'Club van 31' wil komst rondweg niet frustreren Pater Paridaen 141 zeeland Vereniging wil hekken dijk terug Leden bootvisclub boos om toeristenheffing Vrolijke lichtjes voor de koningin Terneuzenaar rijdt met auto sloot in almanak Knietje Gerard Paridaen uit Sint Kruis werkte tientallen jaren als pater in Brazilië. Hij krijgt een beeld in zijn geboorteplaats. maandag 1 februari 2010 AARDENBURG Aankoop grond onderhandelingstactiek door Martijn de Koning aardenburg - De natuursympathi- santen die grond gekocht hebben op het toekomstig tracé van de rondweg Aardenburg, hebben niet de bedoeling de komst van de weg tegen te houden. De grondverwer ving vond plaats om een sterkere positie te hebben in onderhande lingen over compensatiemaatrege len voor de natuur, met name de boomkikker. Dat doel is nu grotendeels bereikt. Dat zegt Lous Coppoolse, als voor zitter van het Boomkikkerfonds woordvoerder van de grondeigena ren. De natuurvrienden hebben zich verenigd in 'de club van 31'. Die 31 leden, zowel particulieren als organisaties (onder meer 'tDuumpje en het Boomkikker fonds), kochten een jaar of tien ge leden allemaal een vierkante me ter grond op het voorziene tracé van de rondweg. Ze maakten het de provincie Zeeland daarmee las tig het benodigde grondgebied te verwerven, geeft gedeputeerde Toi- ne Poppelaars aan. „De grond ligt op een strategische plaats. We kun nen niet beginnen met aanleg van de rondweg voor we die lap in ons bezit hebben." Poppelaars gaf onlangs tijdens een informatiebijeenkomst over de rondweg aan dat hij hoopt dat de grondeigenaren zich na een rechts zaak, eind deze maand, bereid to nen hun grond te verkopen. Vol gens Coppoolse heeft die rechts zaak niet zo veel te maken met on derhandelingen over de grondver- koop. „De rechtszaak gaat over de vraag hoe breed een onder de weg AXEL - Hulde aan de koningin Beatrix. Zaterdagavond, een dag voor de 72e verjaardag van onze vorstin, zette de Oranjevereniging Axel de koningin met een lichttocht al in het zonnetje. Een kleine honderd kinderen maak ten met een lampion een rondgang achter drumfanfare Hosanna. „Het is ie der jaar weer een belevenis", zegt secretaris Rob van Dijk van de Oranjever eniging. „De tocht slaat zowel bij de deelnemers als de mensen langs de route goed aan." Na de tocht stond in café Cambrinus de chocomelk klaar. Ook in Graauw trokken zaterdag kinderen met lampionnen onder aanvoe ring van fanfare Nooit Gedacht door het dorp. foto Mark Neelemans biervliet - Een 31-jarige man uit Terneuzen raakte gisterochtend met zijn auto in de sloot. Dat ge beurde aan de Hoofdplaatseweg bij Biervliet. De man slipte in een Afgelopen nacht heeft-ie - wed ik - nauwelijks een oog dicht gedaan. Want als u dit leest gaat-ie bijna onder het mes. Nieuw knietje. Redelijk routineklusje, volgens de weledelgeleerde sleutelaars aan het menselijke bewegingsmechanisme. Vrijdag hebben we hem volgepompt met moed uitgezwaaid. Hij had het zo te zien hard nodig. Een beetje van die moed zullen ze in het ziekenhuis ook wel kunnen gebruiken want wij kennen deze pappenheimer als een zéér bekwaam maar tevens zéér eigenwijs baasje. Eén troost. Welke argumenten hij ook in de strijd werpt, voorlopig heeft-ie nauwelijks een poot om op te staan. bocht, waar het glad was. Hij had nekklachten, maar mocht na on derzoek door ambulancepersoneel gewoon naar huis. De auto raakte licht beschadigd. Tip? redactie@pzc.nl MEEST GELEZEN 1. 6480 joints draaien voor 1440 euro 2. In het centrum heerst nog angst 3 Vereniging wil hekken terug op de dijk EN VERDER Kijk voor avonturen van laag spelen de amateurvoetbalteams eens op www.pzc.nl/blogs/zeeuwsekelder. