Een steuntje in de De Wajong-uitkering 121 geld werk AOW ZVW i dinsdag 2 februari 2010 door Ingrid Merks I Ontevreden over spaarrente? Koop zegeltjes bij de super De rente is momenteel zo laag dat het nauwelijks loont te sparen. Z24 heeft echter een aardige tip: koop zegels bij de supermarkt. Van zeven onderzochte super marktketens biedt Plus volgens Z24 de meeste rente (50 procent). Wie voor 4 euro zegels spaart, krijgt 6 euro in contanten. Vomar, Nettorama en Jumbo geven voor hun koopzegels niet meer dan 4 procent rente. Werknemers moeten weer trots zijn op hun bedrijf Volgens Management Team zijn werknemers minder loyaal aan hun werkgever omdat ze niet trots zijn op hun bedrijf. Daar door wisselen ze vaak van baan. Door niet alleen de chef verant woordelijkheid te geven, betrek je andere werknemers meer bij het bedrijf. „Met ijzeren hand rege ren, is de doodsteek voor motiva tie en jaagt werknemers de tent uit", aldus een personeelschef. Financiële adviseurs willen hun imago verbeteren De Stichting Persoonlijke Finan ciën en de adviesorganisatie FDC hebben de stichting Duurzame Fi nanciën opgericht. De eerste actie is de Maand van de Financiën in maart. De Maand van de Finan ciën moet de consument bewus ter leren omgaan met zijn finan ciën. Met de Maand van de Finan ciën wil de financiële advies branche zijn imago onder consu menten verbeteren. Geen gedoe meer met de koffiepunten van DE Wie geen zin meer heeft om jaren Douwe Egbertspunten te sparen voor één kopje en schotel, kan bin nenkort via internet sneller spa ren. Douwe Egberts introduceert binnenkort internetsparen. De ze gels blijven gewoon bestaan, even als het online bewkren van die punten. Wie wil weten hoe dat snelle internetsparen werkt, kan halverwege de maand terecht op: www.koffieenkado.nl Tussenpersoon verzekeraars laat klanten extra betalen Er is een nieuwe truc van tussen personen van verzekeraars om hun dalende inkomsten aan te vullen. Klanten moeten voor hun verzekering ineens een abonne mentsgeld van 10 tot 15 euro per maand betalen voor het beheer van de verzekering. Twintig grote re kantoren zouden de methode al gebruiken en de verwachting is dat dit aantal de komende jaren vervijfvoudigt. De Wet Arbeidsonge- schiktheidsvoorzienïg Jonggehandicapten: dat is de Wajong. Deze wet is bedoeld voor alle jongeren én studenten die gehandicapt zijn of worden. Het is een minimum uitkering, maar geen verzekering. De kosten worden uit de algeme ne middelen betaald. Het uit gangspunt in deze wet is wat de doelgroep nog wél kan. Jongeren met een beperking moeten in principe werken of leren. Daar naast kan de Wajong een aanvul ling zijn. Een jonggehandicapte is iemand die op 17-jarige leeftijd al gehandi capt is. Ook op latere leeftijd kun je nog in aanmerking komen voor een Wajong-uitkering. In de vol gende zaak gaat het over iemand van 23 jaar, die studeert aan een universiteit en dan arbeidsonge schikt wordt. Freek Koning is 21 jaar als hij last krijgt van ernstige stemmingswis selingen. Op dat moment stu deert hij rechten aan de universi teit in Nijmegen en zit in zijn tweede studiejaar. Het volgen van colleges gaat steeds moeilijker. Freek hoort stemmen en wordt extreem angstig. Hij woont op ka mers in Nijmegen, maar die ka mer wordt na verloop van tijd op gezegd omdat hij altijd thuis is. Zijn ouders nemen hem weer op in hun huis en gaan met hun zoon langs tal van specialisten. Freek is ook bij zijn ouders niet meer te handhaven, zo erg zijn de dwangneuroses en waanbeelden die bij hem spelen. In overleg met zijn artsen wordt Freek opgeno men in een inrichting. Zijn ouders, die tot dat moment alles hebben betaald, gaan zich nu oriënteren op de financiële situa tie van Freek. Aangezien Freek niet het aantal benodigde studie punten heeft gehaald, stopt zijn studiefinanciering. Hij heeft nooit gewerkt en komt daarom ook niet in aanmerking voor een ziekte wetuitkering. Werkloosheid is hier al helemaal niet aan de orde, want in deze toestand is Freek ook niet geschikt voor de arbeids markt. De diagnose schizofrenie wordt gesteld door het behandel team van Freek. Met deze uitslag en zijn opname in een kliniek wordt bij het UWV een Wajong- uitkering aangevraagd. Voor studenten geldt een mel dingsplicht van dertien weken na dat zij arbeidsongeschikt worden. De aanvraag moet uiterlijk bin nen negen maanden na aanvang van de arbeidsongeschiktheid bij het UWV binnen zijn. Het UWV kan dan voor het einde van de 52e week een beslissing over toeken ning van de uitkering geven. Freek is ziek geworden in 2008. Zijn eerste ziektedag was 25 okto ber 2008. Hij heeft een wachttijd tot 25 oktober 2009. Deze wacht tijd is wettelijk en moet iedereen volmaken. Freek heeft nog een Wajong-uitkering op grond van de oude regelgeving toegekend ge kregen. Vanaf 1 januari 2010 wij zigt de Wajong-regeling en wordt er eerst gekeken-wat jonggehandi capten nog wel kunnen. Daar gaat het UWV dan mee aan de slag. Of deze verandering een verbetering is, moet de tijd uitwijzen. Vaak is het echter een verschraling van een wet. Het blijft van wezenlijk belang te weten dat er naast een regeling voor gehandicapten die al voor hun 17e jaar gehandicapt zijn, ook een regeling is voor jonge men sen die uitvallen tijdens een perio de in hun leven, hun studietijd, waarin nog geen rechten zijn op gebouwd in het kader van sociale werknemersverzekeringen. Ingrid Merks heeft een adviesbureau op het gebied van sociale zekerheid. Wie slachtoffer wordt van een geweldsmisdrijf] kan terecht bij het Schadefonds Geweldsmisdrij ven, dat slachtoffers tegemoet komt in de kosten met een eenmalige uitkering. door Moniek Husken illustratie Jos Diender

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12