ii spectrum Zaterdag 30 januari 2010 een Spaanse spookstad ze wijk kapot geschreven, zodat we nu he lemaal geen huis meer verkopen", ver klaart een van hen. Ze verwijst naar de cho colaterie van Daniel. „Hij wil wel praten." Er hangt een groot bord met 'te huur' en 'te koop' op het raam van de gezellige gele genheid, nog geen twee jaar nadat Daniel vol enthousiasme zijn zaak opende. „Ik zag een grote toekomst voor me. Ik kom uit een sloppenwijk van Madrid en ik dacht dat ik hier een nieuwe start kon maken." Daniel rekende erop dat al die jonge gezin nen met hun kindertjes na schooltijd bij hem een kopje chocolademelk met churros (in suiker gerolde deegstaafjes) zouden ko men drinken. Maar helaas, alleen de liftre- parateur van Otis stapt binnen voor een kop koffie. Daniel: „Het is allemaal anders gelopen. Wie schuld heeft? Het zijn allebei piassen, de burgemeester en Paco." De economische crisis heeft de business van Daniel nog een extra dreun gegeven. „De mensen gaan niet meer uit." Moegestreden en door de bank gedwon gen moet hij zijn chocolaterie van de hand doen. Hij weet dat dat voorlopig niet zal lukken. „Ik kan de zaak niet verhuren, niet verkopen en niet betalen." Daniel, een illusie armen, wordt gedwon gen met zijn vrouw en twee kindjes weer terug te gaan naar de Madrileense sloppen wijk waar hij vandaan komt. „Daar ken ik tenminste mensen. Iedereen helpt elkaar." 's Avonds, als het donker is, ligt de slaap stad van 'Paco de Putjeschepper' er naar geestig bij. Hier en daar brandt licht in een flat. Een man laat zijn hond uit in de Calle el Greco. Voor een blok met deels afge bouwde flats staat een politieauto met blauw zwaailicht. Vier agenten worden omringd door een groep dreigende jonge ren met flessen bier in de hand. Vanaf hun hoge standplaats kijken de ouders van Pa co onberoerd toe. reageren? spectrum@wegener.nl De zeepbel die uit eikaar spatte De Spaanse economie heeft jaren ge draaid op de bouwsector die niets in de weg werd gelegd. Spanje bouwde meer huizen dan Frankrijk, Duitsland en Enge land samen. Toen de crisis uitbrak, spatte de zeepbel uiteen. De mensen konden geen huizen meer kopen. Architecten, aannemers, makelaars, de meubelbranche en andere toeleveranciers gingen massaal failliet. De werkloosheid steeg tot bijna 20 procent. Banken namen de huizen over en probe ren ze nu met kortingen tot soms 40 procent van de hand te doen. Een miljoen nieuwe woningen (pessimisten zeggen twee miljoen) staan leeg en wachten op een koper. Deskundigen voorspellen dat het vijf tot tien jaar zal duren voordat de voorraad is verkocht. Tientallen stadswijken uit de grond gestampt Het megaproject van Paco de Putjesschep per is niet uniek. Rondom de hoofdstad Madrid zijn de afge lopen tien jaar tientallen nieuwe stadswij ken uit de grond gestampt. Tussen 2001 en 2008 bouwde Madrid 408.000 woningen, goed voor ruim een miljoen inwoners. Speculatie en fraude dreven de prijzen op tot onwerkelijke hoogte. Een flatje van 30 tot 40 vierkante meter kostte al gauw 2 ton. Alleen door defage rente en het soe pele hypotheekbeleid van de banken werden de huizen goed verkocht. Totdat de crisis toesloeg. Nu staat 60 procent van de huizen leeg. Ondanks de sterke daling van de prijzen, in de afgelopen twee jaar met zo'n 40 procent, zijn de woningen voor de meeste Madrilenen nog steeds onbetaalbaar. had mogen geven voor zo'n gigantisch pro ject. „Dat kan een kleine gemeente als Sesena niet behappen." Hij weigerde ver volgens woonvergunningen af te geven en mee te werken aan de noodzakelijke voor zieningen. Geheel in de lijn van de honderden bouw- schandalen waaronder Spanje gebukt gaat, begint justitie ook een fraudeonderzoek te gen Hernando. De oplopende schulden en de weigering van de banken om de project ontwikkelaar nog meer geld te lenen, ge ven hem de genadeklap. Afgelopen zomer beslüit de 'Putjesschepper' zich terug te trekken uit Sesena. Om zijn schulden af te lóssen, neemt de bank voor 20 miljoen eu ro aan woningen in beslag. Paco, niet voor één gat gevangen, verscheept zijn hijskra nen naar de voormalige Spaanse kolonie Equatoriaal-Guinea in West-Afrika, waar hij op verzoek van president Obiang 35.000 woningen gaat bouwen. Voor de meeste bewoners is Paco nog al tijd een god. In hun ogen heeft de burge meester de boel verknald. „We hebben een mooi huis, dat niet duur is", zegt Ali cia. Met vriendin Esther, beiden achter hun kinderwagen, is ze op weg naar het noodschooltje aan de rand van de wijk om haar andere kind op te halen. Ze waren de eersten die twee jaar geleden in El Quinon kwamen wonen. „In Madrid konden we geen betaalbare woning vin den." Alicia's man is ambtenaar en reist el ke morgen met de auto naar de hoofdstad. „Als je geen auto hebt, kun je hier niets." Alleen 's morgens en 's avonds rijdt er een bus naar Madrid. In de nieuwbouwwijk is geen station, geen supermarkt, geen dok- terspost, geen bioscoop, geen postkantoor, geen bank. Alleen een paar cafés, een schoonheidssalon, de bazar van de-Chi nees en op de hoek zit een makelaar waar de sterk afgeprijsde flats, nu eigendom van de bank, in de etalage hangen. De twee vrouwen achter de balie mogen niet met de media praten. „Ze hebben de-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 59