in het veld Zdenek Stybar zet Belgen te kijk op WK veldrijden in zijn geboorteland Andy Murray barst in tranen uit na strafexpeditie van Roger Federer 29 maandag 1 februari 2010 Zdenek Stybar neemt de laatste hindernissen op weg naar de wereldtitel veldrijden. foto Filip Singer door Ad Pertijs TABOR - Oud-wereldkampioen Ri chard Groenendaal had het bij het inrijden al gezien. Marianne Vos voelde het toen ook al dat het met haar vorm wel goed zat. „Maar dan weet je alleen nog niet hoe goed de concurrentie is." De 22-jarige Brabantse was haar twijfel snel kwijt en met over macht prolongeerde ze in het Tsje chische Tabor haar wereldtitel bij het veldrijden. Na twee vorige mondiale titels in Zeddam (2006) en Hoogerheide (2009) vond ze het prachtig om ook in het buiten land een keer wereldkampioene veldrijden te worden. „Vorig jaar was ik niet de beste in de race. Dat je dan wint, is spannend en mooi. Nu was ik wel de beste en dat voelt toch beter", zei ze. Na afloop ging het er vooral over hoe goed Vosje inmiddels is. Voor bondscoach lohan Lammert is het duidelijk. „Als ze de juiste vorm heeft, is ze onverslaanbaar. Marian ne Vos zet de norm, wie daar niet aankan, heeft het nakijken." Ma rianne Vos begon al op jonge leef tijd met wielrennen. „Veel mensen denken dat ik ben begonnen met crossen. Dat is niet zo. In het veldrijden mocht ik echter al wel meteen met de ouderen meedoen, daarom viel ik in het veld eerder op dan op de weg." Ze zegt altijd al de techniek van het veldrijden beheerst te hebben. „De laatste ja ren is daar veel inhoud en kracht bijgekomen." Het resultaat van haar constante drang tot verbetering was af te le zen op het listige witte parkoers van Tabor. Bij haar tweede aanval was de concurrentie gezien. „Ik nam even wat minder risico in een bochtig gedeelte en weg was ze", zei Hanka Kupfernagel. De 'Marianne Vos zet de norm, wie daar niet aankan, heeft het nakijken' Bondscoach Johan Lammerts viervoudige Duitse wereldkampi oen (2000, 2001, 2005, 2008) legde zich vervolgens snel neer bij de tweede plaats. Daphny van den Brand knokte zich verbeten naar de derde plaats. „Ik wilde na Rou- baix niet nog een keer vallen", zei de wereldkampioene van 2003. Als het WK in Tabor op een facet werd beslist, is het wel de angst. Vos was de enige die haar fiets on vervaard over het parkoers stuur de. Zij is vast van plan zich te blij ven verbeteren. „Het veldrijden maakt me ook sterker op de weg. En de weg vergroot mijn basis voor het veld." De dadendrang van de.kleine vrouw uit Meeuwen is levensgroot. „Ik gun anderen de wereldtitel ook, maar ik gun 'm mezelf het meest", typeert haar kijk op topsport. „Het is mooi om te zien hoe hier ze het WK wint", zegt Lammerts. „In Zeddam en Hoogerheide moest het gebeuren in de sprint. Nu rijdt ze bij ieder een vandaan. Een teken dat ze steeds beter wordt. En de sprint heeft ze nog altijd als extra wapen achter de hand." Hanka Kupfernagel zegt nog niet te wanhopen. „Voor mij is het een uitdaging om haar volgend jaar te kloppen op het WK bij ons in Sankt Wendel. Maar ik weet na vandaag ook dat ik daarvoor nog harder zal moeten trainen." Daph ny van den Brand zal dat niet doen. „Op het NK heb ik Marian ne ook verslagen. Voor mij is het gewoon de pech dat ik sinds mijn val in Roubaix niet meer de vorm heb om haar te kunnen kloppen." Toch heeft Vos volgens velen de lat deze winter een stuk hoger ge legd. Hoe ze dat zelf voelt? „Als ik góed in orde ben, maak ik ook geen foutjes en weet ik dat ik ga winnen. Zoals vandaag. En ook als ik wel foutjes maak, weet ik dat ik nog altijd kan winnen." door Ad Pertijs TABOR - Zdenek Stybar stond er zelf toch ook van te kijken. „Zo veel Tsjechen staan er in België voor mij niet langs de kant te gil len", zei de man die gisteren in ei gen land de (sinds 1991) lang ver wachte wereldtitel veldrijden te rug naar Tsjechië bracht. Heel Bo- hemen was uitgelopen om het fe nomeen Stybi in Tabor wereld kampioen te zien worden. Het werd een waar feest, waar de Tsje chen overigens maar kort van kon den genieten. Diezelfde avond keerde Stybar al weer terug naar Vlaanderen. „Sor ry mensen, ik had het feest hier graag gevierd met mijn familie, vrienden en fans, maar mijn spon sors komen uit België. Ik moet met hen terug vliegen", zei hij ver ontschuldigend. Als er één land is, waar na afloop van het WK veldrijden niet ge feest wordt, is het uitgerekend Bel gië. Dé cyclocrossnatie ging in de sneeuw van Tabor ten onder aan haar eigen succes. 