reizen Een euro voor een m Goudzoekers De hippies Verbijsterd kijk ik haar aan. Ze zou mijn moeder kunnen zijn. 'Ontvlucht de Carnaval!' Het eiland La Palma geeft zijn schoonheid niet zomaar prijs. Marcha van Schijndel ontdekte tussen de bananenplantages en de talloze S-bochten een verrassend en vooral vriendelijk eiland. La Palma in drie eenvoudige wandelingen. Zaterdag 30 januari 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 73 7s oo O Bij Altamira, in het Braziliaanse Amazonegebied, stroomt de rivier de Xingü. Een gladde, brede, rusti ge stroom, die met ongeëvenaarde kracht naar de zee oprukt. Het is heerlijk daarop te varen. We zijn op zoek naar een verdwenen moeder die volgens onze informatie hier in de goudzoekersbusiness zou zitten. Vroeg in de ochtend bereiken we het eerste kamp. In mijn fantasiewereld gaan we op weg naar een grote krater waar in mensen als mieren aan de slag zijn om het edele metaal te 'winnen'. In het echt is het ahders. Een paadje tussen de bomen verdwijnt in het niets. Het is nog een behoorlijk eind lopen naar het goudzoekersdorpje. En dan nog eens een uur verder om bij de pit te komen. Op de top is een ogenschijnlijk zooitje ongeregeld bezig puin uit de aarde te vissen. Door een brede spleet kun je de diepte in kijken. Twee mannen staan 300 meter lager met drilboren de rot sen uit te hollen. Niet zelden raakt iemand bekneld en kom er dan maar eens uit. Ook verstikking ligt op de loer, door giftige dampen of gebrek aan zuurstof. Het is claustrofo bisch. We varen van mijn naar mijn en allemaal zijn ze anders. Soms ligt het goud aan de oppervlakte, maar meestal moet men er diep voor naar beneden. Het laatste kamp op onze route lijkt nog het meest op het Eldorado uit mijn fantasie. In een heuvelachtig landschap lopen de schatgravers af en aan. Het zijn er heel wat. Met een pikhouweel hakken ze in de grond en het losgewoelde zand gaat in de goud- zeef Een spectaculair schouwspel. En hier vinden we zowaar de eerste vrouwelijke goudzoeker. Nee, het is niet onze spoorloze moeder, maar ze had het zo kunnen zijn. Mami is 70 jaar en heeft haar hele leven in het goud gezeten. Het vrouwtje (ik heb er geen ander woord voor) is een bijzonde re verschijning. Een oma met een reusachtige hou weel. Graatmager, glimmend van het zweet en be resterk. Als ze in de gaten krijgt dat we straks met de boot naar Altamira varen, vraagt ze of ze een lift lean krij gen. Eenmaal aan boord legt ze uit waarom. Ze heeft een be hoorlijke voorraad goud en dat mag niemand weten. In de grote stad kan ze haar handel verkopen en ze heeft pas rust als de deal is gedaan. Een goudzoeker die zijn handel niet- op tijd kwijt is, is een dode goudzoeker. Zelfs in de kampen is het levensgevaarlijk. Ze weet waarover ze praat. Haar bei de goudzoekende zoons zijn lang geleden vermoord. Mami denkt de laatste jaren aan stoppen. Maar ze wacht nog op een grote klap. De vondst der vondsten. Haar ogen gaan glimmen als ze met haar pezige handen de grootte aangeeft van de gedroomde klomp goud. Goudkoorts. Een mooi mens is het. We lopen met haar mee naar de goudhande laar waar zij haar zaken mee doet. Ter bescherming. Die avond eten we aan de waterkant. Een grote vis. In het park musiceert een bandje. Het hele dorp danst. Plotseling staat Mami naast ons. Een fles aguardiente in de ene hand en een cup met ijs in de andere. Het is vermoedelijk niet haar eerste fles. Aan iedereen die het horen wil, vertelt ze dat ze rijk is. Ze zoekt een jonge man. Of ik niet met haar wil dansen. In een teug hijst ze de inhoud van de plastic be ker naar binnen. Verbijsterd kijk ik haar aan. Ze zou mijn moeder kunnen zijn. We proosten op het leven en dan struikelt ze de nacht in. Een goudzoekster van 70 op zoek naar geluk. Er is altijd hoop. Landgoederenarrangement Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met ontbijtbuffet 2' avond een 3-gangen dinerbuffet Fietsroute langs