spectrum 8 Zaterdag 30 januari 2010 Q-koorts, een veelkoppig Zeker drie jaar waart de Q-koorts al rond. De overheid werd veel te laat wakker en nu staan medici, veeartsen en politici tegenover een veelkoppig monster. door Sandra Donker en Floor Ligtvoet Lange rijen buisjes voor bloed monsters staan alweer klaar op de Q-koortspoli van het Jeroen Boschziekenhuis in Den Bosch. Huisartsen verwachten ook dit voorjaar talloze patiënten die zijn besmet met de agressieve coxiella burnettii-bacte- rie, de ziektekiem die Qjkoorts veroor zaakt. De massaslachting van 40.000 gei ten doet daar niets aan af De Q_-koortsepidemie is nog lang niet on der controle. Er is een reële kans dat de ziekte zich de komende maanden ver spreidt via de 1,4 miljoen (vlees)schapen, die overal in het land buiten in de wei staan. Een 'giga-probleem', vreest land bouworganisatie LTO. Dieren die de ziekte onder de leden hebben, kunnen tijdens het lammeren in de lente massale hoeveel heden bacteriën uitwerpen en daarmee nog meer mensen ziek maken. Tot nog toe hebben de CDA-ministers Ab Klink van Volksgezondheid (VWS) en Gerda Ver burg van Landbouw geen enkele voor zorgsmaatregel genomen om verspreiding van de ziekte via vleesschapen te voorko men. Niemand weet hoeveel drachtige .schapen Qjkoorts hebben. En niemand kan vertellen wat er moet gebeuren als de verspreiding via deze veestapel explosieve vormen aanneemt. De gang van zaken is tekenend voor de wijze waarop de autoriteiten zyn omge sprongen met de aanpak van de Q_-koorts. Kernwoorden: 'afzijdig houden', 'afwach ten' en 'afschuiven'. Maatregelen blijven uit of komen te laat, blijkt uit een rond gang langs betrokkenen. Afspraken wor den niet uitgevoerd, verantwoordelijkhe den doorgeschoven. Er gaapt een kloof tus sen de 'veterinairen' en 'humanen', de die renartsen en hun deskundigen enerzijds en de artsen en gezondheidsdiensten an derzijds. Het gevoel voor urgentie ont breekt. De patiënt staat in de kou. De Qjkoortsepidemie in Nederland begint met zware griepgevallen in midden-Bra bant. Een artsmicrobioloog meldt op 25 mei 2007 dat een vader en een dochter uit Herpen zijn opgenomen in het ziekenhuis in Oss met een vreemde vorm van long ontsteking. Het aantal ziektegevallen in dat dorp stijgt bliksemsnel naar honderd. Enige aanknopingspunt: de patiënten wo nen allen dicht bij een geitenbedrijf Twee maanden later vergadert een crisis team onder leiding van Hans de Goeij, de toenmalige topambtenaar van Volksge zondheid voor het eerst met het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM), lokale bestuurders en de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA). Dit Bestuur lijk Afstemmingsoverleg (BAO) wordt al leen in uitzonderlijke situaties, als een cri sis voor de volksgezondheid dreigt, bijeen geroepen. Een topambtenaar van het mi nisterie van Volksgezondheid is de baas. Hij heeft vergaande bevoegdheden. Zo kan hij besluiten nemen, ook als de andere des kundigen in het overleg het er niet mee eens zijn. Ook het ministerie van Land bouw móét volgen. De instelling van een crisisorganisatie duidt op gevoel van urgen tie. Maar dat is snel verdwenen, blijkt uit interne verslagen. Belangrijke deskundi gen volstaan met telefonische deelname en er worden weinig knopen doorgehakt. Van boven naar beneden: minister van Landbouw Gerda Verburg, minister van Volksgezondheid Ab Klink en Roel Coutinho, directeur infectieziekte- bestrijding bij het RIVM. foto's ANP De VWS-topambtenaar