de rug v en als een erkenning. Dat geldt vooral voor slachtoffers van zeden misdrijven. Die zijn er nog lang psychisch mee bezig." www.schadefonds.nl reageren? geld@wegener.nl Wanneer uitkering? Geen uitkering Het slachtoffer van een geweldsmisdrijf kan in aanmerking komen voor een eenmalige uitkering uit het Schadefonds Geweldsmisdrijven als: sprake is van een opzettelijk gepleegd geweldsmisdrijf, gepleegd in Nederland. het slachtoffer hierdoor ernstig lichamelijk en/of geestelijk letsel heeft opgelopen. het slachtoffer niet (mede)schuldig is. het slachtoffer de schade niet op een andere manier vergoed kan krijgen. Bijna alle EU-lidstaten hebben een Schadefonds. Wordt iemand in het buitenland slachtoffer van een geweldsmisdrijf, dan kan hij via het Nederlandse Schadefonds Geweldsmisdrijven een uitkering bij een schadefonds in het betref fende land aanvragen. In 2008 gebeurde dit twaalf keer. De portemonnee van een 77-jarige dame wordt gestolen uit haar boodschappenkar. De aanvraag is afgewezen omdat geen geweld tegen de vrouw werd gebruikt. Een man gaat naar een dealer voor cocaïne. Er ontstaat een woordenwisseling. De man slaat de dealer en wordt vervol gens in elkaar geslagen door enkele handlangers van de dealer. De aanvraag is afgewezen omdat de man zich in een situatie heeft gebracht waarvan hij kon weten dat geweld tegen hem zou worden gebruikt. Ook is hij zelf begonnen. Wel uitkering Een 14-jarig meisje wordt via internet benaderd door een man. Hij spreekt met haar af, neemt haar mee naar zijn wo ning en verkracht haar. Het meisje krijgt 4.150 euro voor immateriële schade en 3.285 euro voor materiële schade. De eigenaresse van een juwelierszaak wordt gedwongen de deur van haar winkel te openen, geslagen en daarna in een kelder opgesloten. Zij ontvangt 25.450 euro, waarvan 2.750 voor immateriële schade en 22.700 voor materiële schade, waaronder tandartskosten. ■■wwi'nw— GEZONDHEIDSWINKEL Een complete workout! Met een roeimachine traint en versterkt u de spieren in het hele lichaam! Het is minder belastend voor de gewrichten en u verbrandt ook nog eens 400 calorieën per half uur! Een complete workout! Incl. digitale computer met scanfunctie, tijdsaan duiding, aantal roeibewegingen en calorieverbruik. Elastisch weerstandsysteem en comfortabele zitting op rolsysteem. Lichtgewicht Eenvoudig zelf te monteren Maximale gewichtsbelasting tot 120kg Normale prijs €120,- Lezersprijs 109,- www.pzc.nl/gezondheidswinkel BON ELASTISCHE ROEITRAINER Hierbij bestel ik(aantal) x de Elastische Roeitrainer a 109,-* (52216) exclusief verzendkosten van 4,50. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice:. 0900 - 2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail door te geven. OM Ov GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Wegener Gezondheidswinkel om eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING Stuur de volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Wegener Gezondheidswinkel, Antwoordnummer 52001,3502 VB Utrecht. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Op alle informatie di Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13