Landgoederen V U U r m Bij besteding van het diner op de 3e dag krijgt u de 3'' overnachting gratis Prijs Is op basis van een 2-persoonskamer exci boekingskosten en milieu- en verblijfstoeslag Deze aanbieding is te reserveren tot 31 Maart 2010 - v. - v ■- Wandelend door Puerto de Tazacorte, een van de weinige kustplaatsjes van La Palma, kun je niet om ze heen: echte hippies compleet met dreadlocks, kleurige slobberkleren en een diabolo-act. Wil je zien hoe ze leven, dan moet je naar Las Tricias, een klein plaatsje aan de noodwestkant van het eiland. Maar de hippies zijn niet de enige curiositeit van Las Tricias. Vooral de vele drakenbloedbomen die er staan, zijn een trekpleister voor wandelaars. De drakenbloedboom is kenmerkend voor de Canarische Eilanden, al groeien ze ook op Madeira en op de Kaapverdische ei landen. Uit de stam van de zeldza me boom wordt een rood sap ge wonnen, het drakenbloed, dat al in de zestiende eeuw werd geëx porteerd voor medicinale doelein den. We beginnen de wandeling op het dorpsplein van Las Tricias. Helaas is het enige dorpscafé dicht tijdens de Spaanse siësta. We moeten het doen met ons meegebrachte wa ter. De route is 'omgekeerd': eerst een afdaling, straks bij de terug keer volgt dus een pittige klim. Het pad loopt langs eenvoudige huisjes, weelderig begroeid met paarse bougainvilles. Een verdwaal de kip stapt tokkend de hoek om als we passeren. Een hond ligt sloom te dutten in de schaduw Een drakenbloedboom biedt be schutting aan een 'hippiehuis' dat is voorzien van zonnecollec toren op het dak. foto's Marcha van Schijndel van de deuropening. Het tempo van het dagelijks leven heeft zich duidelijk aangepast aan deze war me namiddag. Na een smal pad dwars door een cactusbos zien we in de verte een oude windmolen. De molen werd vroeger gebruikt om graan te malen, maar staat nu werkeloos op de berghelling. Het uitzicht is opnieuw adembene mend en de zee is indrukwekkend diepblauw. We houden ons ver van de steile rotskust. Enkele mi nuten later staan we voor het eerst oog in oog met een immense dra kenbloedboom. Zo'n boom doet er tien jaar over om een meter te groeien. Het moet dus een eeuwen oud exemplaar zijn. De boom is omringd door burncas, de eenvou dige onderkomens van de hippies. Dat ook de bewoners met de tijd meegaan, blijkt uit de moderne en milieuvriendelijke stroomvoorzie ning op het dak: twee kleine zon necollectoren. Even verderop zien we waar de hippies een deel van hun schamele inkomen uit verkrij gen. Op een roestig dienblad staat hun koopwaar uitgestald: een stek kie van de drakenbloedboom ver pakt in een verschoten yoghurtbe ker. Voor een euro mogen we er een meenemen. We laten de stek jes maar voor wat ze zijn. Als de boom al in Nederland wil groeien, zullen we hem toch nooit tot volle wasdom zien komen. De oude, tegenwoordig werkelo ze graanmolen bij Las Tricias. Best Western Hotel Landgoed Ehzerwold - Ehzerallee 14 - 7218 BS Almen 0575-431143 - receptie@ehzerwold.nl - www.ehzerwold.nl Foto voorpagina: Op de top van de Roque de los Muchachos wordt een voetpad gerepareerd. La Palma is het meest westelijk gelegen eiland van de Canarische Eilanden. Het is groen, weelderig en divers en het is een wandeleiland bij uitstek. Er lig gen meer dan duizend kilometers aan wandelpaden: van eenvoudige routes voor beginners tot meerdaag se klauterroutes voor de gevorderde loper. Het kleine eiland (47 kilometer lang en 30 kilometer breed) is een Uitzicht op de vulkaan Tene- guia. In de verte zijn de zout- pannen te zien. wonder van de natuur. Het kent het grootste hoogteverschil ter wereld. De Roque de los Muchachos is het hoogste punt van het eiland op 2.426 meter. In het hart van het eiland ligt natio naal park Caldera de Taburiente, een enorme erosiekrater van 9 kilometer doorsnee met een om trek van 28 kilometer. De bergkam men Las Cumbres splitsen het eiland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64