Blair ontkent deal met VS over Irak buitenland 19 opnjjmjng telTO Criminelen verkrachten slachtoffers beving Haïti Leukemiepatiëntje Jasmine (6) overleden IRAK-OORLOG Britse oud-premier: 'Je kunt geen risico nemen' 'Twaalfde dode gevonden in Luik' Russen testen nieuw gevechtsvliegtuig Ook Osama bin Laden bezorgd over klimaat GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN! DOOR DE HELE BINNENSTAD 28 - 29 - 30 JANUARI met heel veel keus Snotneus komt Brit duur te staan zaterdag 30 januari 2010 Een als Tony Blair vermomde demonstrant ruimt onder zachte dwang van de politie het veld. foto Andy Rain/EPA LONDEN - Er zijn in april 2002 geen geheime afspraken over Britse mili taire steun aan een inval in Irak ge maakt tussen de Britse oud-pre mier Tony Blair en de voormalige president van de Verenigde Staten George Bush. Dat beweerde Blair gisteren voor de Chilcot-commis- sie, die de Britse deelname aan de oorlog in Irak onderzoekt. De sociaaldemocratische ex-pre- mier werd in Londen aan een uren lang verhoor onderworpen. Het was voor het eerst dat hij zich in het openbaar moest verantwoor den voor zijn beslissing. De oud-premier oogde aan het be gin van het verhoor gespannen. Zijn handen trilden zichtbaar, maar na het begin van de ondervra ging raakt hij snel in vorm. Goed voorbereid, welbespraakt en over tuigd reageerde de ervaren Blair op de vragen. Hij stelde wel dat hij het toen al eens was. met de opvatting van president Bush dat er iets aan de dreiging van Saddam moest worden gedaan. Het waren de ter roristische aanslagen van 11 septem ber in New York en Washington die dit gevoel versterkten, aldus Blair. „Mijn opvatting was, dat je geen risico kunt nemen als het gaat om massavernietigingswapens." De claim uit het omstreden over heidsdocument uit 2002 dat Sad dam binnen 45 minuten wapens in kon zetten, had beter moeten worden aangepakt, gaf Blair toe. Maar hij vervolgde op gepassioneer de toon: „Dit gaat niet om een leu gen, of een complot, bedrog of mis leiding: het gaat om de beslissing, een oordeel. Konden we het risico nemen dat deze man zijn wapen programma in de oude staat aan het terugbrengen was?" Veel Britten vinden dat Blair zowel zijn eigen kabinet als het land heeft misleid over de massavernieti gingswapens, die immers nooit LUIK Onder het puin van het ingestorte gebouw in Luik is gistermiddag een twaalfde dode geborgen. Het appartementencomplex stad stortte woensdag in na een explo sie. Premier Jan Peter Balkenende heeft gisteren namens de minister raad medeleven met de slachtof fers van de explosie in Luik overge bracht aan de Belgische premier Yves Leterme. MOSKOU Rusland heeft een succesvolle test uitgevoerd met de Soechoj T-50, een nieuw gevechtsvliegtuig, dat niet zichtbaar zou zijn op de radar- Het wordt gezien als een mogelijke rivaal van de Amerikaanse F-22. Voor het eerst sinds de val van de Sovjet-Unie in 1991 presenteert Rus land een compleet nieuw gevechts vliegtuig. Het wordt samen met In dia gebouwd en moet in 2013 in ge bruik worden genomen. DOHA De leider van Al Qaeda, Osama bin Laden, maakt zich ook zorgen over het klimaat. Dat bleek gisteren uit een audiotape uitgezonden door de Arabische nieuwszender al-Ja- zeera. „Praten over klimaatverandering is geen zaak van intellectuele luxe. Het fenomeen is een reëel feit", zegt hij op het geluidsbandje. Bin Laden houdt de VS en andere in dustriële landen verantwoordelijk. PORT-AU-PRINCE - Criminelen in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prin- ce hebben het voorzien op kwets bare overlevenden van de aardbe ving ruim twee weken geleden. Zij verkrachten zelfs vrouwen in de tentenkampen die voor de slacht offers werden opgezet. Dat maakte het hoofd van de na tionale politie bekend. De bandie ten maken misbruik van de situa tie en verkrachten vrouwen en meisjes in de tenten, aldus Mario Andresol. Hij wees erop dat ruim zevenduizend gedetineerden uit de gevangenis ontsnapten op de avond van