ad Van middeleeuwen tot en met romantiek zeeland 117 Moke topper op 30e editie Klomppop Nieuwe film Gilliam Wereld is rotter waar die mooier wordt voorgedaan REIZEN Koop een Staatslot en krijg €50 korting op een Oad-vakantie. wmBÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊm^ maandag 1 februari 2010 door Willem Nijssen Theaterrecensent Willem Nijssen geeft wekelijks zijn im pressies weer van voorstellingen die hij heeft bezocht. De ze week: Hadj, het vijfde deel van Pax Islamica van thea tergroep DNA (De Nieuw Amsterdam). Pax Islamica is een serie van vijf hedendaagse toneelstukken, die elk een van de vijf zuilen van de Islam als onderliggend thema hebben. Maar de 'bovenliggende' thema's zijn univer seel en herkenbaar modern. Zekket van Ko van den Bosch (voorheen Alex d'Electrique) was een prachti ge monoloog. Het vertrekpunt was de derde zuil, de plicht tot het geven van aalmoezen. En ook het laat ste stuk (Hadj, over de gang naar Mekka) van Lisa de Rooy is boeiend. Zij verplaatst verwikkelingen uit de roman De Gebroeders Karamazov van Dostojewski naar modern Amsterdam, naar een immigrantenmi lieu. Op de valreep (de reeks-in-reprise is inmiddels beëindigd) was dat laatste stuk te zien in Vlissingen. Hadj is geen klassiek toneel. Waarschijnlijk al niet qua tekst, al is me dat bij het lezen niet opgevallen. Maar zeker niet qua spel en vormgeving. Er wordt door de meeste acteurs gespeeld in een soort 'snel- spraak'. Ze vertonen daarbij snelle stemmingswisse lingen, maken doorlopend karikaturale gebaren en be landen in exuberante poses. Dat alles doet eerder aan cabaret denken dan aan toneel. Tussendoor horen we ook nog 'Arabische' brabbels. En nabauwen, als kinde ren die ruzie maken en niet kunnen winnen. Op het toneel is een ruimte afgeschermd met zwarte doeken, die van het speelvlak een soort kijkdoos maakt. Sommige acteurs bewegen daarbinnen als ma rionetten. Afgezien van een tafel met daarop een stoel (samen toch een soort 'troon') is er geen sprake van decor. Wel ontstaat er buiten de kijkdoos ook nog wel een ruimte waar gespeeld kan worden, een soort achterland, niemandsland, braakland. Omlig gend land? De buitenwereld? In die kijkdooswereld leeft een familie, Marokkaans van origine, verwesterd met patriarchale restjes. De vader regeert over zijn familie en over een imperium van huizen van vermaak. Al heel lang echter knagen wormen aan het bouwwerk. Er is een onwillige zoon, die nog terugdenkt aan zijn moeder (dat 'takkenwijf volgens de vader) en aan een spoorloos verdwenen er fenis. Er is een andere zoon, die braaf in de voetspo ren van papa loopt, maar ondertussen beraamt hoe hij 'die ouwe' aan de kant kan schuiven. Een derde zoon is de braverik, imam van een kleine moskee. En er is dan nog de bastaardzoon, vals en berekenend. Minnaressen completeren de sociale tijdbom. De zonen dragen on-Marokkaanse namen (Aljosja, Ivan, Mitja), die het voor de kenners al helemaal niet moeilijk meer maken om het verhaal van De Gebroe ders Karamazov te herkennen. En zelfs al heb je van het verhaal nog nooit gehoord, doet dat er niets toe. Geile hebzucht en valse schijnheiligheid zijn de the ma's die door het cabareteske spel moeiteloos begre pen worden. Er valt veel te lachen, er hoeft niet zo veel begrepen te worden. De wereld is rot, des te rot ter waar die mooier wordt voorgedaan. Het is mooi (en misschien ook wel een beetje moe dig) dat die conclusie aangetoond kan worden bin nen een islamcontext. Voor zover ik weet is er dit pro ject nooit een strobreed in de weg gelegd. Christenen zouden waarschijnlijk zo verdraagzaam niet zijn als er op die manier aan één van hun 'zuilen' (de com munie, het avondmaal) gekrabd zou worden. Dat mag ook wel eens gezien worden. Deze week komen drie fameuze imitatoren naar Middelburg om het Fawlty Towers-restaurant tot nieuw leven te wek ken, en de eindeloze reeks bizar-komische voorvallen nu voort te zetten aan échte Middelburgse tafels met écht-dinerende gasten. Van 2 tot en met 7 februari. Lijkt me een onrustig feestmaal te worden, en ik zal u daarover apart berichten. Vrijdag komt Wirn Helsen met Het uur van de prutser naar het Scheldetheater in Terneuzen (op 12 februari naar Middelburg). Ik heb de allereerste probeersels daarvan gezien en ben benieuwd naar het resultaat. Op zondagmiddag 7 februari ga ik na lange tijd weer eens kijken naar een Frank Groothof-productie. Iets over een jongen, een meisje en een heks (van het woeste woud), op betoverende melodieën van Mouss- orgski's Schilderijententoonstelling en Liederen en Dan sen van