Jack is back in nieuw seizoen '24' kijktip Haar leven is muziek. Stacey Rookhuizen (23), kandidaat in Avro's 71 Graden Noord en jurylid in X Factor, begon op haar 16e een platenlabel. Sindsdien is muziek bijna zo belangrijk als eten en drinken. Aan Monique Brandt vertelt ze dat ze niet zonder kan. ,,4®r zondag, 20.00 uur ftl7) foto 20th Century Fox 'Je hebt het of je hebt het niet' De afgelopen weken zagen we haar in het Avro-program- ma 71 Graden Noord zonder morren in een ijzig meer zwemmen. Ze beklom de hoogste berg van Noorwegen, sprong uit een helikopter, trok een slee van 100 kilo een berg over en wandel de met tegenstribbelende rendie ren en een evenmin coöperatieve gps over ijzige vlakten. Ze zit nu bij de laatste vijf kandidaten, verbe ten op jacht naar een finaleplek. Vanaf 5 februari zit ze bovendien bij RTL op haar vaste juryplek in de derde editie van het talenten programma X Factor, samen met Gordon, Eric van Tijn en Angela Groothuizen. Stacey Rookhuizen (23) is het jaar dus wat je noemt goed begonnen. „Ik moet zeggen, de hoogste berg van Noorwegen beklimmen was minder vermoeiend dan de audi ties die we achter de rug hebben", grijnst de tengere blondine, geze ten in een Amsterdams café. Maar Rookhuizen hoor je niet klagen. Want wat is zwaar? Elf uur in de vrieskou door de bergen trekken, ja, dat wel. „Op een stoel zitten en je mening geven over mensen die een liedje zingen, is vooral heel erg leuk." Zo'n 15.000 mensen schreven zich dit jaar in voor een auditie bij X Factor, in de hoop op roem en een platencontract. Het succes van Lisa Hordijk, de winnares van vo rig jaar die vervolgens een enorme hit scoorde met haar single Hallelu jah, lijkt het enthousiasme van po tentiële kandidaten extra te heb ben aangewakkerd. „Daardoor zijn de verwachtingen dit jaar ook heel erg hoog. En het ligt nu eenmaal in mijn aard nog béter te willen, nog meer succes. Ik wil een win naar die al het talent van alle tv-ta- lentenjachten bij elkaar verslaat! En ik weet al dat er een paar men sen bij de selectie zitten die heel erg verrassend zijn." De grenzen opzoeken, hoge doe len stellen, altijd méér willen, gro ter, verder, dat is Stacey Rookhui zen ten voeten uit. De vrouw die al op haar 16e een eigen platenla bel begon en sindsdien actief is in de muziekbusiness, altijd op zoek naar nieuw talent, is dag en nacht bezig met haar vak. In die zin past 71 Graden Noord haar ook als een handschoen, zegt ze. Het spectacu laire programma waarin bekende Nederlanders en Vlamingen voor de camera een extreem zware tocht van 2.500 kilometer dwars door Noorwegen ondernemen in een poging de Noordkaap te berei ken, is bepaald niet voor watjes. Rookhuizen: „Ik ben niet heel erg sportief Ik wilde meedoen om te kijken wat ik aan kan en wat ik in me heb. Het is een van de mooiste dingen die ik in mijn leven heb ge daan. Tijdens de opnamen was het alsof we in een andere wereld ver keerden, op een andere planeet za ten. Dat heb ik nog nooit meege maakt: ik heb geen seconde aan werk of aan Amsterdam gedacht. Terwijl ik altijd bezig ben met mijn werk. We leefden met de dag, moesten vandaag zien door te komen, morgen zien we wel weer. Ik heb meer kracht dan ik denk. Mentaal was ik redelijk fris. Je kan fysiek beresterk zijn, maar als het in je kop niet goed zit, kun je het verder wel vergeten. Die mentale strijd is minstens zo belangrijk." Wat ze danig miste in haar tijd in Noprwegen, was de muziek. Afge lopen dinsdag zagen we haar in foto GPD tranen toen medekandidaat Stan opeens een gitaar in handen kreeg. „Tot dat moment had ik mijn emoties goed onder controle. Die gitaar was zo vals als de neten, maar ik schoot meteen vol. Dat was wel een momentje: ik zag op eens dat het klopt dat ik in de mu ziek zit, dat het mijn ding is." Die liefde voor muziek zat er al vroeg in. Haar ouders, onvervalste rock-'n-roll-liefhebbers namen haar als kleintje al mee naar con certen. Als 13-jarige puber luister de ze niet naar Madonna, maar naar Van Morrison. Vanaf haar 16e ging ze zelf steeds vaker naar band jes kijken met vrienden. „Die hele sfeer vond ik te gek. Ik kwam steeds vaker op steeds meer plek ken. Zo ontmoette ik de leden van een band. Ze speelden voor drie bier, maar kwamen niet verder. Ik zei, dat regel ik wel. Zo is het be gonnen." Ze brengt nu geen pla ten meer uit, het bedrijf bestaat nog wel. Als freelancer is ze in te huren voor allerlei aan muziek geli eerde projecten: „Ik doe alleen wat ik leuk vind." Zoals X Factor, het programma dat haar een bekende Nederlandse maakte. „Mijn leven is niet veran derd. Oké, ik word herkend, maar dat is leuk zolang je niet tien uur in een vliegtuig zit waar iedereen even langsloopt om te kijken of jij het écht bent. Ik sta nu wel anders in het programma. Vorig jaar, mijn eerste keer, was ik nog een beetje zoekende, wat voorzichtig. Door 7t Graden Noord heb ik geleerd me vooral niets aan te trekken van wat mensen vinden. Bij X Factor zit ik om mijn mening te geven en die krijg je dan ook." Verbaasd over de hoeveelheid ta lent die steeds weer opduikt, on danks het grote aantal tv-talenten- jachten, is ze niet. „Nederland barst gewoon van het talent! Som mige kandidaten maken in het pro gramma een enorme ontwikke ling door, anderen blijven hangen. Ie hebt het of je hebt het niet. Er zijn heel veel mensen die een beet je kunnen zingen, maar weinigen hebben een artiest in zich. Je hebt kandidaten, die willen beroemd worden en een mooie single opne men, en je hebt mensen die écht willen, die echt keihard knokken en er met hart en ziel voor gaan. Dat is echt het grote verschil. De drijfveer moet heel sterk zijn." Intussen blijft ze gewoon haar gro te hobby uitoefenen: het bezoeken van duistere, rokerige muziekkel- dertjes. „Dat vind ik namelijk nog steeds een van de leukste dingen. Het is een enorm contrast met X Factor, dat fantastische glamour- circus. Heerlijk om dan de volgen de avond naar een klein concertje te gaan ergens, biertje drinken, praatje maken. Mijn liefde voor livemuziek, die verdwijnt nooit." 71 Graden Noord, dinsdag, Nederland 3, 20.25 uur X Faxtor, vanaf vrijdag 5 februari, RTL 4, 20.30 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95