21 zeeland Zelfs zwemmers ziet Snowbase later dit jaar voor Trakteren PZC maandag De krant 5 weken voor 15 euro! Piraten en terroristen moeten ervoor gaan vrezen: de patrouilleschepen uit de Holland-klasse. Koningin Beatrix doopt dinsdag in Vlissingen de eerste uit een serie van vier. maandag 1 februari 2010 door Wim Hofman In Nederland is in veel krin gen de gewoonte om te trak teren als je jarig bent. Op kantoor worden bij verjaar dagen appelflappen of gevulde heren uitgedeeld, of men zorgt voor gebakjes of van die moeilijk te consumeren tompoezen of bo lussen. Het begint eigenlijk al op de kleuterschool waar tumtum- metjes worden uitgedeeld, al is er ook een tijd geweest dat je op school niet met zoetigheid moest aan komen. Men trakteer de dan op een blokje kaas met daarop een partje mandarijn dat met een cocktailprikkertje werd vastgehouden. Er waren zelfs kin deren die met geschrapte wortel tjes aan kwamen zetten, waarop de juffrouw of mijnheer maar prompt Nijntje ging voorlezen ondersteund door het knagen van de kinderen. Ik herinner me hoe in de loop der jaren de verjaardagsfeestjes van kinderen steeds uitgebreider werden. Eerst werden vriendjes nog getrakteerd op chocolade.- melk met beschuit met hagel slag, maar later werden speur- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 ToetO: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA 14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook 088 -013 99 10 PostcodeWoonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon treft u nadeie informatie HOLLAND-KLASSE tochten door de wijk georgani seerd. Sommige mensen namen de kinderen mee naar het strand om bij kampvuren stokbrood te bakken of vriendjes werden zelfs getrakteerd op een uitje naar Wa- libi of de Efteling of men vergast te de kinderen op een bezoek aan MacDonalds om daar een hamburger met ketchup en dik ke frieten te eten. In ieder geval wordt in Nederland de kinderen al vroeg het besef bij gebracht dat als je jarig bent je hoort te trakteren. Dat het eigenlijk een vreemde ge woonte is komt zelfs niet in hun hoofdjes op. Je zou natuurlijk even goed kunnen zeggen: als je jarig bent trakteren de anderen, niet jij. Daar alles voor te zeggen. En dat het eigenlijk zo hoort wordt binnen kort in onze regio duidelijk aangetoond: de konin gin komt haar verjaardag in Mid delburg vieren en laat zich toejui chen en toezingen en laat zich ruimschoots door ons trakteren. Haar bezoek zou een ommekeer in ons verjaardagsdenken kun nen betekenen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Ze moeten het leven van piraten, smokkelaars en terroristen zuur gaan ma ken. Op hun romp staat in het wit P840, P841, P842 of P843 geschilderd. Maar wie dat ziet, is al te laat. De Koude Oorlog is al lang voor bij. De dreiging komt nu van terro risten, smokkelaars en piraten. „Globaal gaat 80 procent van alle producten over zee", vertelt Mauri ce Piek van het ministerie van De fensie. „Het is belangrijker dan ooit om schepen goed te bescher men en om verdachte schepen op te kunnen sporen." Tot nog toe zette de Koninklijke Marine daarvoor fregatten in. „Oorlogsschepen die te geavan ceerd en te duur zijn voor dat soort klussen", zegt Piek. Om een fregat te varen heb je een 120-kop- pige bemanning nodig, tegen 50 op deze patrouilleschepen. Dat scheelt enorm", legt directeur Hein van Ameijden van Schelde Marinebouw uit. De Holland is de eerste uit een se rie van vier en wordt morgen bij de Schelde gedoopt door koningin Beatrix. Begin 2013 mag het Com mando Zeestrijdkrachten de Hol land voor het eerst inzetten. De vier Offshore Patrol Vessels wor den straks over de hele wereld in gezet bij taken in 'het laag gewelds spectrum', zoals de marine dat noemt. „De fregatten kunnen dan worden ingezet voor het escorte ren van bijvoorbeeld de amfibi sche transportschepen Rotterdam en Johan de Witt." De patrouilleschepen zijn lichter