381 gezondheid Marathonloper hoeft geen monnik te zijn maandag 1 februari 2010 Tienduizenden hardlopers trainen de komende maanden weer volop voor de grote voorjaarsmarathons, waaronder Rotterdam en Parijs. Hoe bereid je jezelf verstandig voor als recreatief loper? Marathoncoach Rob Veer, verbonden aan hardloopblad Runners World, geeft advies. door Ingrid Beckers MARATHON-RIJP Rob Veer: „Wanneer ben je klaar voor een marathon? Tussen de 30 en 35 jaar is de beste leeftijd om 42 kilometer achter elkaar te hollen. Maar wees gerust, er zijn recreatieve lopers van boven de 70 die binnen 3 uur finishen. En er zijn kinderen 8 en 9 jaar die meer dere marathons liepen zonder enige schade. Een goede basiscondi tie is essentieel als je met de marathonvoorbereiding begint. Dat be tekent minimaal één jaar hardloopervaring met drie trainingen per week. Zodra je met de echte marathontraining start, moet een duurloop van twee uur weinig problemen geven." TRAININGSSCHEMA „Trainingsschema's voor de marathon vind je in allerlei soorten en maten. De meeste lopers houden een trainingsschema aan van twaalf weken. Dat is een overzichtelijke en redelijk te verhapstuk ken periode: een leuk project. Maar een goede marathonvoorberei ding betekent toch vooral zo veel mogelijk loperseelt ontwikkelen. Hoe langer je daaraan werkt, hoe beter. Recreanten zijn natuurlijk geen topsporters en combineren de marathon vaak met een druk ke baan en gezinsleven. Is je doel redelijk gezond de finish halen, dan moet dat kunnen na twaalf weken minimaal drie keer per week trainen. Speelt snelheid een rol, dan moet je over een langere periode vaker aan de bak." LANGE DUURLOOP „De lange duurloop is het belangrijkste element van de marathon training. Je spieren, banden en pezen moeten wennen aan langdu rige inspanning zonder pauze, om later de ruim 40 kilometer te kunnen lopen. Deze training staat in de meeste schema's gepland voor het weekeinde. Probeer dié met anderen te doen, dat is wel zo gezellig. De maximale afstand in de voorbereiding is ongeveer 30 ki lometer, daar werk je stapsgewijs naar toe. Bouw tussen alle trainin gen voldoende rust in, alleen als je lichaam de kans krijgt te herstel len, word je sterker. Een uurtje extra slaap tijdens de marathon voorbereiding is geen overbodige luxe." TEMPO „Een veelgemaakte fout onder lopers is dat ze de lange duurloop in een te hoog tempo lopen. Ze denken: hoe sneller ik loop, hoe meer trainingseffect. Fout! Tijdens een lange duurloop moet het lichaam juist leren zuinig om te gaan met koolhydraten door over te schakelen op vetverbranding. Dat gebeurt alleen als je rustig loopt: je moet onderweg nog vrij makkelijk kunnen babbelen. Wees voorzichtig met intervaltraining als je voor het eerst een ma rathon loopt. Snelheidstraining verhoogt de kans op blessures. Als je toch snelheid wilt trainen, loop dan niet veel sneller dan het ge wenste marathontempo. Je traint per slot van rekening niet voor een snelle 10 kilometer." WEDSTRIJDERVARING „Loop vooraf een keer een wedstrijd, bij voorkeur een halve mara thon. Zo leer je hoe het voelt in een grote massa te lopen en raak je -vertrouwd met heikele zaken als warming-up, wachten in drukke startvakken, toiletbezoek voor de start. Aan de hand van je tijd op de halve marathon, kun je ook je marathontijd enigszins voorspel len. Die is ongeveer 2,1 a 2,2 keer de tijd op de halve marathon." VOEDING „Afvallen en trainen is over het algemeen geen goede combinatie. Ga dus niet lijnen tijdens de voorbereiding, maar neem juist extra koolhydraten in de vorm van pasta en boterhammen. Houd verder de normale voedingsrichtlijnen in acht; je hoeft echt niet als een monnik door het leven te gaan. Ook tijdens de lange duurlooptrai- ningen is inname van energie en vocht essentieel. Weeg jezelf voor en na een lange duurloop, bereken hoeveel vocht je verliest en drink dat tijdens de training bij in de vorm van sportdrank en -gels. Zo leer je tijdens de training hoe je straks tijdens de mara thon je energievoorziening op peil houdt." LAATSTE DAGEN „Je bent misschien geneigd de laatste weken en dagen voor de ma rathon iets extra's te doen, maar het lichaam moet juist herstellen na al die vermoeiende trainingen. De laatste twee weken voor de marathon wordt het aantal kilometers aanzienlijk teruggebracht. De laatste vier, vijf dagen voor de marathon loop je nauwelijks. De ze rustperiode stelt spieren in staat te herstellen en bevordert de opslag van die o zo belangrijke koolhydraten in het spierweefsel. De dag voor de marathon kan een rustig loopje van 20 minuten geen kwaad. Zeker niet als je daarmee de zenuwen uit je lijf loopt." Meer informatie over marathonschema's: www.robveer.nl en www.runnerweb.nl reageren? gezondheii gezondheid@wegener.nl 'Focus niet op tijd' Lianne van Rijn (33), liep Rotterdam Marathon in 2009: „Als ik één tip mag geven: focus niet op tijd. Ik wilde de marathon in vier uur lopen en ging daardoor te snel van start. Na 27 kilometer zat ik er helemaal doorheen. Tot overmaat van ramp had ik na 10 ki lometer mijn band met sportdrank afgedaan. Die knelde enorm. Om dat ik de sportdrank van de organi satie niet durfde te nemen, liep ik de hele marathon op water. Tip twee: zorg voor supporters met sportdrank langs de weg. Ik finish te uiteindelijk in vier uur en twintig minuten. Hoewel dat een hele pres tatie is, was ik behoorlijk teleurge steld. Nu ben ik weer volop in trai ning. In april loop ik de Rotterdam Marathon opnieuw. Nee, dit keer ga ik niet voor een tijd, haha. Maar binnen vier uur moet ooit een keer lukken." Daan van Vliet (32) liep marathons Rotterdam, Ter schelling en Chicago: „Ga tijdens de marathon niet in de rij voor het toilet staan, maar ga ge woon langs de weg. Dat scheelt veel tijd. Een marathon lopen, is ge weldig. Maar mij gaat het eigenlijk om de trainingen vooraf. Duurtrai- ningen van drie uur en langer zijn fantastisch om te doen. Mensen zijn geneigd tijdens trainingen te snel te lopen, dat is niet verstan dig. Het heeft helemaal geen zin in de lange duurloop uit te proberen hoe snel je de marathon loopt. Ge bruik intervaltraining om je snel heid te verbeteren. Maar luister naar je lichaam. Het is niet erg ach teraan te sjokken als je daarmee blessures voorkomt." Marathonlopen kan iedereen! Is dat zo? Ja, volgens de schrijvers van het zojuist verschenen hand boek Marathonlopen kan iedereen! is het lopen van een marathon niet enkel voor halfgoden weggelegd, maar net zo goed voor gewone stervelingen als u en ik. Het boek is dan ook bedoeld voor beginners die allerhande tips krijgen om een marathon te rennen. Joggen/wandelen mag ook, want dat is volgens de schrij vers net zo goed een hele prestatie. Jenny Hadfield en John Bingham I Marathonlopen kan iedereen! j Uitgeverij Deltas. 18,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 72