61 binnenland Wereld van held Marco Stevige tegenwind voor SP FIETSVAKANTIES SP pleegt fraude met kandidatenlijst in Joure DRUGSONDERZOEK Een vijftienkoppig team van de politie en marechaussee heeft de afgelopen maanden in het geheim onderzoek verricht naar Marco Kroon. Het onderzoek is in een 'afrondend stadium'. Ontslag Willemsorde VALKENBURG BODENSEE DE NIEUWE BROCHURE! BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Vraag nü gratis de brochure Fiets- wandelvakanties' aan met ons complete aanbod voor zomer 2010! zaterdag 30 januari 2010 door Mare Brink en Henk Mees Hij is nooit groter gewor den dan 1,75 meter. „Een klein kutventje, noemden ze me altijd. Ik ben qua groei lang achtergeble ven", zei Marco Kroon (39) eind vo rig jaar. Hij vertelde eerder open hartig over zijn leven. Over zijn jeugd in de Graafsewijk, een volks buurt waar het volle leven zich als het even kan op straat afspeelt. Hij was doelman, deed later aan karate en kickboksen. Kroon kreeg, zegt hij zelf, van huis uit normen en waarden mee. In de bus staat hij op voor andere men sen. „Maar als ik kijk naar de jon gens waar ik vroeger mee optrok, dan is 80 procent daarvan het ver keerde pad opgegaan, in de crimi naliteit." Kroon deed op zijn 19e waar hij al van kinds af aan van droomde: hij ging het leger in. Vijf jaar was hij marinier. Daarna werd de groene baret van het Korps Commando troepen zijn doel. Buitenlandse missies naar Bosnië, Cambodja, Irak en Afghanistan inspireerden hem. Twee echtscheidingen waren het offer. Uit beide huwelijken kreeg hij een zoontje. „Wanneer je als militair vaak wordt uitgezon den, ga je van huis vervreemden. Dat leidt tot een andere levensstijl en thuis is er altijd onzekerheid, omdat elk moment de plicht kan roepen." In de zomer van 2008 leek hij er genoeg van te krijgen. Toen zich de kans voordeed om ca fé Vinny's in Den Bosch over te ne men, kende Kroon weinig aarzelin gen. Jij wordt gek als je het leger uitgaat, zei zijn partner. Dus combi neerde Kroon het: caféhouder en militair. Van zijn 45 vierkante me ter kleine Vinny's maakte hij een feestcafé. In februari 2009 kwam alles op zijn kop te Staan. Kroon bleek te zijn voorgedragen voor de Militaire Willemsorde. Als pelotonscom mandant van een team special for ces had hij zijn manschappen door zes uiterst riskante operaties ge leid. De zeldzame onderscheiding, die 55 jaar lang niet was toegekend, maakte van hem een bekende Ne derlander. De militair Kroon kreeg het echter rustiger. Hij promoveer de in rang van luitenant tot kapi tein, maar werd veroordeeld tot een staffunctie achter de pc omdat zijn nu bekende gezicht geen prooi mocht zijn voor de Taliban. Plichtplegingen kregen een belang rijke plaats in de agenda. Zo'n rol in de achterhoede zint Marco Kroon niet. Had hij het eerder nog gehad met de buitenlandse mis sies, inmiddels kriebelt het weer. De vraag is nu of hij nog een kans zal krijgen. Voor zover bekend is nooit iemand ontslagen uit de Militaire Wil lemsorde. Het reglement biedt daartoe echter wel de mogelijk heid. Het reglement van de orde is in 1993 en 1996 gewijzigd onder meer wat ontslag betreft. Volgens de wetstekst koninklijke onderscheidingen vervalt het lid maatschap als deze persoon is ver oordeeld tot 'een onherroepelijke celstraf van ten minste een jaar of als deze oneervol is ontslagen uit enig openbaar ambt of beroep'. door Hanneke Keultjes Echt lekker gaat het niet, dat weet SP-fractievoorzit- ter Agnes Kant ook wel. Maar een crisis? „Het schip is goed, de zeilen zijn gehe sen, we liggen op koers, maar we hebben de wind niet mee." Kant wijt het aan de mode. D66 is 'hot', de SP wat minder. „Maar ver gis je niet: mensen delen onze standpunten nog steeds." Dat blijkt echter niet uit het leden tal van de partij. Ruim vierdui zend SP'ers zegden hun lidmaat schap op. Een bittere pil voor een partij die stiekem hoopte de groot ste ledenpartij van Nederland te worden. Nu blijven ze qua leden-, tal de derde partij. „We zijn een paar duizend leden kwijtgeraakt en dat is niet leuk", beaamt partij secretaris Hans van Heijningen. De SP belde zelf zevenhonderd op zeggers om de reden te achterha len. Het gros van die leden is rond de reusachtige winst van de SP bij de verkiezingen van 2006 lid ge worden. Van Heijningen: „Ze dachten: De SP gaat het verschil maken. Nu we op veel plaatsen buiten het be stuur gehouden zijn, hebben we die verwachting in de ogen van de opzeggers niet waargemaakt." Van