31 wonen Royal Coedewaagen Robert Bronwasser Hopen op doorstart Light Drop, keramische ledlampen. -I1 Elke traditie begint met iets nieuws, stellen ze bij Coe dewaagen. Het bedrijf met een historie van vierhon derd jaar is trots op die wortels, maar ook dol op inno vatie. In 1610 werd de basis gelegd voor de huidige aardewerkfabriek in Gouda. Het bedrijf maakte toen eenvoudige en betaalbare voorwerpen voor alledaags gebruik. Later ontwikkelde Goedewaagen zich tot de grootste pijpenfabrikant van Nederland. In de jaren twintig van de vorige eeuw haalde de onderneming met de overname van een Amsterdams bedrijf een schat aan ervaring en vakmensen in huis. Goede waagen werd onder aanvoering van ontwerper Bert Nienhuis groot in jugendstilmodellen en tegeltableaus in art-decostijl. In 1984 verhuisde Royal Goedewaagen van Gouda naar het Drentse Nieuw-Buinen. In 1989 opende ook het bedrijfsmuseum in Nieuw-Buinen. Dit jubileumjaar 2010 staat voor het bedrijf in het teken van grote vernieuwing: naar betaalbaar, bijzonder en bruikbaar design. Amsterdam. De tulpentegelvaas, de keramieken poppen Ceramic People, het keramieken postvakje en het spaarvarken met gouden neusje: de DSGN-collectie viel in de smaak. „Inmiddels zijn zeven tien designwinkels met ons in zee gegaan. Daaronder de Bijenkorf, Friday Next en 0900-design", ver telt Yvonne Hendriks. Bronwasser gelooft in Goede waagen. „Hier maken we bijzon der keramiek dat nog betaalbaar is, geen vazen voor de galerie. Daar mee onderscheiden we ons ook van bedrijven als Koninklijke Ti chelaar en Royal Delft. Daar ma ken ze ook prachtige, eigentijdse dingen maar vaak wel met een prijskaartje." De keramieke manne tjes kosten 69 euro, en de tulpente- gelvazen zijn er van 69 tot 99 euro. Terwijl een vaas van Tichelaar zo maar een paar honderd euro kost. Goedewaagen zal de DSGN-collec- tie dit jaar uitbreiden met produc ten van bekende Nederlandse ont werpers. Er is onder meer contact met DESIGN 22+2, een groep van 22 no-nonsense Dutch Designers onder supervisie van Ann Maes en Richard Hutten, waar Bronwasser ook deel van uitmaakt. Reageren? redactie.wonen@wegener.nl www.goedewaagen.nl www.smool.nl Robert Bronwasser (1968) groeide óp in een creatief ge-1 zin, als zoon van een archi tect. Hij studeerde cum lau- de af als industrieel ontwer per aan de TU Delft. Van 1993 tot 2002 werkte hij in zijn eigen bureau Fontis Ont werpers voor verschillende opdrachtgevers. Daarna be gon hij het bedrijf SMOOL, om ontwerpen te maken met een eigen gezicht, met 'smoel'. Bronwasser profileert zich met bruikbare, hel dere ontwerpen die doen waarvoor ze gemaakt zijn. Hij werd bekend met de Dipvase en het lichtgewicht wijnrek Grape voor Goods, en meer recentelijk met zijn ontwerpen voor Goedewaagen, zoals de Ceramic People en de Moneypig. Daarnaast werkt Bronwasser voor bedrijven als Heineken, Cascando en Palau. foto GPD Zaterdag 30 januari 2010 Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: de Vacupack electronic. door Jan van Mullem Wanneer wordt een keukenhulpje een keukenlijk? Dat is heel persoonlijk. 'Hij past niet bij de uitstraling van de trolley en de magnetron', heb ik een kennis eens horen zeggen over een - naar mijn mening - prachtige, prima functione rende, verchroomde citruspers. In het geval van de Krups Vacupack 383 van Jos Diender was het een ge volg van de groentetuin die grasveld werd en de diep- vrieskist waarvan afscheid werd genomen. De vraag wordt ons vaker gesteld: 'Waarom noemt u het een keukenlijk? Ik gebruik de ..(vul in)., dagelijks!' Tja, wat de één in de keuken nog regelmatig van pas komt, is door de ander al lang geleden afgedankt. Om welke reden dan ook. Op rommelmarkten zie je het in de praktijk: de één biedt een stapel prullaria aan, de ander ziet er een berg welkome koopjes in. Kwestie van perceptie. Begin deze week bij Pauw Witteman werd dat weer eens duidelijk. Traumachirurg Floris Jan Idenburg van het Nederlandse Urban and Rescue Team (USAR) ver telde over medische hulp aan de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. Bij gebrek aan opera tie-instrumenten had hij met een 'tuin- zaag' verbrijzelde le dematen afgezet. De chirurg vertelde ook hoe hij die zaag ste riel maakte: 'met een pressure cooker'. Ofwel een ordinaire snelkookpan, geleend van colle ga's van een Duits reddingsteam. Dezelfde pan, uitge vonden in 1679, staat in menig kelder al tijden als on vervalst keukenlijk uit te puffen. Terug naar Jos Dienders 'Vacupack 383'. Voor wie geen idee heeft wat het is: een machientje met inge bouwde vacuümpomp en sealer, waarmee je in één handeling het op rol meegeleverde inpakplastic kunt lassen en afsnijden. Toen Dienders echtgenote het ap paraat jaren geleden op een koninginnedagmarkt kocht, was het vast geen state of art meer, maar heette het nog geen keukenlijk. De Vacupack electronic zat netjes in de doos, leek nauwelijks gebruikt en kostte maar 3 gulden. Hij kwam bovendien als geroepen. „We hadden een groentetuin en een grote diepvries- kist in de kelder", zegt Diender. „Het leek ons handig etenswaren, vooral die uit eigen tuin, vacuümverpakt en geseald op te kunnen slaan." Wie de eerste alinea van dit stukje (her)leest, kent het vervolg: de groentetuin werd gazon en de diepvries- kist - 'die toch nooit echt vol zat' - ging de deur uit. „Ook kwamen er vamdie handige diepvrieszakjes op de markt, met een schuif-, rits- of zipsluiting", weet Diender. Dat de etenswaren daarin niet vacuüm wor den verpakt, laat hem koud. „Zolang bewaren we diep gevroren voedsel toch niet." De Krups-(inclusief de eerste rol plastic) op Markt plaats zetten, zal van Diender geen rijk man maken: er staan er al twee op, waarvan zelfs de 'goedkoopste' (gratis!) nog niemand heeft kunnen verleiden. Misschien dat een frisse kijk op de (on)mogelijkheden van het apparaat nieuwe kansen biedt. Zo weet ik dat eerdere inzendingen voor deze rubriek een onverwach te doorstart hebben gemaakt. Voorbeelden? De römer topf doet bij een lezer thuis dienst als verdampings bakje op de radiator en de ei-ontkopper, die naar ver luid in de jaren zeventig nog eens publiekscadeau was bij de Wie-kent-kwis van Fred Oster, wordt in een res taurant gebruikt om de capsules van wijnflessen onder de rand af te snijden. Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl wonen@wegener.nl 024-3650509 liM - Een werknemer bezig met keramiek in de werkplaats, foto's Jan Zeeman/PR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 83