spectrum IO Het jamu-vrouwtje Zaterdag 30 januari 2010 Ze staat iedere dag tegen een uur of vijf voor mijn huis. Het krui denvrouwtje. In een mooie ka baja en sarong. Haar haren sa mengebonden in een ouderwets Indone sisch knotje. Op haar rug een enorme rie ten mand met plastic flessen. De inhoud varieert van donkergeel tot ondefinieer baar kleurloos. In haar hand een plastic, blauw emmertje, waarin glaasjes zitten, voor de medicinale drankjes. De beloftes van het medicijnvrouwtje zijn groot: van ongesteld zijn zonder pijn, tot gewichtsverlies en fantastische seks. Van een mooie witte huid en glan zende haren, tot een goede adem. Voor ieder pijntje een drankje, een jamu. De drankjes maakt ze thuis. In haar klei ne huisje. Met achter de enige zit/slaapkamer een klein, benauwd keu kentje, slechts verlicht door een peertje. Op het houtvuur een enorme pan, waar een dikke rookwolk boven hangt. In het water in de pan gaan koenjit, gember, citroengras en andere krui den. En geheime ingrediënten. De jamu-vrouw is niet gek natuurlijk, de exacte samenstelling van haar medicijnen geeft ze niet prijs. Iedere namiddag loopt ze door mijn buurt, waar ze vaste adresjes bezoekt. De zware mand heeft ze op haar rug gebonden met een doek, een slendang. Ook is ze iedere middag in het speeltuintje te vinden. Haar drank jes vinden gretig aftrek. Bij kinder meisjes, koks, moeders, bewakers en tuinmannen. Zelf heb ik ook ooit een jamu geno men. Om af te vallen. Een vriendin zwoer erbij. Onder het mom van baat het niet, dan schaadt het niet, waagde ik het erop. Het drankje had een donkerbruine kleur en werd aangelengd met water uit een fles. Ik moest eerst een drankje snel ach terover slaan en kreeg direct een ander drankje om er de bittere smaak mee weg te spoelen. Vervolgens kreeg ik hartklop pingen, voelde me misselijk en had diar ree. Veel at ik die avond niet Dus het hielp wel een beetje om af te vallen. Veel mensen drinken iedere dag een ja mu, bang als ze zijn ernstig ziek te wor den als ze het niet doen. Of om enorm in lichaamsomvang toe te nemen. Of om nooit meer seks te hebben. Maar gezien de onbekende ingrediënten weet nie mand eigenlijk wat hij slikt. Er is geen keuringsdienst van waren die de medici nale drankjes controleert. Ook voor kinderen zijn er speciale drank jes. Om beter te slapen en om de eetlust te bevorderen. Het kruidenvrouwtje heeft aan mijn kindermeisje een goede klant. Iedere dag koopt zij een jamu, voor haarzelf. Ooit heeft ze wel gepro beerd er mijn kinderen een te geven, maar dat zag ik niet zitten. Dus neemt ze de drankjes maar zelf. De ene dag tegen ongesteldheidspijn, de andere dag ge woon omdat het in haar ogen gezond is. Vandaag is mijn babysitter al naar huis. Ik sta in de keuken en gebaar naar de jamu-vrouw dat ze door kan lopen. Ze glimlacht naar mij, denk ik. Dan zie ik plotseling mijn 4-jarig zoontje tussen de spijlen van het witte hek kruipen. De ja mu-vrouw schenkt een geelachtige drab in een glaasje. Als een vaste klant drinkt mijn zoontje het goedje. Ik snel naar bui ten. Net te laat, het glaasje is leeg. De vrouw vraagt 20 cent aan mij en beant woordt mijn paniekerige reactie met een glimlach. Mijn zoontje kijkt mij gerust stellend aan en mompelt iets van 'bijna iedere dag' en 'gezond voor mij'. Droomhuis in De droom van duizenden jonge Spaanse gezinnen veranderde in een nachtmerrie toen projectontwikkelaar Francisco Hernando een half jaar geleden zijn shovels en hijskranen terugtrok uit het grootste bouwproject van Spanje. De eerste 2.300 bewoners van wat een luxe stadswijk moest worden, blijven ontredderd achter in een desolate bouwput. Symbool van een nietsontziende bouwwoede. tekst en foto's Henk van den Boom Op 40 kilometer ten zuiden van Madrid rijzen de kolos sen van roodbruine flat- blokken omhoog uit de dorre woestijnvlakte. Inge klemd tussen twee snelwegen die de Spaanse hoofdstad verbinden met het zui den van Spanje. Een behulpzame inwoner van Sesena legt de ingewikkelde route uit naar de 'stad van Paco de Putjesschepper'. Projectontwikkelaar Hernando is trots op zijn bijnaam, omdat hij zich omhoog wor stelde van rioolreiniger tot een van de machtigste en rijkste mannen in de onroe- rendgoedsector. Een slecht onderhouden weg met een veel te smal viaduct over de snelweg is de enige toegang tot El Quinon, als je tenminste de zoektocht over het industrieterrein niet meerekent. Toen de Spaanse bouwhype op zijn top was, kreeg Hernando van de toenmalige socialistische burgemeester van Sesena het groene licht om uit het niets een wijk van 13.500 woningen te bou wen. Paco wilde Spanje laten zien dat voor huizen geen woekerprijzen hoeven te wor den betaald. Hij mikte op de duizenden jonge, Madrileense gezinnen die al jaren vergeefs proberen een betaalbare woning te bemachtigen. Aan het begin van de brede boulevard ver telt een Lenin-achtig monument in dure koperen letters de bezoeker dat dit het le venswerk is van Francisco Hernando. En als eerbetoon aan zijn nederige afkomst houden zijn ouders, in brons vereeuwigd, hoog op een rotonde trots toezicht op het levenswerk van hun zoon. Het is vandaag de dag waarop Hernando de burgemeester voor de rechter sleept, omdat die hem heeft afgeschilderd als een fraudeur. Het wordt een klucht, de twee grijze mannen in de boksring van de regio nale rechtbank. Inwoners van Sesena gnif felen om de beschuldigingen die ze elkaar naar het hoofd slingeren. De rechter, con fuus door de grote mediabelangstelling, legt de burgemeester per abuis een voorlo pige boete op van 1 miljoen euro, die hij de volgende dag weer bijstelt tot 10.000 eu ro. „Ik heb me een paar nullen vergist", verdedigt de magistraat zich. De strijd tussen de projectontwikkelaar en de huidige burgemeester van Sesena heeft het project de nek omgedraaid. Van de 13-500 geplande woningen zijn er nu zo'n 5.000 afgebouwd. Daarvan is nog niet de helft bewoond. Het doodlopende straten- patroon en de bouwputten geven een im pressie van hoe het had moeten worden. Het fraai aangelegde park, genoemd naar Paco's moeder, met een grote vijver, speel weide en kinderboerderij vormt het bewijs van Hernando's verheven bedoelingen. De ellende begon toen twee jaar geleden de huizenmarkt instortte. Manuel Fuentes, de nieuwe burgemeester van Sesena, vond dat zijn voorganger nooit toestemming Foto 1: Inwoners van El Quinon komen in hun be tonnen wijk doorgaans wei nig anderen tegen. Foto 2: De vader en moe der van Francisco Hernan do, ook wel bekend als 'Pa co de Putjesschepper', zijn vereeuwigd in het project van hun zoon. Foto 3: Van de woningen in El Quinon is maar iets meer dan 15 procent bewoond. Foto 4: De verlaten slaap stad van Madrid is ook nog eens slecht toegankelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58