'Het schaap is de preut af, is het fraaie Vlaamse gezegde waarmee de fans hun ge voel van Tabor omschrijven. Het beste is er na een lange winter wel van af. Voor het eerst sinds 1997 kwamen de Belgen zonder één wereldtitel thuis van het WK. Bij de junioren won een Tsjech (Paprstka), bij de beloften een Pool (Szczpaniak), de vrouwen een Nederlandse (Vos) en bij de profs dus ook een Tsjech (Stybar). „Het vet is van de soep", verzucht te bondscoach Rudy de Bie. „Onze renners zitten er fysiek en mentaal ver doorheen." Oftewel: Vlaanderen ging dit week einde ten onder aan zijn eigen suc ces. Veldrijden is big business ge worden bij de zuiderburen. Zowat iedere cross komt er live op tv en zelfs de jongeren worden met fik se startgelden iedere week de wei in gelokt. „Het is een bewuste af weging", zegt Sven Nys. „Veertig crossen leveren veel geld op. Wil je wereldkampioen worden, kun je er beter veel minder rijden. Maar nu ook moet ik mijn geld verdienen." Nys hield de Vlaamse eer nog enigszins hoog. Verbeten strijdend werd hij derde. „Ik ging een keer te veel plat op mijnen buik", zei de man die als beste veldrijder van het afgelopen decen nium slechts één wereldtitel won. Klaas Vantornout pakte de tweede plaats. Ook geen toeval. Vantorn out ervaart niet week-in, week-uit de druk van toppers als Nys en ti telverdediger Albert. De murw ge slagen uittredende wereldkampi oen reed de koers gisteren niet eens uit. Dat profs veel moeten rijden, is on vermijdelijk. Dat de jeugd het slecht doet ligt volgens bonds coach De Bie minder voor de hand. „De broers Szczpaniak bij voorbeeld zie je eigenlijk alleen op de kampioenschappen. Ze waren zaterdag veel frisser dan onze jon gens." De grote Vlaamse teams stropen de laatste jaren met succes de inter nationale talentenmarkt af Wie het wil maken in het cyclocross verhuist naar België. De nieuwe wereldkampioen Stybar denkt nog wel een tijdje in Vlaanderen (Es sen) te blijven wonen. Daar liggen de vleespotten van het veldrijden. De Tsjech vormde ooit met Lars Boom en Niels Albert de aanstor mende generatie. Als eerste van hen werd hij wereldkampioen bij de beloften (2006), als laatste van de drie is hij nu ook wereldkampi oen bij de grote mannen. Gerben de Knegt was de beste Ne derlander op de negende plaats. Roger Federer schreeuwt het uit na de finale van de Australian Open. De Zwitser won het grandslamtoernooi voor de vierde keer. foto Rick Rycroft door Marco Knippen MELBOURNE - Andy Murray dacht er klaar voor te zijn. Bij de Australi an Open wilde hij in de voetspo ren treden van Fred Perry, in 1936 de laatste Britse grandslamwin- naar bij de mannen. De droom werd gisteren echter door de wer kelijkheid ingehaald. Niet Murray maar Roger Federer ging met de hoofdprijs aan de haal. Het was al weer de zestiende grandslamzege voor de Zwitser. De nederlaag kwam hard aan. Tij dens de prijsuitreiking werd Andy Murray door verdriet overmand, hetgeen Roger Federer twaalf maanden eerder op hetzelfde po dium als verliezend finalist was overkomen. In tranen bood Mur ray zijn landgenoten zijn excuses aan. „Ik kan net zo goed huilen als Roger, maar helaas kan ik niet zo goed tennissen als hem", sipte hij. Met zijn verontschuldiging gaf de Schot indirect aan hoezeer hij de druk van een natie als een last had getorst. Dat Murray zijn bedwinger opzich tig roemde, was overigens meer dan terecht. Roger Federer etaleer de in Melbourne andermaal zijn uitzonderlijke klasse. Het verlies in New York in de finale tegen Juan Martin del Potro bleek slechts een slippertje. Bij de Australian Open liet Federer nog maar eens zien dat hij de afgelopen drieënhalve maand meer heeft gedaan dan re laxen en babysitten van zijn vorig jaar geboren meisjestweeling Myla Rose en Charlene Riva. Murray werd op alle fronten afgetroefd. De enorme variatie in het spel van Federer, zijn ongeëvenaarde tem poversnellingen en bovenal de kunst om op de cruciale momen ten het beste in zichzelf naar bo ven te halen, deden hem boven zijn tegenstander uitstijgen. Zo werkte Federer in de adembene mende tiebreak van de derde akte liefst vijf setpunten van Murray weg, om vervolgens met 13-11 het pleit te beslechten: 6-3, 6-4,7-6. De vraag of Federer zich nu het winnen van alle grandslamtoer- nooien in één jaar tot missie heeft verheven, weigerde hij naderhand met ja te beantwoorden. „Als het gebeurt, is het fantastisch. Maar het is niet iets dat je zomaar van je zelf kunt eisen. Temeer omdat de concurrentie moordend is." Fede rer wees daarbij naar Murray. „An dy beweegt goed, is tactisch gesle pen en heeft de "slagen in huis. Hij heeft alle wapens om een grands lamtoernooi te winnen. Maar soms moet je wachten op iets wat je graag wilt. Moet je het geduld bewaren, hoe moeilijk dat ook is." Het is een raad die Murray, die in 2008 tijdens de US Open al eens een grandslamfinale verloor, ter harte zou moeten nemen. Want Federer moest als prof vijf jaar wachten alvorens het échte succes zich aandiende. Hij was 22 jaar toen hij in 2003 op Wimbledon voor het eerst de macht greep. Het is uitgerekend de huidige leeftijd van Murray, die bovendien is be gonnen aan zijn vijfde profsei zoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63