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto's HOUTEN BEELD geplande passage voor kikkers moet zijn. Dat staat los van de on derhandelingen over de grond." Wel bepaalt de club van 31 na die rechtszaak, waarvan ze de uit spraak zal accepteren, haar stand punt over de grondverkoop. „We bekijken nog op welke vorm van compensatie we inzetten. Dat kan geld zijn, maar we denken meer aan compensatie in de vorm van nog wat extra natuur of voorzie ningen voor de boomkikker." Coppoolse toont zich redelijk te vreden met de nu voorliggende plannen, die voorzien in de komst van zo'n veertig hectare compensa- tienatuur. Hij verwacht dan ook dat de club van 31 er met de pro vincie wel uitkomt. „We hebben geen belang bij uitstel van aanleg van de weg. We gaan geen hinder macht creëren." ossenisse - Niet iedereen is blij dat een deel van de hekken op de dijk bij Ossenisse inmiddels zijn verdwenen. Dat blijkt uit een brief van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels (NVBV) aan de provincie Zeeland. De vereniging eist daarin dat de provincie de hekken weer allemaal terugzet. De provincie plaatste die tijdens werkzaamheden voor dijk versterking. Nog meer mensen op de dijk zou een te grote belasting worden voor de vogels in het ge bied. Na een storm van protest werd een deel van de afsluiting weer weggehaald. De NVBV meent dat er 'negatieve effecten op beschermde soorten vogels dreigen te ontstaan'. De provincie heeft al laten weten niet op het verzoek van de vereni ging in te gaan. door Martijn de Koning Op een aanhangwagen reden Walter en Albert Paridaen hun oom Gerard zaterdag middag de katholieke kerk aan de Weststraat in Aardenburg binnen. Althans, een beeld van hem. Til len ging niet: de beeltenis van Gerard Paridaen, beter bekend als pater Paridaen, is van massief eikenhout en weegt achthonderd kilo. En dus staat de pater een hele week op de wagen in de kerk ter bezichtiging. Vóór een kartonnen afbeelding van de 'peperbusse', de kerktoren van Sint Kruis. Want daar werd pater Paridaen geboren én werd hij zes jaar geleden begra ven. Komende zondag wordt het beeld van de pater tijdens een spe ciale kerkdienst ingezegend door de maker, pastoor Omer Gielliet uit Breskens. De broers Walter en Albert Pari daen hebben warme herinnerin gen aan hun oom, vertellen ze. Hoewel ze hem niet zo vaak za gen. „Hij heeft bijna zijn hele leven als missionaris in Brazilië gewerkt", zegt Albert. „Maar als hij op vakantie naar Nederland kwam, zo één keer in de vijfjaar, verbleef hij bij mijn ouders. En later bij mij." De pater, in 1930 geboren in Sint Kruis, werd in 1957 uitgezonden naar Brazilië door de Lazaristen. Na wat omzwervingen kwam hij terecht in Cameta, in het Amazo negebied. „Hij bracht daar niet al leen het geloof, maar probeerde de mensen ook te helpen", vertelt Al- bert. „Met name met het opzetten van een goed zorgstelsel en een landbouwsysteem. Hij was eigen lijk ook echt een boer." Het werkgebied van de pater om vatte een gebied zo groot als half Nederland, vertellen de broers. „Dat bestond uit bijna tweehon derd parochies. Hij verplaatste zich daartussen met de motor of met een boot." Hoewel Paridaen zich als pater ver van politiek diende te houden, liet hij het niet na om politici te mobi liseren als hij zo de bevolking van Cameta van dienst kon zijn. „In 1980 was hij hier wat langer, na een brommerongeluk", vertelt Al- bert. „Die tijd heeft hij gebruikt om bij een ministerie subsidie aan door Martijn de Koning breskens - Het bestuur van boot visclub De Honte uit Breskens is boos dat leden sinds kort toeristen belasting moeten betalen. Volgens het bestuur zijn de vissers geen verblijfsrecreanten. De club huurt een stukje water van de jachthaven in Breskens. Vol gens voorzitter Rob Merrelaar werd de maatregel ingevoerd tij dens de vaststelling van de nieuwe watersportnota. „De gemeente heeft er een berekening op losgela ten en kwam uit op 48 euro per bootje." Alleen booteigenaren die buiten de gemeente Sluis wonen, moeten betalen. „Dat zijn er een kleine veertig, de helft van het to tale aantal ligplaatsen." Volgens Merrelaar gaat het vooral om het principe. „Het geld kun nen onze leden wel missen. Maar het idee dat vissers, die helemaal geen voorzieningen aan boord heb ben om er te recreëren, moeten be talen, vinden we erg vreemd." Raadslid William Gijsel (Gemeen tebelangen) heeft het Sluise colle ge inmiddels gevraagd de regeling terug te draaien. De gemeente Sluis wil niet via de media reage ren. Ze vindt het netter eerst raads lid Gijsel per brief antwoord ge ven. ■VI. Albert (links) en Walter Paridaen bij www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30