de Dood. Met orkest (de Holland Wind Players). Een muziektheaterproductie voor volwasse nen vanaf zeven jaar, en toevallig hoor ik daar bij! door Jeanette Vergouwen Het strijkkwartet Ensem ble Zélide heeft zich ge specialiseerd in de lite ratuur en muziek van middeleeuwen tot en met de ne gentiende eeuw. Het ensemble koos de naam Zélide omdat dit de schuilnaam van Belle van Zuylen was. Zij bracht haar jeugd door op het bekende Slot Zuylen, trouwde met de Zwitser de Charrière en bracht de rest van haar leven door in Zwitserland. Zij was modern voor haar tijd. Zij schreef essays en toneelwerken, componeerde en musiceerde. Zij schreef louter in het Frans en bekend zijn de brie ven aan Benjamin Constant en Henriette l'Hardy. Het programma bestond uit instru mentale muziek, afgewisseld door poëtische teksten en brieffragmen ten, allemaal geschreven door vrouwelijke kunstenaars. De mu ziek uit verschillende stijlperiode, vertolkt op periode instrumenten, kwam mooi over. Op het programma werken van Wolff en Deken, Hildegard von Bingen, Hadewych, Francesca Cac- cini, Leonora Duarte, Elisabeth Jac quet de la Guerre, Amalia van Preussen, Camilla de Rossi, S. Ales- sio, Maria von Paradis, Maddalena Lombardini Sirmen, Fanny Men delssohn en Belle van Zuylen. In de middeleeuwse muziek wa ren fraaie fraseringen en mooie nu ances te horen. Er werd gedegen en vooral ernstig gemusiceerd en de musici hadden ook aandacht voor de andere partijen. De ver- vlissingen - Film by the Sea door het jaar presenteert dinsdag in CineCity in Vlissingen (19.30 uur), de voorpremière van de langver wachte nieuwe film van Terry Gil liam: The lmaginarium of Doctor MUZIEK Ensemble Zélide Muziek voor strijkkwartet van vrouwelijke componisten. Door Ensemble Zélide: Lorna Clover en Tinkie Simmer (viool), Christina Brandenburg (altviool en declama tie) en Susanne Degenfors (cello). Gehoord zondag 31 januari in de P.K.N. Kerk Hulst. tolkte composities waren niet echt bekend, toch was de invloed van Italiaanse en Franse barok hoor baar. De Sinfonia van Alessio was een pareltje met polyfone Introdu- zioni en ingewikkelde fugatische passages in de Allegro's. Ook het 3de Quartetto van Sirmen in klas sieke stijl en met een terugkerend thema in het Allegro klonk, na de humoristische gedichten Vrouwen zijn geen Menschen en De Vol maakte Man, ontspannend. Na de pauze werd romantische muziek gespeeld. Het Praeludium van Clara Schumann werd ge bracht in een rustig tempo en de Fuga klonk transparant. De twee delen uit het strijkkwartet in Es van Fanny Mendelssohn werden accuraat, maar ook met gevoel ver tolkt met enkele frappante passa ges in het Allegro. Het recital werd afgesloten met werk van Belle van Zuylen. De 2 Menuetten met contrasterende Trios zijn eenvoudig van vorm, maar charmante muziek. Het reci tal werd besloten met het lied 1'Amour est un enfant trompeur. Parnassus. Vanwege de tragische dood van acteur Heath Ledger tus sentijds worden verschillende ge daanten van zijn rolfiguur Tony in de spiegel gespeeld door Johnny Depp, Jude Law en Colin Farrel. ovezande - Klomppop pakt dit jaar, op haar dertigste editie, flink uit. De bekendste naam die inmid dels is vastgelegd, is Moke. Daarnaast komen enkele Neder landse acts die nu volop in de be langstelling staan. De bekendste is Caro Emerald, die een grote hit heeft met A night like this en wier debuutalbum net uit is. Ook Go Back To The Zoo wordt in Ovezan- de verwacht. De huidige single van de band, Electric, doet het goed en de eerste cd komt eraan. Een andere naam die al is onthuld is die van de Britse band Saint Ju de, waarvan de muziek al eens is omschreven als een kruising tus sen Janis Joplin en The Faces. De afsluiter van het festival wordt de folkpunkgroep Circle J. Klomppop vindt plaats op hemel vaartsdag, donderdag 13 mei. Het complete programma - 15 bands waarvan ongeveer de helft uit Zee land - wordt binnenkort bekend. www.klomppop.nl Vraag naar de voorwaarden bij uw ANVR-reisadviseur of kijk op www.oad.nl/staatsloterij. GanaaruwANVR-reisbureau of een filiaal van: Staatsloterij www.oad.nl ierland Autoröndreis Ring of Kerry 8 dagen o.b.v. logies ontbijt Reisnr: IEEB5T-Ö1 t/m 03 Diverse data, p.p. vanaf T" A'A €50 korting per boeking met uwOad-Reischeque! oostenrijk Fietsrondreis 'van Passau naar Wenen' 8 dagen o.b.v. logies ontbijt Reisnummer: FEAT51-01/02 Komende zomer, p.p. vanaf «5 w O n .EXTR A €50 korting per boeking met uw Oad-Reischeque! Scène uit deel vijf van Pax Islamica door theatergroep DNA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 19