17 reizen rr n De prijs van een reis per Hurtigrutenschip hangt af van de gevolgde route (volledig of deeltraject), binnen- of buitenhut en het seizoen. Zo varieert een twaalfdaagse reis met een binnenhut, inclusief KLM-vliegticket, van 1.325 tot 3.351 euro per persoon. Met een buitenhut gaat het om bedra gen tussen 1.972 en 4.201 euro. De hutten zijn van alle gemakken voor zien. Er zijn excursies bij te boeken. De prijzen daarvan variëren van 25 tot 120 euro per persoon. De reizen zijn op basis van volpension. De sfeer op de schepen is ingetogen, zonder casino's en ander vertier. Voor kinderen is er een speelhoek. Reisagent in Nederland is BBI Travel. rCÏ Vikingen waren bang voor drie weken duisternis Hurtigruten is een luxe veerdienst langs de Noorse kust. Bijna achteloos glijden de schepen door adembenemende gebieden. Hugo de Bruijne ging in de fjorden op zoek naar het noorderlicht. £■14 reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 30 januari 2010 Bootreis naar het noorderlicht m Jr Kirkenes Tromso Noorse Zee Sortland I ZWEDEN Grote foto; Het mysterieuze, groene noorderlicht boven Tromso. foto Bard Loken Kleine foto: Tijdens de tocht door de Geirangerfjord, die door de ferry's alleen 's zomers wordt aangedaan. foto C.H./lnnovation Norway. FINLAND Trondheim NOORWEGEN Bergenj Kt W www.bbi-travel.nl www.hurtigruten.nl www.hurtigruten.com Zittend aan lange tafels kijken enkele tientallen toeristen naar een nage speeld Vikingtafereel. De wijn is al ingeschon ken en het eerste skol heeft geklon ken. Er zullen nog zes redenen vol gen om te proosten. De toeschou wers zijn afkomstig van een cruise schip van de Noorse veerdienst Hurtigruten. Die rederij vaart het hele jaar met twaalf boten van Ber gen in het zuiden van Noorwegen naar Kirkenes in het noorden, vlak bij de grens met Rusland. Halver wege wordt de poolcirkel gepas seerd. Onderweg leggen de sche pen regelmatig voor korte tijd aan. Dat is leuk voor de toeristen, die zich even kunnen 'vertreden' en nuttig voor de kustbewoners, voor wie de cruiseschepen vooral veer boten zijn waar ze in het dagelijks leven niet zonder kunnen. Ze hu ren geen hut, ze slapen op een bank in een bar van het schip. We doen tijdens onze reis een na gebouwd Vikinghuis aan op de Lo foten, een eilandengroep boven de poolcirkel. De Lofoten vormen een machtige wereld van bergen die zich rechtstreeks uit zee verhef fen. In deze tijd van het jaar zijn ze bedekt met speeuw. Het is ver bazingwekkend dat hier mensen wonen, in vrolijk gekleurde speel goedhuisjes aan de groene voet van zo'n duistere berg. Als we, te rug op de MS Richard With, weer neerkijken op het Vikinghuisje, krijgen we een majestueus gevoel. Maar slaan we onze ogen op naar de bergen, die van alle kanten de zee-engte tussen de Lofoten en de Vesteralen in het nauw brengen, dan voelen we ons nietig. Ie kunt je voorstellen dat de Vikin gen bang waren voor de drie we ken duisternis in december. Als dan ook het mysterieuze groene noorderlicht zich onberekenbaar langs de hemelkoepel slingerde, wisten de Vikingen het zeker: de engelen van dat licht kwamen hun zielen halen. Of zoals Knut Hans- vold van het toeristenbureau het zegt: „Het noorderlicht is een da me die wil dat ze gewenst is." Tij dens de busrit van de boot naar het Vikinghuis, vertelde een gids meeslepend dit soort oude sagen. Om weer bij de boot terug te ko men, moeten we naar een andere havenplaats. Zo gaat het met de meeste excursies tijdens een Hurti- grutenreis: gedurende een uitstap je vaart de boot gewoon verder. Op een middag stuurt de kapitein het schip onder de honderden me ters lange brug bij Sortland. Juist op dat moment passeren op de brug twee bussen met de mederei zigers die deze morgen voor een excursie over land hadden geko zen. Scheepshoorn en claxons ma ken kabaal en er wordt gezwaaid en gefotografeerd. Straks zitten we weer samen in de eetzaal. Een reis met een van de Hurtigru- tenschepen is uitgekiend georgani seerd. Gebieden en havens die je op de heenreis 's nachts aandoet, zie je op de terugweg bij daglicht. Bezienswaardigheden, halteplaat sen en excursies worden via dag programma's en intercom aange kondigd. Zo weten de opvarenden tijdig wanneer ze foto's moeten maken. Bijvoorbeeld van de meta len globe op een klein eiland aan stuurboordzijde die de poolcirkel markeert. We varen langs De Ze ven Zusters, een bijzondere bergke ten, en langs de Torghatten, een zwarte berg in zee met een gat er in van 30 bij 15 meter. Dat is in vroeger tijden uitgeslepen door wind en water. Voor wie dat wil geloven tenminste, want het gat kan natuurlijk ook zijn ontstaan tijdens een godengevecht. 'De mooiste zeereis ter wereld', zo als de cruise wordt aangeduid, geeft zicht op adembenemende na tuur. Als je geluk hebt, zie je wal vissen, reusachtige zeearenden met hun nesten tegen grillige rots formaties en papegaaiduikers. Daarnaast intrigeert in de zomer de middernachtzon en in de win ter het noorderlicht. Voor dat laat ste leent het noordelijke Tromso zich goed als decor. Die havenstad is voor ons de opstapplaats van de Hurtigrutenreis, waarvan we het deel tot Trondheim meevaren. Toeristen in Tromso worden on der meer naar de IJszeekathedraal gestuurd, aan de overzijde van het water. Maar het enorme glas-in- loodraam ten spijt is er eigenlijk weinig aan. Veel aardiger is de hou ten kerk in het centrum. Zulke ker ken zien we in elke havenplaats waar we aanleggen en in de dorp jes die we passeren. We nestelen ons achter een van de ramen, met camera, verrekijker en boek. Bij helder weer overtreft het uitzicht alles wat je als Hollander gewend bent. Overal zijn watervallen. Als het bewolkt is, kan de zon toch plotseling door het wolkendek branden. Dan zie je boven het wa ter opeens een regenboog en besef je hoe paradijselijk de kleuren van zee en land hier kunnen zijn. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 67