bewapend dan een Luchtverdedi- gings- en Commandofregat (LCF) of een M-fregat. Maar ze hoeven dan ook niet te jagen op onderzee boten of vliegtuigen. Wel zien ze er net als hun grote broers 'stealthy' uit om zo lang mo gelijk uit het zicht van de vijande lijke radar te blijven. De Hol land-klasse is ook bepantserd. „Ze kunnen er tegen als je er een ma chinegeweer op leegschiet", vertelt Van Ameijden. Qua grootte doen de Holland, Zee land, Friesland en Groningen niet onder voor een fregat. Bij afwezig heid van lucht- en zeedoelraketten staat er standaard een NH 90-heli- kopter aan boord. Een van de meeste bijzondere 'wa pens' is de mast. Van Ameijden: „Daarin is de nieuwste sensor- en radartechnologie opgenomen." De terneuzen - Het was een goedbe- waard geheim dat geld van coffees hop Checkpoint was geïnvesteerd in de bouw van een skihal bij Ter neuzen. Maar zó geheim was dat helemaal niet, zegt voormalig zaak waarnemer Hans van As. Het Openbaar Ministerie legde eind 2008 beslag op skihal Snow base en acht woningen in bezit van Checkpointeigenaar Meddie Willemsen. De rechtbank achtte het aannemelijk dat 7,5 miljoen drugsgeld uit Chess BV, de moe dermaatschappij van Checkpoint, voor financiering van de overdekte piste is gebruikt. De ontwikkelaars van de skihal, verenigd in Herenco NV, houden vol dat er geen sprake is van witwaspraktijken van crimi neel geld. De rechtzaak tegen Checkpoint, die morgen wordt hervat, moet meer licht werpen op de geldstroom van de coffees hop. Later dit jaar volgt een aparte zaak over Snowbase. Van As stapte in 2002 met het plan onder zijn arm het gemeente huis van Terneuzen binnen. Hij zegt dat bewust was gekozen eige naar Meddie Willemsen van Checkpoint in de luwte te houden bij die transactie. „Wanneer je als coffeeshophouder bij een bank aanklopt, kun je gelijk je koffer weer inpakken. Meddie is een fana tiek skiër, dus leek het hem leuk een skipiste te bouwen. Vervol gens hebben we plannen ontwik keld voor een skipiste, bioscoop, bowlingcentrum en discotheek. Doodzonde dat het zó niet is gerea liseerd. Het had de stad een enor me impuls gegeven. Maar ook voor mij persoonlijk. Het voelde toch een beetje als mijn kindje." Niet alleen het OM zet vraagte kens bij de herkomst van het geld. De Rabobank trok op het laatste moment een miljoenenlening te rug, omdat het de zaak niet ver- Artists impression van de Holland. Duidelijk zichtbaar is de mast waarin de nieuwste technologie is geïntegreerd. foto Schelde Marinebouw elektronische ogen kunnen 260 ki lometer ver weg kijken en zijn zo scherp als die van een adelaar. „Ze zien met behulp van radio, infra rood en video zelfs een zwemmer op die afstand.", weet Piek van De fensie. Om uit te kunnen rukken huist in het achterschip een nieuw model 'Rigid Hull Inflatable Boat'. De groot formaat rubber boot vaart achterwaarts het water in en kan na zijn opdracht met hoge snelheid weer het patrouilleschip in varen. Een tweede RHIB kan met een draagarm over boord wor den gezet. Om een prooi te 'beslui pen' kunnen de schepen uit de Holland-klasse overschakelen op fluisterstille elektrische aandrij ving. Aan boord is alles afgestemd op een langdurig verblijf op zee. Op merkelijk op dè OPV's is dat er ge zamenlijk wordt gegeten. De ge scheiden messen verdwijnen, de dagverblijven blijven overigens wel bestaan. De verblijven zijn ruim van op zet. Per slaapvertrek is er een douche, toilet en wastafel. Manschappen slapen met vier man in een hut, officieren met maximaal twee. Schelde Mari nebouw in Vlissingen is nog volop bezig met de afbouw. Na de doop en de af- bouw, volgt in het najaar een proef vaart. Eind van het jaar wordt de Hol land opgeleverd. In 2011 komt de mast erop en vanaf eind 2012 is de Holland operationeel inzetbaar. Van de Friesland is de kiel inmid dels gelegd. Die van de Groningen volgt in maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2