Carlsen lost verwachtingen in 37 Bergsma bewaart het mooiste voor het laatst Vonn bevestigt haar vorm in Sankt Moritz Nederlandse titels voor Pang en Yao Jie Familie Mulder vier keer op judopodium Wederom goud voor Sebastian Baldauf Pleijte en Schrier vooraan in cross Franse handballers voltooien trilogie Skispringer Jacobsen wint in Oberstdorf maandag 1 februari 2010 SCHAKEN Mondiale nummer één wint Corus Chess 2010 door Peter van der Hulst WIJK AAN ZEE - Magnus Carlsen duldde uiteindelijk geen tegen spraak tijdens Corus Chess 2010. De Noorse nummer één van de mondiale schaakranglijst nam in Wijk aan Zee slechts genoegen met de rol van alleenheerser. Maar een verlegen Nederlandse jongen voorkwam dat alle schijnwerpers op Carlsen bleven gericht. Dat Anish Giri naast Carlsen mocht plaatsnemen bij de afslui tende persconferentie was niet on- I terecht. De Nederlands kampioen slaagde er net als de Noor in om op 15-jarige leeftijd de B-groep te winnen. Moest Carlsen in 2006 de eerste plaats nog delen met Aleks- andr Motyljov, Giri stond geen concurrentie toe. Met een snelle re mise tegen Parimarjan Negi kon Giri zich na de slotpartij gaan op maken voor de huldiging. Girish ontving als bonus 3000 eu ro en verdiende promotie naar de A-groep voor de volgende editie van het internationaal hoog aange schreven evenement. „Ik ben het allerblijst met mijn plek in de A-groep. Nee, ik ben helemaal niet bang om tegen de super-elo's te moeten schaken. Ik heb een jaar om me voor te bereiden", zei Giri. Carlsen, zelf pas 19 jaar, was onder de indruk van het brutale spel dat de timide schaker de afgelopen twee weken liet zien. De Noor roemde vooral Giri's spel in de tweede partij, waarbij hij Li- viu-Dieter Nisipeanu op een ne derlaag trakteerde. Giri: „Mis schien niet mijn beste partij, maar net als de zege in het eerste duel op Pentala Harikrishna was die erg belangrijk." De overweldigende start gaf het zelfvertrouwen van de whizzkid - zoon van een Nepalese vader en een Russische moeder - een enor me boost. Giri omzeilde in de rest van het toernooi de meeste proble men. Alleen Anna Muzychuk kon de jongeling tot overgave dwingen. Carlsen moest heel wat zwaardere strijd leveren om voor de tweede keer de zege in de hoofdgroep op te eisen. Met een half puntje voor sprong op Vladimir Kramnik en Alexei Shirov was de eindzege niet zomaar binnen handbereik. De snelle remise van Kramnik op Ser gei Karjakin begroette Carlsen met instemming, maar van de ingewik kelde partij van Shirov tegen Lei nier Dominguez kreeg zelfs de bes te schaker van de wereld geen hoogte. Shirov overigens net zo min. Met nog enkele seconden op de klok gaf hij de toernooizege zo maar uit handen. Computers analyseerden dat Shi rov de zege niet kon ontgaan, maar de Spanjaard accepteerde in tijdnood het remisebod van zijn Cubaanse opponent. Carlsen: „Hij zag de winnende zet niet. Ik heb Alexei daar nog even over gespro ken, maar hij was er opmerkelijk nuchter onder." Die onverwachte remise maakte het voor Carlsen (winnaar met 8,5 punt) gemakkelijker. Verzekerd van een gedeelde eindzege had de Noor aan een half puntje genoeg om solo te zegevieren. Maar het duurde lang voordat dat resultaat tegen de Italiaan Fabiano Caruana op het bord kwam. Was Carlsen content met de zege, over zijn spel was hij minder te spreken. „Het belangrijkste voor mij was om goed schaak te spelen, maar over veel zaken ben ik nog niet tevreden." De drie Nederlandse schakers in groep A eindigden het toernooi in de achterhoede. Loek van Wely was de beste op de elfde plek met 5 punten. Sergej Tiviakov en Jan Smeets deelden de laatste plaats met 4,5 punten. De Noor Magnus Carlsen had in zijn partij tegen de Italiaan Fabiano Caruana aan een half punt genoeg om het Corus Schaaktoernooi in Wijk aan Zee op zijn naam te schrijven. Op de achtergrond kijkt de nummer twee, de Spanjaard Alexei Shirov, lachend toe. foto Koen Suyk TECHENDORF - Nog nooit had Jorrit Bergsma een schaatswedstrijd over tweehonderd kilometer gewon nen. Zijn primeur bewaarde hij tot een aansprekend moment: zater dag op de Oostenrijkse Weissen- see. De 23-jarige Fries won tussen de bergen van Karinthië de alterna tieve Elfstedentocht. Bergsma ont