binnenland 15 VVD eist excuses voor beledigen Neelie Kroes artsenstudie Snellere straf voor raddraaiers Borsato Brard Nederland wacht nog met steun Burundi Loten voor populaire studies SUPERSNELRECHT Voorstel Hirsch Ballin Driekwart mensen haalt prik GGD Minder mensen vast tijdens jaarwisseling Koningin Beatrix zondag 72 jaar Openhartig over zichzelf en elkaar zaterdag 30 januari 2010 BRUSSEL - Voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commis sie moet excuses eisen van de Fran se president Nicolas Sarkozy voor het beledigen van Europees Com missaris Neelie Kroes (Concurren tie). Premier Jan Peter Balkenende moet de zaak aankaarten bij EU-president Herman Van Rom- puy. WD-Europarlementariër Hans van Baaien heeft daar giste ren op aangedrongen. Van Baaien zegt geschokt te zijn door uitlatingen die Sarkozy vol gens het Franse weekblad Le Ca nard Enchainé heeft gedaan tij dens een ministerraad. Hij zou hebben gezegd dat Kroes 'niet meer dan twee hersencellen in haar hoofd heeft' en dat ze blij kan zijn dat er geen straffen bestaan op stommiteiten. Sarkozy is boos omdat Kroes de Franse regering om opheldering heeft gevraagd over het onder druk zetten van autofabrikant Renault. Parijs wil voorkomen dat Renault een deel van zijn produc tie naar het buitenland verplaatst. Volgens Van Baaien is het 'onbe staanbaar dat Sarkozy Kroes bele digt wanneer zij zich verzet tegen onoorbare staatsinmenging in de economie'. De beledigingen gaan verder dan Kroes alleen, ze schoffe ren de hele Europese Commissie, vindt de WD'er. „Barroso moet nagaan of dit echt gezegd is, en zo ja, dan moet hij persoonlijk bij Sarkozy excuses ei sen." De woordvoerder van Kroes wilde gisteren niet reageren. Premier Balkenende wil niet pu bliekelijk reageren op de berich ten. „U kunt zich voorstellen dat ik het op mijn manier doe, niet via de media. Ik doe er verder geen uitspraken over." DEN HAAG Het kabinet wacht met het overma ken van begrotingssteun over 2009 aan Burundi zolang het regime niet duidelijk is over grote wapen aankopen en samenwerking met Rwandese rebellen in buurland Congo. Beschuldigingen hierover in een rapport van de Verenigde Naties zijn 'zorgwekkend'. Dat heb ben de ministers Verhagen (Buiten landse Zaken) en Koenders (Ont wikkelingssamenwerking) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven de twee dagen zes wiskundige pro blemen voorgelegd, die ze in vieren half uur moeten oplossen. Het minis terie van Onderwijs en universitei ten willen met de Olympiade extra promotie voor wiskunde en weten schap genereren. foto Ed Oudenaarden/ANP Voor populaire opleidingen in het wetenschappelijk en hoger beroeps onderwijs waarvoor zich meer stu denten aanmelden dan er plaatsen beschikbaar zijn, kan een zoge noemd numerus fixus worden in gesteld. Dat betekent dat jaarlijks een vast aantal studenten mag in stromen. Bij veel opleidingen waarvoor dit geldt selecteren de instellingen zelf de helft van de eerstejaars op grond van bijvoorbeeld een toela tingsexamen. De overige plaatsen worden toebe deeld via een gewogen loting. Hoe hoger het gemiddelde examencij- fer, hoe meer kans. Wie een acht of hoger heeft, wordt automatisch toe gelaten. Momenteel geldt onder meer een landelijk numerus fixus voor de universitaire studies (diergenees kunde, tandheelkunde, psycholo gie en rechtsgeleerdheid. Op hbo-niveau is de instroom bij on der meer de opleidingen fysiothe rapie en journalistiek beperkt. In 1996 ontstond ophef over het sys teem van gewogen loting toen bleek dat Meike Vernooy ondanks een gemiddeld eindexamencijfer van 9,6 was uitgeloot voor de stu die geneeskunde. Relschoppers en vechtersba zen moeten als het aan de mi nister van Justitie ligt direct na hun arrestatie de cel in. Vereniging van Strafrechtadvo caten is verbolgen. Voorstel zou in strijd zijn met Europese wetgeving. DEN HAAG - Minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) wil