laat het gebeuren. Het meest concrete voorstel, najaar 2007, is de meldplicht voor besmette bedrijven. Gezondheidsdeskundigen willen zo zicht krijgen op de verspreiding. Het plan wordt door veterinairen afgeschoten. „Iedereen had toen het gevoel dat het een eenmalige uitbraak was", verklaart Roel Coutinho, di recteur infectieziektebestrijding bij het RIVM, terugkijkend. „Ik dacht: interessant, we doen wat onderzoek en dan is het weer voorbij. Achteraf naïef natuurlijk." Hoe erg de deskundigen ernaast zitten, blijkt de volgende zomer. Plots regent het zieken, in de hele provincie. In 2008 telt de GGD duizend ernstig zieken, met een absolute piek in juni. De eerste Q_-koorts- dode is een feit. Een aanzienlijk deel van de patiënten ontwikkelt na de acute griep- verschijnselen chronische klachten. Som migen moeten zelfs een riskante hartopera tie ondergaan. De plaatselijke GGD's, huisartsen en lokale bestuurders slaan alarm. Tot ergernis van wethouder Hendrik Hoeksema uit Oss, aanwezig tijdens de crisisoverleggen, sij pelt de ernst in Den Haag nauwelijks door. „Het ieek alsof de twee ministeries in een kramp zaten. Landbouw zegde dingen toe maar kwam ze niet na en VWS nam geen leiding." Typerend vond hij hoeveel moeite het Landbouw kostte een eenvoudige folder met hygiënemaatregelen voor boeren te maken, „in 2007 werd dat beloofd. Toen de folder er in februari 2008 niet was, heb ik opheldering gevraagd. 'De verantwoor delijke was afwezig en er waren vakanties overheen gegaan', was het antwoord. Ze zagen het niet als een groot veterinair pro bleem." Dat is Q;koorts ook niet, zegt Mar co Zannoni van het instituut voor crisisma nagement COT. Geiten worden niet ern stig ziek. „Het probleem is dat mensen er wél ziek van worden. Daar is niet op gean ticipeerd." Een brief van minister Verburg aan de Ka mer bevestigt dat beeld: midden in de lam- merperiode van 2008 schrijft zij: 'Ik heb geen aanleiding om mij op dit moment meer zorgen te maken dan voorheen'. Dat jaar, als het aantal zieken is vervijfvoudigd, komt de overheid traag in actie. Boeren van besmette boerderijen mogen hun mest, een belangrijke ziekteverspreider, niet uitrijden. Ook mogen zij hun beesten drie maanden lang niet vervoeren. De meldplicht komt er alsnog, in juni 2008. Maar controle door de Voedsel- en Waren autoriteit blijft uit, meldt een bron binnen het crisisteam. „Ze hadden gewoon geen mensen om dat te doen. De dienst is hele maal kapot gereorganiseerd." De hoop richt zich op een experimenteel vaccin. 'Omdat er zo weinig bekend is, kunnen geitenhouders niet veel meer doen dan hygiënemaatregelen nemen', schrijft Verburg. Nog altijd wordt er hardop getwijfeld aan het directe verband tussen zieke geiten en de mensen met Q;koorts. Waterdicht be wijs kan het RIVM niet leveren. Het wach ten hierop heeft de boel onnodig gefrus treerd, denkt Jos van de Sande, hoofd infec tieziektebestrijding van GGD Hart voor Brabant. „Verburg wilde steeds dat maatre gelen pas genomen werden als ze bewe zen effectief waren. Maar infectieziektebe strijding is geen wetenschap. Als je daar op wacht, loop je altijd achter de feiten aan." Als Jos van de Sande in de lente van 2009 door het Brabantse platteland fietst, ziet hij geitenboerderijen waar lammetjes in open stallen dartelen. De schrik slaat hem om het hart. Uit niets blijkt dar hier al twee jaar Q-koorts heerst: geen waarschu wing, niks. Iedere toerist, fietser, hartpa tiënt, zwanger of niet, loopt het risico