consument 139 Blu-ravdisc 1 moet haast maken liigïiiiiii maandag 1 februari 2010 WHIPS De prijzen van films op dvd-opvolger Blu-raydisc dalen en de Blu-rayspelers krijgen steeds meer onlinefuncties. Maar internet maakt het jonge schijfformaat mogelijk al snel overbodig. door Tonie van Ringelestijn De BDP9500 van Philips heeft een nieuwe chip voor een betere videoverwerking gekregen. Hij kost circa 500 euro. Sony's Blu-rayspeler N460 biedt ook toegang tot meer dan twin tig onlinevideobronnen. foto's GPD Dit jaar krijgen Blu-rayschijfjes ook een thuiskopie-optie. Een Blu-rayapparaat moet dan eerst verbinding maken met de internet server van een filmmaatschappij. Ook moet het apparaat een harde schijf of ander opslag medium hebben om de kopie te kunnen be waren. De meeste Blu-rayspelers beschikken overigens al over een internetverbinding, via netwerkkabel of WiFi. Veel Blu-rayfilms ge ven via de functie BD-Live in de spelers toe gang tot bonusmateriaal, zoals extra filmfrag menten, interviews en foto's. Kopers van de Blu-ray van Harry Potter and the Half-Blood Prince konden vorige maand via BD-Live bijvoorbeeld vragen stellen aan een van de acteurs. Ook konden ze via BD-Live in een venstertje in een bovenhoek tijdens de film commentaar leveren en dat doorsturen aan bekenden. Veel fabrikanten van Blu-rayspelers, zoals Samsung, LG en Sony, gebruiken de internet verbinding ook voor het afspelen van You- tube-filmpjes. Sony's nieuwste speler N460 biedt zelfs toegang tot twintig onlinevideobron nen. Blu-rayspelers ondersteu nen ook steeds vaker het afspelen van videomateriaal vanaf usb-sticks, geheugenkaartjes en camcorders, zoals die van JVC en Panasonic. Op videogebied claimde Philips onlangs een verbeterde ruis- reductie. Zijn nieuwste Blu-rayspeler BDP9500 gebruikt hiervoor een nieuwe chip en toont vooral minder ruis en heldere kleu ren in schermgebieden met egale kleuren, zo als blauwe luchten. De BDP9500 is nog prij zig: 500 euro. Ruim een half miljoen Nederlandse huishou dens hebben volgens GfK Benelux nu al een Blu-rayspeler. Maar daaronder vallen ook ze ker 300.000 exemplaren van de Playstation 3, die ook een Blu-rayspeler heeft. PlayStations concurrent, de Xbox van Microsoft, slaat de Blu-raydisc echter over. Microsoft verhuurt sinds vorig jaar hd-films via de internetver binding in de Xbox 360. De gemiddelde inter- netsnelheden zijn nu goed genoeg voor strea- men of downloaden van films in de hoogste kwaliteit. Een schijfje als de Blu-raydisc is dan niet meer nodig. Binnen een paar jaar kan de Blu-raydisc dan ook de strijd verliezen van afspelen van films via internet. Het Blu-raykamp hoopt daarom dat nieuwe 3D-films snel aanslaan. Deze ver gen meer opslagruimte. De Blu-raydisc Asso ciation wil binnenkort afspraken maken, zo dat 3D-schijf]es straks ook met de huidige Blu-rayspelers af te spelen zijn. Niet voor niets ziet vooral Sony, fabrikant van de Playstation, veel heil in 3D. Maar het duurt vast niet lang voordat 3D-films ook via inter net goed uit te zenden zijn. Dan verdwijnen de doosjes met films definitief uit de kast. reageren? consument@wegener.nl I Blu-ray disc levert vijf keer scher per beeld dan een dvd en mooier geluid. Maar een dave rend succes is het nieuwe schijfFor- maat twee jaar na het verslaan van het rivaliserende hd-dvd nog niet. De oude dvd-speler speelt Blu-raydiscs niet af, er zijn nieuwe apparaten nodig. Die Blu-rayspelers waren in het begin nog duur en hadden de nodige