Trainen voor Cito populair Beperking reizen kinderen Tsjernobyl voorbij PZC Klimaatrapport Verenigde Naties weer in opspraak BASISONDERWIJS Zorg over massaal oefenen door leerlingen van groep acht Oorlogsheld Marco Kroon 'bedreigd verder Marianne Vos prolongeert wereldtitel in het veldrijden 1 Deltacommissaris Kuijken heeft gevoel voor timing Feyenoord kan weer niet winnen van Ajax Piraten en terroristen pas op, daar komt de Holland WALCHEREN MAANDAG 1 februari 2010 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 252e jaargang nr. 26 - los nummer 1,50, zaterdag 2,20 DEN HAAG - Leerlingen uit groep acht oefenen massaal voor de Ci- to-eindtoets die morgen begint. Zij maken daarvoor gebruik van trainingen van particuliere bu reaus of van hun school. De bu reaus worden steeds populairder. Psychologen en intelligentie test-deskundigen vinden deze ont wikkeling zorgelijk. Voor de Ci- to-eindtoets moet eigenlijk niet worden geoefend. Het Cito, dat de eindtoetsen ontwikkelt, was voor heen dan ook mordicus tegen het oefenen, maar stelt scholen nu toetsmateriaal ter beschikking. Oe fenen heeft effect, zegt psycholoog Peter Tellegen, tevens maker van intelligentietests. „Hoe meer je oe fent, hoe beter je wordt." „Hoe beter je weet wat je kunt ver wachten, hoe beter je presteert", al dus psycholoog Rinske Frima, staf medewerker testaangelegenheden bij het Cotan, een soort consumen tenbond voor psychologische tests. Volgens Frima blijkt uit on derzoek dat de beste voorspeller voor het latere niveau van kinde ren het advies van de basisschool is. „De uitslag van een Cito-score zegt ook iets, maar niet alles." Bovendien 'worden kinderen door de jaren heen al zoveel getoetst dat die ene eindtoets nauwelijks nog voor verrassingen zou moeten zor gen. „Als er op deze wijze naar de toets werd gekeken, zou geen kind, laat staan een ouder, er nog zenuwachtig van worden", zegt Tellegen. Daar is psycholoog Rob bert van Alphen de Veer, verbon den aan onderwijsbegeleidings dienst Onderwijsadvies, het mee eens. Hij hoort van scholen dat ook daar flink wordt geoefend voor de Cito-eindtoets. Hij vraagt zich af wie daarmee wordt gehol pen. Zeker niet het kind dat straks hoger wordt getest en daarna op zijn tenen moet lopen om alsnog een niveau lager te eindigen. Het Cito blijft erbij dat een goede voor bereiding om aan de vorm van de toets te wennen voldoende is. ONDEN - Het jongste rapport van het VN-klimaatpanel IPCC, is op nieuw in opspraak geraakt. In het rapport beweert het IPCC dat het ijs in de bergen van de An des, Alpen en Afrika smelt door klimaatverandering. Het klimaat panel voert als bewijs twee bron nen aan, die een scriptie en een tijdschriftartikel blijken te zijn. Bei de gebruikte bronnen zijn nooit wetenschappelijk gecontroleerd, wat wel gebeurt met publicaties in wetenschappelijke tijdschriften. pagina 6 en 7: VN-panel ligt op nieuw onder vuur TABOR - Marianne Vos glunderde gisteren na het behalen van haar derde wereldtitel in het veldrij den. „Ik ben er echt heel erg blij mee dat het weer is gelukt", sprak de Brabantse na de prolon gatie van haar titel in het Tsjechische Tabor. Vos kwam al vroeg in de wedstrijd op kop en sloeg al snel een gat met de rest van het veld. „Vorig jaar ging het minder makkelijk, maar toen was het een ander parkoers. Bovendien voelde ik me heel erg sterk vandaag, sterker dan in 2009." Vos werd in 2006 ook al wereldkampioene veldrijden. In 2007 was zij 's werelds sterkste op de weg. ®foto Filip Singer pagina 28 en 29: Marianne Vos onnavolgbaar in het veld DEN HAAG - Er gelden geen beper kingen meer voor Wit-Russische kinderen uit de nog altijd zeer ra dioactieve omgeving van Tsjer nobyl om naar Nederland te ko men. Het ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend dat Wit-Rusland de laatste belemme ringen heeft weggenomen. Nederlandse particuliere stichtin gen organiseren al ongeveer twin tig jaar vakanties bij gastgezinnen in Nederland voor zieke en gezon de kinderen uit de omgeving van Tsjernobyl. Wit-Rusland verbood vorig jaar de kindervakanties in het buitenland, omdat het land bang was dat de kinderen asiel zou den aanvragen en niet meer naar hun vaderland zouden terugkeren. De Nederlandse regering bereikte in april een akkoord met Wit-Rus land. Maar daarbij gold dat alleen kinderen onder de veertien jaar naar Nederland mochten afreizen, en maximaal drie keer. Die beper kingen zijn nu opgeheven. UTRECHT - Kapitein Marco Kroon, die vorig jaar wegens heldhaftig optreden in Afghanistan de Militai re Willems-Orde kreeg, ontkent de opiumwet en de wet wapens en munitie te hebben overtreden. De 39-jarige Kroon zegt dat hij sinds de onderscheiding diverse be dreigingen per brief heeft ontvan gen. Hij wordt er onder meer van verdacht forse hoeveelheden cocaï ne te hebben aangenomen. pagina 4: Advocaat: Kroon werd bedreigd fömximxhJmÊÈÊÊÊÊÊjpjÊk VN-klimaatpanel verliest geloofwaardigheid reageer op www.pzc.nl reacties: 506 Gemeenten moeten meergeld steken in sportclubs eens >f 39% oneens Jgj 61% Zeeland: 2, 3, 13 t/m 17; Binnenland: 4, 5: Buitenland: 6, 7; Televisie: 22, 23; Sport: 25 t/m 37. Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088 -013 99 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 1