Heijningen beweert dat de ex-leden wel op de SP blijven stemmen. „Ze keren zich niet van de partij af" De Tilburgse politicoloog Marcel Boogers betwijfelt dat. Hij ver moedt dat er nog een reden is waarom SP'ers hun lidmaatschap opzeggen. „De SP zegt een echte le denorganisatie te zijn, maar het zou de partij sieren als ze leden ook meer een stem zouden geven. In de dagelijkse praktijk ervaren lo kale afdelingen een dwingende re gie vanuit het partijbestuur. Dat is vervelend. De SP zou er baat bij hebben als ze de teugels ook eens wat lieten vieren." Van Heijningen wuift die kritiek weg. Met de partij is niks mis, stelt hij. „Er is weinig gemor en gek lier." Bij de raadsverkiezingen van 2006 ging de SP nog in één klap van 170 naar 342 zetels. Een herhaling van dat kunststukje lijkt onwaarschijn lijk. Toch heeft de partijsecretaris vertrouwen. „We doen in 109 ge meenten mee, meer dan ooit. We verwachten een goed resultaat." Ook Kant houdt de moed erin. De verkiezingen zouden voor de SP een zegen kunnen zijn, denkt zij. „Mensen gaan in verkiezingstijd nadenken over de toekomst van ons land. Willen ze menselijk en sociaal of liberaal en asociaal? Dan komen ze vanzelf uit bij de SP." Maar is de SP onder Kant de SP nog wel? Het vertrek van Jan Marij- nissen heeft zich laten voelen. Een aantal opzeggers gaf het zelfs als re den om het lidmaatschap te beëin digen, erkent Van Heijningen. „Jan wordt gemist." Ook Boogers merkt dat de leider schapswissel de SP parten speelt. Jarenlang wist de partij - tegen de trend in - kiezers op een bijna ouderwetse manier te enthou siasmeren, stelt hij. Voor een deel was dat de verdienste van Marijnis- sen. Nu de charismatische leider is teruggetreden, brokkelt die zuil af. „Marijnissen was de vleesgewor den boosheid, maar wist dat te combineren met een flinke dosis humor. Bij Kant zie ik alleen boos heid. Daar keren mensen zich van af" Van Heijningen neemt het voor Kant op. „Je zal maar in haar schoenen staan. De man die de sterren van de hemel speelde op volgen is niet makkelijk." Boogers waarschuwt dat de nieu we SP-leider op haar tellen moet passen. „De rek is er uit bij de SP. Bij de raadsverkiezingen kunnen de socialisten haast niet anders dan verliezen. De vraag is hoe ze dan tegen het leiderschap zullen aankijken." JOURE - De SP heeft fraude gepleegd met de kandidaten lijst van de Friese gemeente Skarsterlan voor de raadsver kiezingen in maart. Een woordvoerder van de gemeente zei gisteren dat onder de kandidatenlijst een valse handte kening staat. De leden van de partij trekken zich nu terug uit de verkiezingen. De kandidatenlijst moet door partij voorzitter Jan Marijnissen worden ondertekend, omdat het een landelijke partij is. Op de lijst stond de naam van Marijnissen, maar iemand anders had zijn handtekening gezet. Zie www.kras.nl/21747 Zie www.kras.nl/21648 Zie www.kras.nl/21638 Zie www.kras.nl/21718 Zie www.kras.nl/21637 Zie www.kras.nl/innergy fiets- wandel vakanties B9 Zie www.kras.nl/brochures 0 aanbiedingen o ni/fietsvakanties. 3/4/5 dgn autoreis Nederland Vertrek: van 6 februari t/m 22 december heuvelachtige parkoersen bekend van wielerklassiekers en vlakke routes... ontdek de omgeving van Valkenburg! verblijf, ontbijt, kaart, jubileumpakket 8 dgn autoreis Duitsland/Oostenrijk Vertrek: van 17 april t/m 17 oktober over de 'Donauradweg' van Passau naar Wenen, één van de mooiste routes van Europa! Met o.a. Krems en Melk. verblijf, ontbijt, bagagetransport, kaart 7 dgn autoreis Duitsland/Oostenrijk/Zwitserland Vertrek: van 17 april t/m 23 oktober geniet van 3 landen tijdens deze reis langs de Bodensee! Langs o.a. Stein am Rhein, Schaffhausen en Mainau verblijf, ontbijt, bagagetransport, kaart 5 dgn busreis Duitsland Vertrek: 9 augustus met deskundige reisleiding over de 100 Schlösser Route, een groen parklandschap met schitterende (water)kastelen busreis, ontbijt, diner, gebruik fiets 8 dgn busreis Duitsland Vertrek: van 29 mei t/m 18 september ontdek met deskundige reisleiding Thüringen, een gebied met bossen en culturele steden als Leipzig en Dresden busreis, ontbijt, diner, gebruik fiets Op veler verzoek ook dit jaar reizen met Gazelle Medeo Innergy fietsen, in 2009 verkozen tot fiets van het jaar! Dankzij de elektrische trapondersteuning fietst u verder, gemakkelijker en veiliger! Bekijk het complete aanbod op onze website. 'om» 2010 waarom zou je meer betalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6