kinderziekten. Bovendien moest het filmaanbod op Blu-ray nog op gang komen. Dat gaat nu snel. Momenteel zijn duizend filmtitels in Nederland te koop op Blu-ray disc. Wereldwijd groeit dat aantal over ruim twee jaar naar één miljoen, verwacht onder zoeksbureau GfK. Vorig jaar werden in Nederland weliswaar 300 procent meer Blu-rayspelers verkocht dan in 2008, maar losse Blu-rayspelers vor men nu nog maar 15 procent van alle ver kochte dvd-spelers. De elektronicabranche en filmstudio's hopen dat mensen met een platte hdtv ook films in de hoogste kwaliteit willen zien. „De kloof tussen huishoudens met een hdtv en huishoudens die kijken in hd-kwaliteit, is een grote kans voor Blu-ray", denkt Daniëlle Tamis van de stichting die Blu-ray in Nederland promoot. Ook daalt prijs van een Blu-rayfilm volgens GfK dit jaar snel: van nu gemiddeld 20 euro naar 16 euro eind dit jaar. Om het dvd-afscheid te vergemakkelijken, komen er ook combinatieschijfjes met aan de ene kant Blu-ray en aan de andere kant dvd. De eerste van deze flipperdiscs versche nen eerder deze maand in de Verenigde Sta ten. Het voordeel: hij werkt in alle appara ten, ook in dvd-spelers in de auto of slaapka mer. Wie nog geen Blu-rayspeler heeft, zit met zo'n flipperdisc alvast goed voor de toe komst. Maar de prijs bepaalt of de combi schijf een blijvertje wordt. Bewegingsbediening PS3 pas in najaar Sony brengt zijn bewegingsbedie ning voor de Playstation 3 pas dit najaar uit. De bewegingsgevoelige controller is uitgesteld omdat er eerst meer spellen mee moeten kunnen werken, aldus Sony. De nieuwe controller stond gepland voor dit voorjaar. De Nintendo Wii heeft al jaren succes met zijn bewegingsbediening. Ook Micro soft komt hier later dit jaar mee voor zijn Xbox 360. Dunne amoled-fotolijst van Samsung Samsungs 700Z is een van de dun ste fotolijstjes ter wereld dankzij zijn amoled-scherm. De 7 inch 700Z heeft 4 GB intern geheugen en beschikt over Bluetooth voor draadloze ontvangst van foto's. De fotolijst kan ook filmpjes to nen en heeft een kijkhoek van bijna 180 graden. Het amoled- scherm heeft een resolutie van 1024x600 pixels. De prijs is nog niet bekend. Bravia-televisie kan gezichten herkennen De nieuwe Bravia-televisie LX900 van Sony herkent gezichten via een nieuwe sensor. De geavanceer de televisie kan zo het kijkgedrag herkennen en programma's aan bevelen, het beeld dimmen als nie mand kijkt of zelfs een waarschu wing geven als bijvoorbeeld kin deren te dicht op het scherm zit ten. De televisie van Sony kan ook het geluid aanpassen aan de plek van de kijker. Sonim-mobieltje met onverwoestbaar scherm De XP3.2 Quest Pro-telefoon van Sonim heeft een onverwoestbaar scherm van kras- en drukbesten- dig glas. De robuuste mobiele tele foon met ingebouwde gps-ont- vangner is waterproof en valbe- stendig vanaf 2 meter hoogte op beton. Hij blijft werken bij tempe raturen tussen van -20 tot +55 gra den Celsius. De XP3.2 heeft een 2 megapixel-camera, zaklamp en FM-radio. Hij kost circa 350 euro. Netwerkadapter levert internet via stroomnet De nieuwe netwerkadapter DLan 200 AVmini van Devolo levert in ternet via het stroomnet. De dLan 200 AVmini meet 90 bij 58 milli meter en is slechts 29 millimeter dun. Het apparaatje is afgewerkt in witte pianolak. Hij haalt over drachtssnelheden tot 200 Mbps binnen 300 meter afstand. De dLAN 200 AVmini kost 60 euro en ligt vanaf begin februari in de winkels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73