snapte in de finale uit een kop groep van vier man en reed solo naar de eindstreep. ]ens Zwitser eindigde op slechts vijf meter ach terstand als tweede. Douwe de Vries legde beslag op de derde plaats. Het ijs op het duizend meter hoge bergmeer was van uitzonderlijke goede kwaliteit. Bij een tempera tuur van rond het vriespunt en geen wind legde het peloton de tweehonderd kilometer in een zeer snelle tijd af: 5 uur, 27 minu ten en 7 seconden. Bijna de helft van de 125 deelnemers bereikte de eindstreep. Bij de vrouwen was Danielle Bek kering de snelste. Erwin en Niels Mesu uit Middelburg verlieten de wedstrijd voortijdig. Erwin (20) stapte na vijftig kilometer uit van wege materiaalpech. Hij liep een scheve schaats op, nadat hij twee keer in een scheur was gereden. Niels (17) stopte, volgens afspraak, na honderd kilometer. SANKT MORITZ - De Amerikaanse skiester Lindsey Vonn heeft giste ren in het Zwitserse Sankt Moritz de wereldbekerwedstrijd op de su- per-G gewonnen. Door deze over winning verzekerde ze zich op de ze discipline ook van de eindzege in de cyclus. De Oostenrijkse Andrea Fischbacher en de Frani;ai- se Marie-Marchand Arvier deel den de tweede plaats. De Duitse Maria Riesch won een dag eerder de afdaling. Zij bezorg de Vonn haar eerste nederlaag op deze discipline van dit seizoen. De Amerikaanse eindigde als vijfde. Ingrid Jacquemod uit Frankrijk eindigde als tweede, voor de Zwit serse Fabienne Sutter. De Oostenrijker Reinfried Herbst won gisteren in het Sloveense Kranjska Gora de laatste wereldbe kerwedstrijd van de alpine-skiërs voor de Winterspelen in Vancou ver winnend afgesloten op de sla lom. Hij liet zijn landgenoot Mar cel Hirscher en de Fransman Julien Lizeroux achter zich. Er was dubbel succes voor Oosten rijk in Kranjska Gora, want een dag eerder ging de overwinning op de reuzenslalom naar Marcel Hirscher. Hij troefde de Noor Kje- til Jansrud en de Amerikaan Ted Ligety af Het was Hirschers twee de zege ooit in de wereldbeker. ALMERE Eric Pang heeft gisteren in Almere de nationale badmintontitel gepro longeerd. Hij versloeg in de finale Dicky Palyama met 21-19 22-20. Palyama blijft samen met Rob Rid der recordhouder met negen titels. Yao Jie won bij de vrouwen. Haar tegenstandster Judith Meulendijks gaf met een kuitblessure op. De stand was toen 21-15 i2~8 in het voordeel van Yao Jie. VLAARDINGEN Op het Judotoernooi Groot Vlaar- dingen hebben vier Zeeuwen van Sportschool Geelhoed met de ach ternaam Mulder het podium ge haald. Het internationale jeugdtoer- nooi is altijd zeer sterk bezet Lein (-12 jaar, tot 34 kg) en Levina (-10, tot 25 kg) uit Vlissingen won nen goud. Kiara (-12, tot 36 kg) en Bodhi (-10, tot 36 kg) uit Oost-Sou burg wonnen brons en zilver. GILZE Judoka Sebastian Baldauf uit West- kapelle heeft voor de vijfde keer goud gewonnen op het Twinkel- toernooi. Het sterk bezette toer nooi voor verstandelijk gehandicap te judoka's wordt jaarlijks door de judobond district Zuid-Nederland in Gilze georganiseerd. Baldauf won bij de junioren (tot 20 jaar) in de klasse tot 90 kilo al zijn partijen voortijdig met een houdgreep. UITBERGEN In een sterk bezette cross in het Bel gisch Uitbergen hebben de Vlis- singse atleten Tim Pleijte en Mi chel Schrier goede prestaties gele verd. Na 9800 meter kwam Pleijte als derde over de finish. Zijn tijd was 31 minuten en elf seconden. Schrier behaalde de vijfde plaats in 31.42. Vital Gahungu uit Burundi won in 31.04. WENEN Het Franse mannenteam heeft gis teren in Wenen de Europese titel veroverd in het handbal. De succesvolle ploeg bedwong in een hoogstaande finale Kroatië met 25-21 (12-12). Met de gouden medaille op het EK voltooiden de Franse handballers een fraaie trilo gie. De ploeg greep in 2008 de olympische titel en werd vorig jaar wereldkampioen. OBERSTDORF De Noor Anders Jacobsen heeft gis teren de wereldbekerwedstrijd skis pringen in Oberstdorf gewonnen. Hij noteerde 426,7 punten. De Slo- veen Robert Kranjec kwam in zijn eerste sprong tot 214 meter, een dagrecord, maar eindigde uiteinde lijk met 418,1 punten 'slechts' op de tweede plaats. Jacobsens landge noot Johan Remen Evensen werd derde met 416,2 punten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 71