33 wonen m Eindelijk, de eerste paal! De vijver in mijn tuin heeft een minuscuul gaatje. Smeren met een coating helpt niet. Ik heb dag en nacht een rooster open, toch is het op veel plekken in huis erg vochtig (deel II). Boren of heien? llze Rike en haar gezin bouwen een eigen huis. In deze krant doet zij regelmatig verslag van wat daarbij komt kijken. In deze aflevering schrijft ze over het slaan van de eerste paal. I wonen@wegener.nl |p| 024-3650509 Zaterdag 30 januari 2010 door Jan van Muilem en Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Het lek boven water krijgen, dat is wat lezer H. het Lam letterlijk wil. De voorgevjrmde polyethyleen vij ver in zijn tuin is lek. Door een mi nuscuul gaatje verdwijnt het water na vulling tot zo'n 10 a 12 centime ter onder de rand. „Er staan geen planten of voorwerpen in de nabij heid die door capillaire werking de oorzaak kunnen zijn. Met een drup pel olie heb ik geprobeerd het lek op te sporen. Zonder resultaat." De vijverfabrikant kon geen advies ge ven ('had daar geen ervaring mee'), waarna Het Lam de vijver met een smeerbare 'roofcoating' heeft behan deld. Wederom zonder resultaat. Deskundige Romke van de Kaa advi seert de vijver een voering van me- galeen uv-bestendige landbouwfolie te geven. „Een dikte van 0,15 milli meter is ideaal, dan is de folie plooi baar. Maak de vijver schoon, leg de folie eroverheen en vul met water. Knip de folie af die over de rand steekt, maar houd een overlap die met aarde kan worden weggewerkt. De vijver kan dan weer jaren mee." P. van Dommelen heeft in herfst en winter vochtige ramen en water op zijn kozijnen en vensterbanken. Een expert raadde twee weken geleden op deze plek aan: 'voor én achter een raam openzetten, twee keer daags zo'n tien minuten'. Dat nu, zo meldden andere deskundigen, is te simpel. „In een ouderwets huis met kieren kan dit genoeg zijn, verder is dit advies niet meer van deze tijd", zegt adviseur binnenklimaat D. Par- levliet, die naar www.postbus51.nl verwijst voor uitgebreide info. „Hui zen van nu zijn zo goed geïsoleerd en dampdicht gebouwd, dat doorlo pend ventileren de enige optie is." „Vochtige lucht", betoogt C. Ingen- bleek, „verdwijnt niet vanzelf, maar heeft een duw nodig. Stook voldoen de, tot minimaal 18 graden, dan ver dwijnen de problemen." Als het aan L. Zuydgeest ligt, heeft Van Domme len veel uit te zoeken. „Zijn er geïso leerde muren? Met juiste isolatie? Is het dubbel of enkel glas? Staat er in de kruipruimte water? Zo ja, dan helpt een beetje luchten niet veel." Wie een huis wil bouwen op zachte grond, heeft voor de fundering palen nodig die enkele meters de bodem in moeten. Hoe diep die palen moeten ko men, hangt af van de gesteldheid van de grond. Met sonderingen wordt geke ken op welke diepte een stevige onder laag zit, waarop ze worden neergezet. De meest toegepaste methode is heien: de vooraf gemaakte palen worden met een installatie de grond in 'gehamerd'. Als de bouwlocatie vlakbij bestaande be bouwing ligt, is boren veiliger. Boren is zo'n anderhalf keer duurder dan heien, maar voorkomt schade aan gebouwen in de buurt. Heien kan scheuren in mu ren en funderingen veroorzaken. Soms is heien niet mogelijk, bijvoor beeld als er hardere tussenlagen in de bodem zitten, die net niet stevig ge noeg zijn voor de palen. Die moeten daar doorheen, waardoor er weer meer risico is op schade bij de buren. Bij boren wordt een holle boor in de grond gedraaid. Als de boor op de juis te diepte is, wordt hij langzaam om hoog gehaald, terwijl tegelijk het beton door de holle buis wordt geperst. Het resultaat is een betonnen paal. Als de bodem echt niet stevig genoeg is om te boren, is het soms nodig buispa- len te plaatsen. Die holle, stalen palen worden in de grond gedrukt en met be ton gevuld. Het plaatsen van deze palen is bijna drie keer zo duur als heien. Voor een middelgrote woning kost heien ongeveer 10.000 euro, boren zo'n 15.000 euro, het plaatsen van buis- palen circa 30.000 euro. Meer informatie over heien, boren en sonderingen: www.kuiperlemmers.nl www.funderen.nl www.sondering.nl Zeven uur 's ochtends, gevoels temperatuur min to graden. Ik heb een bloedhekel aan vroeg opstaan, maar vandaag sta ik zachtjes zingend de voorruit van mijn auto te krabben. Eenmaal onderweg zie ik in het donker al van verre de knipperende lichten. De weg vlakbij mijn toekomstige adres is ge blokkeerd. Er staat een enorme truck met oplegger dwars op de weg, het ge vaarte er bovenop torent overal boven uit. Op het moment dat ik mijn auto par keer, wordt de enorme kraan heel lang zaam van de oplegger gereden. Een paar bonkige kerels houden in de ga ten of dat goed gaat. Een mach tig gevoel maakt zich van mij meester. Ik heb al heel vaak als verslaggever de start van een bouwproject meegemaakt en be schreven. Maar dit voelt heel an ders. Al die mensen, al die vrachtwagens en apparatuur ko men allemaal speciaal voor ons huis. We hebben er zo lang op moeten wachten, maar eindelijk is het dan zo ver: de eerste paal gaat in de grond. We hebben het van de week nog nagekeken. De eerste af spraak met de architect was in het najaar van 2004. Daarvoor waren we ons al een jaar lang aan het oriënteren op de mogelijkheden een huis te bouwen op dat ene stukje grond waar we door een zeer gelukkig toeval aan konden komen. Zeven jaar zijn we dus bezig geweest met de voorbereidin gen. Zeven jaar lang is ons geduld tel kens weer op de proef gesteld, terwijl er allerlei procedures liepen om ons bouw plan mogelijk te maken. We hebben er één keer aan gedacht de handdoek maar in de ring te gooien en een bestaand huis te kopen. Maar toen waren we al zo ver met de plannen, dat het bestaande huis nooit op kon wegen tegen de voor ons ideale indeling van het huis dat wij toen ook al voor ogen hadden. Die zeven jaar zijn snel vergeten, nu de bouw eindelijk is gestart. De bouwplaats is uitgezet en uitgegraven, de platte grond is in de modder al te zien. Ik heb al 'in de keuken' gestaan en ben 'door de voordeur' naar binnen gelopen, met mijn kaplaarzen aan. De eerste paal is niet geheid, maar ge boord. Dat voorkomt scheuren in de hui zen van de buren. Nu zitten de palen in de grond. Precies 33 stuks steken 8 meter de grond in, 5 meter onder NAP (Nor maal Amsterdams Peil). Er steken kleine stukjes betonvlechtwerk bovenuit, daar wordt straks de fundering op gestort. Laat de bouwvakkers maar komen... ijrji Reageren? redactie.wonen@wegener.nl - De palen voor het nieuwe huis van llze Rike zijn niet geheid, maar ge boord. Dat voorkomt scheuren in huizen van buren. De enorme instal latie (foto onder) trekt de boor uit de grond, terwijl het gat met beton wordt gevuld. foto's llze Rike

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85