be smet te raken. Dat boeren niet verplicht zijn hun stal dicht te maken, is een van de gemiste kansen, vindt Van de Sande. Land bouw zag er niets in, blijkt uit het verslag van het crisisteam. „Het wordt moeilijk om wind te vangen", is de laconieke reac tie van topambtenaar Annemie Burger. Er zijn meer gemiste kansen. Over een fok- verbod wordt niet gerept. Het ligt voor de hand: geen inseminatie, geen zwangere gei ten, geen abortussen en dus geen massale uitstoot van Q_-koortsbacteriën. „Het is ach teraf mijn grote frustratie geweest", biecht Coutinho op. „Ik heb er niet aan gedacht. Waarom het door de dierendeskundigen niet ter sprake is gebracht, is mij een raad sel. Ik sla mezelf voor de kop dat ik er niet om heb gevraagd." Coutinho denkt er niet aan, anderen bren gen het niet ter sprake. Ook de topambte naar van VWS, die als voorzitter ervoor moet zorgen dat alle belangrijke informa tie boven tafel komt, dringt er niet op aan. Dus kan minister Verburg achteraf zeggen: „De deskundigen hebben dit niét als optie naar voren gebracht. Dit is verklaarbaar omdat onvoldoende onderscheid gemaakt kan worden tussen besmette en niet-be- smette bedrijven en dit dus de hele sector zou betreffen. Daarmee zou de maatregel disproportioneel zijn geweest." In de zomer van 2009 stuurt commissaris van de Koningin in Brabant, Hanja Maij- Weggen, een boze brief aan haar CDA-par- tijgenoten in Den Haag. Er wordt 'sterk de behoefte gevoeld door de ministeries inten siever geïnformeerd én geadviseerd te wor den'. De informatievoorziening moet 'drin gend' naar hetzelfde niveau worden getild als de voorlichting over de Mexicaanse griep, aldus de commissaris. Klink en Verburg reizen op 11 juli spoor slags af naar Landerd, de Brabant se gemeente met de mees te ziektegevallen. „Klink is zich daar rot geschrokken", meldt een bron op het ministerie. „Hij was druk bezig met die andere crisis, de Mexi caanse griep. Dat was priori teit nummer 1." In de loop van het najaar worden de deskundigen ner veus. Het besef dringt door dat Q-koorts ook in 2010 niet kan worden uitgebannen. Haastig be stelt Landbouw extra vaccins. Een nieuw instrument komt ter beschikking om te kijken of bedrij ven besmet zijn: melktankmon sters. Nu wordt de omvang van het probleem pas echt duidelijk: niet vijf, maar tientallen bedrijven zijn besmet. -Gezondheidsexperts houden hun er gernis over de halfslachtige aanpak niet langer voor zich en stappen naar de me dia. De Tweede Kamer, die (met uitzon dering van de Partij voor de Dieren) nau welijks van zich had laten horen, roert zich voor het eerst. Er worden hardere maatregelen geëist om de volksgezond heid te beschermen. Het wordt heet onder de voeten van Klink en Verburg. De eis voor keihard, wetenschappelijk bewijs voor maatregelen vervalt, het voorzorgs principe (voorkomen is beter) wordt het nieuwe toverwoord. Op 9 december kondigt een gespannen Verburg aan dat 'met het oog op de volks gezondheid' alle drachtige geiten op be smette bedrijven moeten worden gedood. Verburg belooft dat ze zal proberen niet- zieke geiten te sparen door deze indivi dueel te testen. Die belofte moet ze terug nemen als deskundigen laten weten dat de uitkomst van zo'n test niet waterdicht is en door de krappe tijd niet haalbaar is. Verburg had dit eerder kunnen weten. Maar er was niet naar gevraagd en de ex perts dachten er niet aan deze informatie uit zichzelf te verstrekken. reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56