relschoppers en vechtersbazen sneller aanpak ken. Ze moeten direct de cel in en daar'wachten op hun (supersnel- rechtzitting. Dat schrijft hij aan de Tweede Kamer. De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvoca ten (NVSA) reageert vol ongeloof op het plan. Nu mogen raddraaiers vaak in vrijheid wachten op de zit ting. Straks zitten zij maximaal twee weken in voorlopige hechte nis. „Zo wordt iemand gestraft nog voordat er een rechter aan te pas is gekomen", zegt NVSA-voorzitter Pieter van der Kruijs. Hij bena drukt dat dit in strijd is met Euro pese wetgeving. Een verdachte in voorarrest houden kan nu al, wan neer er sprake is van zeer ernstige feiten of een groot gevaar voor her haling. „Maar straks is alleen al het feit dat er een snelrechtzitting komt genoeg om te zeggen: u komt niet vrij tot die zitting", zegt de voorzitter. „Dat is vooraf straf fen." Hirsch Ballin heeft echter zijn buik vol van raddraaiers die tijdens festi vals, voetbalwedstrijden en andere evenementen de boel onveilig ma ken. Met de snelle juridische actie wil hij een signaal afgeven dat der gelijk gedrag niet wordt getole reerd. Volgens Van der Kruijs rea geert Hirsch Ballin te veel op de waan van de dag. Politiek en pu bliek willen strengere straffen en 'dan gaat dit erin als Gods woord in een ouderling', aldus de NVSA-voorzitter. Het (super)snel- recht is bovendien niet onomstre den. Bij snelrecht dient een zaak binnen twee weken, bij de super snelle zaken binnen drie dagen. Dit is slecht voor de kwaliteit van de rechtsgang, stelt de NVSA. „Bo vendien pak je alleen de schlemie len die direct bekennen", zegt de voorzitter. „De echt gewelddadige jongens ontkennen gewoon, waar door de zaak langer duurt." In de brief kondigt de minister nog andere maatregelen aan. Zo wil hij dat geweldplegers voor lich te vergrijpen een enkelband om- krijgen, zodat ze wegblijven uit ge bieden waar ze voor overlast zorgen. Verder wil hij dat verdach ten vaker een borgsom van hon derden of duizenden euro's beta len om ervoor te zorgen dat zij op de zitting verschijnen. Komen ze niet, dan gaat het geld naar de Staat. „Deze maatregej staat haaks op het recht van de verdachte om zelf te kiezen of hij op de zitting ver schijnt", aldus hoogleraar straf recht Tineke Cleiren van de Uni versiteit Leiden. „Ook als iemand er niet is, wordt er een vonnis uit gesproken." UTRECHT Bijna driekwart (74 procent) van de mensen die door de GGD waren uitgenodigd voor een vaccinatie te gen Mexicaanse griep, zijn daad werkelijk een of twee vaccinaties komen halen. Daarmee zijn 740.000 mensen ge vaccineerd. In totaal zijn er 1,3 mil joen prikken gezet. Dat heeft een woordvoerster van GGD Neder land gisteren laten weten. De Gezondheidsdienst vaccineerde de mensen in drie rondes. DEN HAAG - De politie heeft rond de jaarwisseling minder mensen opgepakt dan een jaar eerder. Ook zijn meer zaken met een boete afge daan. Volgens Justitie duidt dit er op dat het geweld gemiddeld min der ernstig was. Deze jaarwisseling belandden 46 raddraaiers in de cel, tegenover 77 een jaar eerder. Super snelrecht werd dit jaar iets minder vaak toegepast (27 zittingen tegen over 33). Het aantal brandstichtin gen halveerde, maar geweld tegen politie, brandweer en ambulance personeel nam toe. Koningin Beatrix DEN HAAG Koningin Beatrix wordt morgen 72 jaar. Met deze leeftijd is zij het op een na oudste staatshoofd dat Ne derland ooit heeft gehad. Alleen ko ning Willem III zat op een hogere leeftijd op de troon. Hij stierf in 1890 als regerend vorst, toen hij 73 jaar was. Koningin [uliana was 70 toen ze, op de 42e verjaardag van dochter Beatrix, in 1980 bekend maakte dat ze ermee ging stoppen. "eer 20 •d alleen v Humor y BN'ers y Levensverhalen y Columns y Mode y Beauty y Reportages y Recepten rard Goede Tijden •net Geert Hoes en •anja Jess

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5