de aardbeving. Er zijn geen cijfers beschikbaar over het aantal, misdrijven. Maar volgens de politiechef zouden vrouwenorganisaties de misstan den hebben aangekaart bij de mis sie van de Verenigde Naties in Haï ti. De politie op Haïti, die voor de aardbeving achtduizend agenten telde, verloor zeker zeventig mede werkers door de natuurramp. Bijna vijfhonderd agenten gelden nog als vermist, vierhonderd raak ten gewond. Een groot deel van de overgebleven politieagenten is ge demoraliseerd of getraumatiseerd, aldus Andresol. De wederopbouw van Haïti zal de cennia duren. Dat zei de interim leider van de VN-missie in het land, Edmond Mulet, gisteren. „We moeten niet beginnen met niks, maar met nog minder dan niks." Hij noemt de hulpverlening een hels karwei. Dat komt onder meer door het gebrek aan infra structuur en een tekort aan voer tuigen. De logistiek van de hulp operatie is een 'nachtmerrie', maar volgens hem gaat het elke dag be ter. werden gevonden. Maar uit het ver hoor van Blair blijkt dat hij bij zijn overtuiging over de wapens blijft. Blair stelde dat men niet de 'maart 2003-vraag' moet stellen, maar 'de 2010-vraag'. Als Saddam Hussein aan de macht was gebleven, dan zou Groot-Brittannië evenals zijn bondgenoten 'de moed hebben ver loren' om later alsnog in te,grijpen, betoogde Blair. Op de vraag van de voorzitter of Blair spijt heeft van de oorlog, stel de Blair dat hij zich verantwoorde lijk voelt, maar geen spijt heeft over het afzetten van Saddam. Dat maakte boze reacties los op de pu blieke tribune, waar zo'n twintig nabestaanden van gesneuvelde sol daten zaten. Bij het verlaten van de zaal, maakte een enkeling Blair uit voor 'leugenaar' en 'moordenaar'. Bij het conferentiecentrum waar Blair werd verhoord, stonden onge veer honderd demonstranten te protesteren tegen de oud-premier. NEW YORK - De zesjarige Jasmine Anema, die wereldwijd bekend heid verwierf met haar zoektocht naar een geschikte beenmergdo- nor, heeft haar strijd tegen leuke mie verloren. Dat maakte haar moeder, de Friese modeontwerp ster Thea Anema woensdag in haar woonplaats New York be kend. Het meisje leed aan een zeld zame en agressieve vorm van leu kemie en had een beenmergtrans plantatie nodig. Omdat ze geadop teerd was, kon haar moeder niet als donor dienen. Een bijkomend probleem bij de zoektocht was haar afroamerikaanse afkomst. De ze bevolkingsgroep vormt onder donoren een minderheid. Nadat media en verschillende bekende Amerikanen, waaronder president Obama, haar zoektocht steunden, werden uiteindelijk twee geschikte donoren gevonden. Vorig jaar on derging ze de transplantatie, maar in september bleek de leukemie te ruggekeerd. Maandag kwam daar een zware longontsteking bij. Anti biotica sloegen niet aan. Mede namens zijn vrouw sprak president Obama gisteren zijn me deleven uit. „Ze toonde ongelooflij ke moed en haar vermogen om po sitief te blijven was een inspiratie voor mij en al degenen die ze wist te raken", aldus de president. lange vorststraat - goes Een Brit kreeg in Londen een boete van 60 pond (70 euro) nadat een politie agent hem had betrapt op het snuiten van zijn neus terwijl de man zijn auto bestuurde in de file. De automobilist zou volgens de agent geen controle over zijn voer tuig hebben gehad. Michael Manci- ni kreeg behalve de boete ook een aantekening in zijn rijbewijs. „Het was surrealistisch", aldus de 39-jarige Mancini, die dacht dat de agent een grapje maakte toen hem de reden van de boete uit de doe ken werd gedaan. Mancini werd echter gepakt door de agent die lo kaal bekendstaat als 'Blinkende Knopen' vanwege zijn ijverige jacht op 'overtredingen'. De agent verwierf zijn bijnaam nadat hij een man op de bon had geslingerd we gens omkoping van een agent. De 'schuldige' liet op straat een tientje vallen, bukte om deze op te rapen en toen hij weer opkeek stond 'Blin kende Knopen' voor zijn neus met zijn bonnenboekje te zwaaien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9